Utorak, 19. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

USPOMENE ŽIVE

Obilježena 33. obljetnica stradanja civila i branitelja u Nadinu

Autor: Nikolina Lucić

19.11.2024. 15:40
Obilježena 33. obljetnica stradanja civila i branitelja u Nadinu

Foto: Luka Jeličić



Kiša i jaki vjetar nisu spriječili veliki broj mještana Nadina, članova braniteljskih udruga iz cijele Hrvatske, ali i predstavnika politike i lokalne zajednice da odaju počast civilima i braniteljima stradalima u Nadinu, koji je kroz kalvariju prošlo samo dan nakon Škabrnje i Vukovara. Nakon što je u Vukovaru i Škabrnji obilježena 33. godišnjica stradanja civila i branitelja tijekom napada jugovojske i srpskih paravojnih postrojbi, posebna pozornost posvećena je i Nadinu koji je ponosno nosio teret hrabrosti i otpora tijekom Domovinskog rata. U ovom selu, 1991. godine su agresori ubili četrnaest hrvatskih civila i pet branitelja, a tri osobe se i dalje vode kao nestale.


Foto: Luka Jeličić


Iznenadni upad




Rano ujutro 18. studenoga 1991. godine pripadnici srpskih paravojnih postrojba i Jugoslavenske narodne armije počeli su napad na Škabrnju u kojem su imali potporu topništva, trideset tenkova i avijacije. Mjesto je branilo 246 pripadnika Samostalnog bataljuna Škabrnje, a do večeri je selo bilo zauzeto. Uslijedio je masakr civila koji su ostali u selu za vrijeme napada. Civili, među kojima je bilo žena, djece i starijih ljudi, izvedeni su iz podruma u kojima su se skrivali, i potom ubijeni. Sljedećeg dana srpske paravojne formacije uz pomoć JNA ulaze u susjedno selo Nadin, gdje ubijaju četrnaest hrvatskih civila i pet branitelja, dok se za troje još traga.


Kako nam je kazao predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskih rata grada Benkovca Nediljko Genda, studeni je naročito težak za sve žitelje Ravnih kotara.


– Mi hrvatski branitelji, policija i svi dragovoljci i branitelji koji su se ’91. borili na položajima kod Nadina i Škabrnje ovih dana prolazimo kroz teško razdoblje bolnih uspomena. Strašan je zločin zadesio ovo selo i cijele Kotare. Mjesto Nadin prošlo je kroz kalvariju s ubijenim civilima i braniteljima nakon Vukovara i Škabrnje. Ono što je neprijatelj započeo tamo, nastavio je u Nadinu. Nažalost, za te zločine još uvijek nitko nije odgovarao, istaknuo je Genda, dodavši kako je tada, kao mladić, ne mareći za vlastitu pogibelj vidio najgora razaranja Nadina.


Nediljko Genda/Foto: Luka Jeličić




– Težak smo dan pretrpjeli 2. listopada s dvoje poginulih branitelja, da bi se sva vojna sila srušila na Nadin 19. studenoga kada je izgubljeno 14 civilnih i pet braniteljskih života. Troje se mještana još uvijek vode kao nestali. Bili smo iznenađeni padom Škabrnje, malo je vremena bilo za pravu reakciju. Ulazak neprijatelja u Nadin, selo je zatekao nespremnim, ljudi su se skrivali po podrumima. Nitko se nije nadao padu sela, a kamoli zločinima koji su uslijedili, prisjetio se Genda.


Bez sudskog epiloga


Zločini u Škabrnji i Nadinu su među najtežim zločinima u vrijeme rata koji svake godine komemoriraju najviši dužnosnici Republike Hrvatske. Sjećanja na žrtve kao i uspomene preživjelih uvijek dobivaju medijsku pozornost.


Foto: Luka Jeličić




– Svake se godine prisjetiti žrtve mještana Nadina i branitelja koji su tu bili stacionirani najmanje je što mi možemo učiniti, jer zahvaljujući njima uživamo u svim blagodatima slobode, naglasio je Genda i dodao kako mještane najviše boli činjenica da za zločine nitko nije odgovarao.


– Protiv Tripka Čečevića, zapovjednika 180. motorizirane brigade JNA i Milana Lakića, zapovjednika Teritorijalne obrane grada Benkovca podignute su optužnice, no nikakvog sudskog epiloga nismo vidjeli, kazao je Genda, dok je Tomo Medved, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja rezimirao kako ratni zločin nema rok zastare i kako će se institucije truditi da počinitelje ovih zločina privede pravdi.


Tomo Medved/Foto: Luka Jeličić


– Dan nakon pada Škabrnje nastavljeno je uništavanje Ravnih kotara. Civili su ubijeni na vlastitim kućnim pragovima. I danas napore ulažemo u pronalazak troje nestalih mještana. Ono što je zajedničko svim velikim stratištima u Hrvatskoj, civilne i braniteljske žrtve snažno su utkane u identitet hrvatskog naroda, poručio je ministar Medved.


Nadin se herojski borio, svakodnevno je odolijevao napadima, a poglavito 2. listopada kada su neprijatelji htjeli uništiti Nadin. Nadin je uvijek bio utvrda i uvijek ga je bilo teško osvojiti. No, nažalost, toga 19. studenog dogodilo se najgore.


Simbol stradanja i otpora


– Mladima ostavljamo otvoren put da uče i čuvaju uspomenu na stradanja u Domovinskom ratu. U pogledu procesuiranja počinitelja ratnih zločina, tijela progona stalno obrađuju i dorađuju dokaznu materiju, što dokazuje i nedavno izručenje jednog takvog zločinca, koji je odgovoran za ovakva zlodjela na širem području Vinkovaca, kazao je Medved, naglasivši kako su uspomene žive i 33 godine nakon ove nezapamćene tragedije, koja je prvo zadesila Škabrnju da bi se dalje širila Kotarima.


– Nadin je istovremeno simbol stradanja i simbol otpora. Najbolnija rana rata – naši nestali, još je uvijek živa u ovom selu. Golemi je to teret na našim plećima, rana za naše društvo, dodao je Medved.


Foto: Luka Jeličić


Dan nakon stradanja u Škabrnji, svojih se žrtava prisjeća i Nadin. Prije 33 godine četnici i postrojbe JNA ubili su u Nadinu 14 civila, ostale su protjerali, a kuće zapalili. Život su izgubila i petorica branitelja iz Nadina i susjednoga Zagrada. Nadin okupiran dan nakon Škabrnje, oslobođen je u Oluji. Od tada se selo obnovilo i živi punim plućima, u prvom redu od poljoprivrede, ali žrtva u Domovinskom ratu se ne zaboravlja.


Župan zadarski Božidar Longin zaključio je službeni program poručivši kako su 18. i 19. studenoga dva najtužnija dana za Zadarsku županiju.


– Prvo Škabrnja, a potom i Nadin, deseci civilnih i braniteljskih života. Tragedija je to koju nikada nećemo zaboraviti, a pokazuje svo zlo onih koji su nam to dugo spremali. Zato se i okupljamo svake godine, u srcu Ravnih kotara. Rat je ono najgore što se može dogoditi čovječanstvu, ali zaborav je još i gori. Uvijek opraštamo, ali nikad ne zaboravljamo, dodao je župan Longin.


Božidar Longin/Foto: Luka Jeličić