ponedjeljak, 20. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

prilagodba turističke ponude

Pristupačni turizam je inkluzivan, uključuje sve, ne isključuje nikoga

Autor: Nikolina Lucić

08.05.2024. 21:00
Pristupačni turizam je inkluzivan, uključuje sve, ne isključuje nikoga

Foto: Mislav Klanac



»Turizam bez ograničenja«, tema je konferencije održane na Sveučilištu u Zadru u organizaciji Centra »UP2DATE« u partnerstvu s udrugom »Kameleon« Sveta Nedelja, Udrugom turističkih vodiča »Donat« – Zadar i Sveučilištem u Zadru, uz financijsku podršku Ministarstva turizma i sporta. Cilj projekta bio je edukacija i stjecanje dodatnih vještina djelatnika u turizmu u svrhu podizanja kvalitetnije turističke ponude osobama s invaliditetom.


Kroz projektne aktivnosti nastojalo se osvijestiti lokalnu zajednicu, ali i širu javnost na razini cijele Hrvatske, o potrebi za turističkim odredištima pristupačnim svima, prilagođenim turističkim uslugama i sadržajima po principu univerzalnog dizajna koji uključuje sve i ne isključuje nikoga.


Kroz projekt su provedene brojne aktivnosti, među kojima je i educiranje članova Udruge turističkih vodiča »Donat« – Zadar o prihvatljivoj komunikaciji i načinima ophođenja s turistima s invaliditetom i radionice za turističke djelatnike za stjecanje vještina iz područja izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom.




Konferencija je bila prilika da se sumiraju dostignuća projekta i podijele potvrde u sudjelovanju na stručnim edukacijama, a govorilo se i o specifičnim temama i problemima, kao što je »Edukacija OSI u svrhu zapošljavanja i stvaranja radnih mjesta u turizmu« o čemu je govorio Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, te »Gluhi poduzetnici u turizmu« Vande Šagovac, predsjednice udruge »Svijet tišine«.


Destinacija po mjeri


Gordana Glibo ispred Centra »UP2DATE« nam je kazala kako je projekt »Turbo turizam« pri samom završetku.



– Konferencija o pristupačnom turizmu odnosi se ne samo na edukacije, koje jesu osnova u napretku prema prilagodbama prostora, sadržaja i usluga osobama s invaliditetom u području turizma, već i na pristupačnost u zapošljavanju i poduzetništvu u turizmu. Osobe u kolicima tako se najčešće susreću s arhitektonskim barijerama, koje su najbrojnije i najvidljivije.


Njihove izmjene i prilagodbe najduže i traju, a iz neznanja i zbog izostanka edukacija ono što se učini i prilagodi na kraju ponovno nije ono što osobama u kolicima treba i nije funkcionalno u punoj mjeri, istaknula je Glibo, dodavši kako slijepe osobe trebaju zvučnu ili taktilnu informaciju, gluhe osobe vizualnu, a osobe s intelektualnim poteškoćama jednostavnu informaciju.


– Svi zajedno imamo potrebu za pravodobnom, točnom i jasnom informacijom, na što smo se i kroz ovaj projekt fokusirali. Žao nam je da takve aktivnosti nisu usustavljene, jer pozitivnih pomaka ima. No, mnogo je dostupnog manevarskog prostora, iako se izmjene rade najčešće samo na zahtjev bez provjera s krajnjim korisnicima.


Važno je poštivati princip univerzalnog dizajna, koji uključuje svakoga, a ne isključuje nikoga, bilo da se radi o starijim osobama, osobama s invaliditetom, roditeljima s djecom, dostavljačima ili radnicima. Neprilagođenost sadržaja je i izravno kršenje ljudskih prava. Narušava se tako društveni život i obiteljski sklad osoba s invaliditetom, pojasnila je Glibo, naglasivši kako pristupačnost znači samostalnost.


– Pristupačni je turizam i poslovna prilika, jer moderne tehnologije osobama s invaliditetom u prvom redu omogućuju rad od kuće. S druge strane, tehnologije znače i razvoj pomagala, koje osobama s invaliditetom omogućuju uključivanje u tržište rada i gospodarske tokove, naravno, uz pravovremenu i sveobuhvatnu edukaciju korisnika i poslodavaca.


Osobe s invaliditetom, kao i svi drugi, spremne su putovati i ušteđeni novac potrošiti u destinaciji u kojoj se osjećaju prihvaćenima, sigurnima i dobrodošlima, zaključila je Glibo.



Grad bez iznimke


Marija Borovec, voditeljica Službe za zaštitu osoba s invaliditetom i skrbništvo Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, na otvorenju konferencije poručila je kako sustav socijalne skrbi ovisi o svakom pojedincu.


– Na svom radnom mjestu i okruženju svi smo zaduženi i o nama ovisi hoće li naša zajednica biti pristupačna i hoćemo ili biti inkluzivno društvo. Ovaj je projekt samo jedan krak rada na socijalnoj inkluziji i snažan iskorak prema boljoj kvaliteti života osoba s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, dodala je Borovec, dok je pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra, Mladen Klanac poručio kako ljepotu našeg grada čine ljudi i odnosi među njima.


– Ovo je divan spomenik ne samo kulturnim, prirodnim i turističkim ljepotama našeg grada, već i onim međuljudskim. Ovom se temom bavimo iz različitih aspekata, jer unaprjeđenje kvalitete života osoba s invaliditetom, uz zapošljavanje, jedna je od tema kojima se kontinuirano bavimo, poručio je Klanac.


Na kraju, Zvjezdan Penezić, prorektor za znanost i informacijsku strukturu Sveučilišta u Zadru, istaknuo je važnost akademske zajednice koja ugošćiva stručnjake i zagovornike iz cijele Hrvatske koji zajednički rade na poboljšanju pristupačnosti turističkog sektora.


– Kroz svoju stoljetnu povijest ponosno baštinimo napore u prilagodbi i razvoju naših programa i suradnji s ciljem što boljeg ogledanja i predstavljanja suvremenog društva. Danas kao moderna institucija zato i težimo uključivosti i dostupnosti za sve kategorije naših korisnika, partnera i studenata. Turizam bez ograničenja tako ističe upravo važnost obrazovanja i stjecanja vještina za poboljšanje kvalitete turističke ponude za osobe s invaliditetom, kazao je Penezić, zaključivši kako se kroz edukacije i radionice nastoji osigurati da Zadar bude grad bez iznimke, dostupan i pristupačan svim turistima i poduzetnicima.