
Foto: Nives Rogoznica/Natura Jadera
Javna rasprava o Planu upravljanja područjima ekološke mreže otoka Silbe održana je danas u Zadru.
Nositelj izrade Plana je županijska javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Natura Jadera, a nakon izlaganja cjelokupnog elaborata održana je i rasprava s lokalnim stanovnicima i ostalim sudionicima kako bi se donijeli zajednički zaključci o potrebnim aktivnostima s ciljem očuvanja prirode.
– Ulaskom u EU preuzeli smo područja Nature 2000 i obvezu izrade Plana upravljanja ekološke mreže s naglaskom na očuvanje biljnih i životinjskih vrsta. Kada govorimo o otoku Silbi, važna nam je zaštita zmije kravosasa na kopnu i posidonije oceanice, morske trave, u moru. Na izlaganju se raspravljalo o aktivnostima koje se mogu napraviti kako bi se očuvala životinjska i biljna staništa te ekologija otoka, istaknula je Morana Bačić iz Natura Jadere.
Pristaje previše brodova
Da bi se zaštitio kravosas potrebno je očuvanje suhozida, budući da ova vrsta zmije u njima živi, a za očuvanje ove vrste morske trave potrebno je izbjegavati sidrenje brodova u područjima gdje obitava posidonia oceanica. Ovo posljednje sve je češći problem zbog kojeg negoduju i mještani Silbe, budući da u ljetnim mjesecima na ovaj zadarski otok pristiže velik broj turista te se u njegovu priobalju sidri velik broj brodova.
– Ovo je naša treća radionica na ovu temu, prethodne dvije održali smo upravo na Silbi i na njima je sudjelovalo lokalno stanovništvo. Treća je održana u Zadru, budući da je otok administrativno pod Gradom Zadrom, a ovdje je bilo osam mještana Silbe. Moram istaknuti kako smo i na prethodnim, ali i na ovoj radionici došli do zaključka kako je priroda na otoku Silbi sačuvana i očuvana upravo iz razloga jer je lokalnom stanovništvu stalo i žele da se ona očuva, rekla je Bačić.
Sredstva Grada i EU-a
Budući da je Natura Jadera odgovorna za još 86 ekoloških mreža na području Zadarske županije, a proračun im je premali za svaki budući projekt, odnosno Plan upravljanja ako bude dobar, u ovoj ustanovi nadaju se pomoći Grada, ali i povlačenju europskih sredstava.
Saša Lukić, mještanin Silbe koji je jučer nazočio javnoj raspravi, a i dvjema prethodnima, mišljenja je kako se radi o hvalevrijednom projektu za Silbu, stanovnike i okoliš.
– Razgovarali smo o suživotu gospodarstva i zaštite prirode. Smatram kako komunalna infrastruktura i usluge moraju to pratiti. Također treba pratiti primjenu ovog dokumenta i odredbe koje se moraju štititi, izjavio je Lukić.
Nakon javne rasprave usvaja se završna verzija Plana upravljanja, nakon čega mogu započeti aktivnosti osiguravanja financijskih sredstava te provedbe aktivnosti unutar samog Plana upravljanja.
Potencijal za suradnju je i činjenica da na Silbi već godinama djeluju dvije udruge aktivne u zaštiti prirode, Društvo istraživača mora, 20000 milja, koje djeluje od 2005. godine, te Društvo za zaštitu prirodne i kulturne baštine otoka Silbe, Samotvorac, osnovano još 1978. Obje udruge sudjelovale su u izradi prijedloga Plana.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Dvoboj u Pragu
West Ham pogotkom u 90. minuti osvojio Konferencijsku ligu
Nogomet
Novi klub
Lionel Messi objavio da ide u Miami i objasnio zašto se nije htio vratiti u Barcu: “Nisam želio prolaziti kroz to”
Novosti
UKRAJINSKI PREDSJEDNIK
Zelenskij “šokiran” neuspjehom UN-a i Crvenog križa da pomognu nakon uništenja brane
Crna Kronika
U SPLITU
Optužena dvojica zbog nedjela protiv spolne slobode
Hrvatska
MINISTAR
Fuchs pozvao učitelje da prijave pritiske roditelja: “Ako nemaju mjeru…”
Zadar & Županija
Lijepe vijesti
Pokraj Kraljičine plaže pronađene dvije žive plemenite periske
Nogomet
NEOČEKIVANA ODLUKA
Šok među Vatrenima: Marko Livaja napustio reprezentaciju
Zadar
obavijest
Donosimo popis brojnih ulica i mjesta koja će sutra biti bez struje
Zadar
stara vaga
Mirko Blaće vratio u funkciju simbol Ulice Madijevaca, ali i jednog života
Hrvatska
Vrremenska prognoza