Foto: Mate Komina
Dan nakon Škabrnje, u subotu 19. studenoga, obilježena je 31. obljetnica stradanja još jednog ravnokotarskog mjesta – Nadina, u kojem su 1991. godine srpski agresori ubili četrnaest hrvatskih civila i pet branitelja, a tri osobe se i dalje vode kao nestale.
U suradnji Grada Benkovca i Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Gradski ogranak Benkovac organizirao je svečani mimohod, svetu misu te polaganje vijenaca i svijeća za sve žrtve Domovinskog rata kod spomenika u Nadinu.
Obilježavanje je započelo mimohodom kroz Nadin i misnim slavljem za sve nadinske žrtve u crkvi sv. Ante koje je predvodio svećenik Ivan Rončević. On je u svojoj propovijedi naglasio da se svakodnevno trebamo sjetiti svih žrtava te da one uvijek trebaju biti prisutne u našim bićima. Nakon mise, svi sudionici uputili su se do spomen obilježja gdje su se poklonili žrtvama, položili vijence i zapalili svijeće.
Čast i sjećanje
Čak ni jaka kiša nije spriječila brojne okupljene u iskazivanju časti i sjećanja prema svim žrtvama. U polaganju vijenaca sudjelovale su obitelji i rodbina stradalih, izaslanstvo predsjednika sabora RH koje je predvodio Rade Šimičević, državni tajnici Špiro Janović i Branko Hrg koji su bili nazočni u ime vlade RH te brojni drugi.
– Danas se sjećamo jedne velike tragedije, tuge ali i ponosa koji se događao prije 31 godinu. Teško je podijeliti te emocije, s jedne strane osjećamo tugu, a s druge strane sreću što smo ostvarili domovinu zahvaljujući žrtvi, kako u Nadinu, tako i u Škabrnji i Vukovaru te u svim ostalim gradovima i mjestima Lijepe naše. Ovo je nažalost naša povijesna priča. Sigurno je i naša starija povijest bila tragična, no ovo je povijest koju mi najviše pamtimo i koje se najviše sjećamo jer smo bili dionici. Ovo je važno – ne zbog nas koji smo to prošli, već zbog vas koji ste mladi, zbog djece i onih koji će doći iza nas da ove dane komemoriraju i da se to nikada ne zaboravi, jer kad narod zaboravi svoju prošlost, onda mu se ona ponavlja, izjavio je Tomislav Bulić, gradonačelnik Grada Benkovca. Okupljenima se obratio i Nediljko Genda, predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Grada Benkovca.

– Ovo je 31. obljetnica stradanja mještana Nadina, odnosno hrvatskih branitelja i civila mjesta Nadina. Za nas je ovo važan i težak dan, ništa manje važan od Škabrnje i Vukovara. Ovim putem pozivam Vladu Republike Hrvatske da u narednim godinama bude prisutan netko od predstavnika, možda sami premijer ili ministar, jer, ponavljam – žrtva Nadina nije ništa manje vrijedna od Škabrnje i Vukovara. Mi ovaj dan obilježavamo s tradicionalnim mimohodom pod geslom “Da se ne zaboravi”. Mimohod je krenuo od samog ulaza u Nadin prema crkvi sv. Ante gdje se održala sveta misa za sve poginule hrvatske branitelje i civile mjesta Nadina i za sve poginule u RH, a nakon mise se mimohod nastavio put spomen obilježja u središtu Nadina, kazao je Genda.
Herojska borba
– U kolovozu 1991. godine dobio sam zadaću da utvrdim položaj u selu Nadin i da organiziram obranu i hvala Bogu to je bilo uspješno organizirano i napravljeno. I dan danas stojim iza toga te garantiram da je Nadin bio najutvrđeniji položaj u hrvatskoj državi. Moram svakako naglasiti da se Nadin herojski borio, svakodnevno je odolijevao napadima, a poglavito 2. listopada kada su Jugoslavenska armija i srbočetnici htjeli uništiti Nadin koji je i kroz povijest imao svoju veličinu. Nadin je uvijek bio utvrda i uvijek ga je bilo teško osvojiti. No, nažalost, situacija je toga dana naložila da je neprijatelj imao zadaću zapaliti i uništiti mjesto i bilo je najlogičnije da se ljudi povuku, ali nažalost žrtve su ostale. Treba moliti Boga da nam u budućnosti da snage i zdravlja za obilježavanje ovog dana. Bitno je zahvaliti se svim ljudima koji su dali svoje živote te raditi na jedinstvu, pomirbi, suradnji i izgradnji hrvatske države, rekao je Milan Bašić, umirovljeni brigadir Hrvatske vojske.

Među brojnim okupljenim ljudima bili su prisutni i svjedoci koji su te 1991. godine bili dio ove teške agresije. S obzirom na težinu teme, većina svjedoka nije htjela pričati o svojim iskustvima, no uspjeli smo naći jednog mještanina koji nam je ukratko pokušao objasniti kako je izgledalo to strašno razdoblje.
– Ovaj dan za mene predstavlja puno toga, a najviše sjećanje na naše umrle koji su dali ono najviše što su mogli dati – svoje živote za ovu državu kako bi mi sad mogli lagodnije živjeti i raditi. Ja sam se nalazio u Nadinu prije 31 godinu, bilo je pakleno. Okruže vas, bespomoćni ste, nemate priliku ni braniti se, nemate ništa, samo vas tuku iz daleka i samo možete gledati i pokušati sačuvati glavu. Mi smo uspjeli izvući živu glavu, a sada se sjećamo onih koji nisu uspjeli i koji su dali svoje živote. Na ovaj dan se svi trebaju sjećati žrtava, pogotovo mlađe generacije koje moraju znati istinu. Opraštati se može i mora jer je to kršćanski, ali zaboraviti se ne smije nikada. Neka nam to bude vodilja u budućnosti, ispričao nam je Šime Škaulj, mještanin Nadina.
najnovije
najčitanije
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Nogomet
sp 2026.
Gana je u problemu zbog svojeg veznjaka optuženog za silovanje. No, poraz protiv Hrvatske ih ne bi u potpunosti ‘spasio’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda