Foto: Mate Komina
U Kneževoj palači, uz podršku Koncertnog ureda Zadar, održana je zadarska premijera dokumentarnog filma »Ulične svjetiljke« Ane Mušnjak i Jelene Šindije, koji je pretpremijeru imao u ožujku u riječkoj Gradskoj vijećnici te premijeru u svibnju u riječkom Art kinu, a prikazan je i na Liburnija Film Festivalu u kolovozu. Film je nastao u produkciji Franjevačkog svjetovnog reda, Mjesnog bratstva Trsat povodom obilježavanja 15. obljetnice izlaska istoimenog časopisa za beskućnike i srodne društvene teme.
Na premijeri su nazočili prodavači časopisa »Ulične svjetiljke«, glavna urednica Dunja Osojnak Marinović, te redateljica Ana Mušnjak, ali i volonteri iz Rijeke. Nakon projekcije, posjetitelji su imali priliku razgovarati s prodavačima časopisa i pobliže se upoznati s cijelim projektom te donirati za časopis i uljepšati im nadolazeće blagdane.
Trajno svjedočanstvo
Kako nam objašnjava redateljica Mušnjak, časopis »Ulične svjetiljke« prvi je put izdan 2008. godine na inicijativu fra Siniše Pucića, koji je tada radio kao novinar u Novom listu i bio član Franjevačkog svjetovnog reda. Nakon nekog vremena, i dalje je radio kao novinar, ali se odlučio pridružiti franjevcima.
– Prvi broj časopisa prodan je na riječkom Korzu, a koliko mi je poznato, kupio ga je tadašnji riječki gradonačelnik. Namijenjen je ljudima koji su beskućnici ili su na rubu društva, a ideja fra Siniše bila je omogućiti im način da se izvuku iz teške situacije i na određeni način reintegriraju u društvo.
Koncept je bio jednostavan – polovica zarade od prodaje časopisa pripada prodavaču, dok druga polovica služi za tiskanje sljedećeg broja, govori nam redateljica, dodajući kako je zanimljivo to što, osim volontera, tekstove u ovom časopisu piši i sami prodavači.
Ideju za snimanje dokumentarnog filma prošle godine, povodom 15. obljetnice časopisa, predložio je upravo fra Siniša Pucić, budući da se poznaje s Anom Mušnjak koja je nekoć radila na riječkoj televiziji, ali i kao dopisnica za RTL. Premda više nije aktivna u novinarstvu, predložio joj je suradnju.
– Jelena Šindija je snimala i montirala, dok sam ja bila zadužena za scenarij. Pritom, fra Siniša nije želio da to bude samo priča o 15. obljetnici. Njegova ideja bila je stvoriti film koji će trajno ostati kao svjedočanstvo, film koji govori o beskućnicima i ljudima na rubu društva – zaboravljenima, ljudima od kojih neki okreću glavu, dok drugi s njima rado porazgovaraju.
Zapravo, cilj filma bio je približiti široj publici što su to »Ulične svjetiljke«. Primjerice, kada smo film prikazali u Rijeci, mnogi su nam rekli da tek nakon gledanja u potpunosti razumiju o čemu se radi, jer su možda isprva bili skeptični.
Posebno je zanimljivo što prodavači časopisa ne nude časopis na uobičajen način – oni samo stoje i tiho čekaju da ih netko primijeti i odluči uzeti časopis.
Imali smo namjeru da film bude edukativan, ali i da dirne ljude na način koji bi ih potaknuo da se ne sjete ljudi u teškim situacijama samo u blagdansko vrijeme, već da tijekom cijele godine postoji svijest o njima, objašnjava nam Mušnjak, dodajući kako su film snimali u Rijeci i Zagrebu, ali i u Rimu tijekom trodnevnog hodočašća.
Životne ispovijesti
U ovom 28-minutnom kratkom dokumentarnom filmu u središtu su upravo prodavači i njihove sudbine, kroz čije se životne priče nastoji prenijeti priča o »Uličnim svjetiljkama«. No, u filmu se, osim njih, pojavljuju i drugi, poput volontera i inicijatora projekta, fra Siniše Pucića.
– Pritom je važno istaknuti da su svi prodavači izašli iz prihvatilišta, više nisu beskućnici. Između ostalog, zahvaljujući projektu »Ulične svjetiljke«, do 2011. godine u zakonodavstvu Republike Hrvatske nije postojao pojam »beskućnik«. To se promijenilo upravo zahvaljujući ovom i sličnim projektima, pojašnjava Mušnjak, ističući što je za prodavače najvažnije u cijeloj toj priči.
– Njima je najvažnije da izađu iz svoje društvene nevidljivosti i da dobiju neku aktivnu, vidljivu društvenu ulogu. To im je vrlo važno, a u konačnici, to je i cilj cijelog projekta.
Bitno im je da se osjećaju kao dio društva, da su korisni, jer, kako kaže fra Siniša u ovom dokumentarnom filmu, ideja je bila da ne sjede i čekaju da ih netko povuče za ruku, nego da sami krenu u akciju kroz neki rad, a to je u ovom slučaju prodaja časopisa »Ulične svjetiljke«, u kojem se, između ostalog, mogu pročitati njihove životne ispovijesti, zaključuje redateljica Mušnjak, dodajući kako sljedeće premijere planiraju održati u Zagrebu, Varaždinu i Puli, gdje također djeluju »Ulične svjetiljke«.
najnovije
najčitanije
Scena
legendarni glazbenik
Paul McCartney upozorava: ‘AI bi mogao pokrasti umjetnike’
Nogomet
na domaćem terenu
NK Abeceda u Murvici počeo pripreme za nastavak sezone
Županija
tri faze
Općina Jasenice krenula s važnim gospodarskim projektom uređenja masleničke obale
Hrvatska
udar na džepove
Od utorka osjetno poskupljuje gorivo, donosimo nove cijene
Tenis
australian open
Madison Keys stigla do prvog Grand Slam naslova
Hrvatska
podaci porezne uprave
Bojkot daje rezultate? Do 11 sati 40 posto manje računa, iznos manji za 47 posto
Hrvatska
NOVI PODACI
Porezna uprava objavila nove podatke, do 16 sati iznos računa manji za čak 50 posto!
Zadar
OKRUŽENA LJEPOTOM
POSEBNA VOŽNJA Napravili smo đir Jadranskom magistralom, od Zadra do Draga: ‘Tužna je činjenica da…’
Nogomet
Transfer karijere
Gradinjanin Ivan Nekić preselio u redove njemačkog prvoligaša Holstein Kiela
Županija
BOJAZAN ZA EKOSUSTAV