Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Kreće izgradnja parka

Nakon više desetljeća grad će dobiti veliki, uređeni javni prostor

Autor: Goran Šimunov

15.06.2023. 16:02
Nakon više desetljeća grad će dobiti veliki, uređeni javni prostor

Foto: RHITEKTONSKI STUDIO RENE/ GRAD ZADAR



Gradonačelnik Zadra Branko Dukić donio je Odluku da će tvrtka TIM d.o.o. iz Benkovca izgraditi park uz prometnicu Kažimira Zankija od Puta Bokanjca do Žmirića. Ponuda ove tvrtke ocijenjena je kao ekonomski najpovoljnija po provedenom javnom natječaju za sklapanje ugovora u ponuđenom iznosu od 485.442,97 eura.


– lako je cijena najpovoljnije ponude veća od procijenjene vrijednosti nabave, Grad Zadar nije obvezan poništiti postupak javne nabave jer će imati osigurana sredstva za izvršenje ugovora, kako to određuje Zakon o javnoj nabavi. Rok mirovanja se ne primjenjuje sukladno Zakonu jer je na natječaju sudjelovao samo jedan ponuditelj, čija je ponuda ujedno i odabrana, navodi se u Odluci gradonačelnika.


Sredstva iz ove Odluke teretit će Proračun Grada Zadra za 2023. godinu i projekcije za 2024. i 2025. godinu iz razdjela kapitalnih projekta izgradnje javnih površina.




Po izvršnosti ove Odluke sklopit će se ugovor s ponuditeljem TIM-om po uvjetima iz prihvaćene ponude.


Izvođenje radova kroz ljeto


Darko Kasap, pročelnik gradskog UO-a za graditeljstvo i prostorno uređenje najavio je na nedavnoj sjednici Kolegija gradonačelnika kako će se radovi na izgradnji ovog parka izvoditi kroz ljeto. Nakon odabira izvođača, rok za dovršetak radova je 90 dana.


– Izgradnjom ovog parka dobit će se prekrasni rekreativni dio. Bit će oprema za skejtere i za druge rekreativce, govori Kasap.


Za ovaj novi gradski park prethodno je trebalo riješiti imovinskopravne odnose s Hrvatskim šumama i resornim ministarstvom. Riječ je o obuhvatu šume za koju je izrađen projekt krajobraznog uređenja i valorizacije zelenila, troškovnik i projekt javne rasvjete. U sklopu EU projekta »Dostupnost javnih usluga i zelenih površina za ranjive skupine (DORAS)« Sveučilište u Zadru je primjenom različitih kriterija utvrdilo da je ovo područje najbolje za pristup zelenoj površini ranjivim skupinama društva.



Hrvatsko geografsko društvo Zadar u partnerstvu sa Sveučilištem u Zadru nositelj je projekta »Dostupnost javnih usluga i zelenih površina za ranjive skupine (DORAS)« financiranog od strane Europskog socijalnog fonda u okviru instrumenta UP.04.2.1.11. »Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice«.


Novi gradski park zamišljen je s brojnim sadržajima koji će građanima omogućiti da im boravak u prirodi bude ugodniji, ali i zanimljiviji. Projekt parka Novi Bokanjac izradio je ovlašteni arhitekt Bogdan Marov iz Zadra.


U projektu je navedeno kako je gradski park Novi Bokanjac koji će se obuhvaćati površinu od 7,5 hektara, s obzirom na položaj nove prometnice razdvojen u dvije cjeline. Osmišljen je s nizom sadržaja za aktivni boravak u prirodi, igru i rekreaciju, edukaciju, te za odmor uz meditaciju, čitanje i slične aktivnosti (nadstrešnice, pergole).


Tematske cjeline rekreacijske zone obuhvaćaju skate /roller rampu amfiteatralnog oblika, sadržaje namijenjene djeci i mladima, zatim pješačku trim stazu, fitness staze, dva vježbališta za odrasle, igralište za djecu, mirni kutak, šah, čunjeve, umjetnu stijenu za penjanje, vodenu površinu, boćalište, igralište za badminton, stolni tenis, rampu za rollere, karoce, kamene skulpture, igrališta za djecu s pješčenjakom, drvene površine, travnjak labirint, nadstrešnice, pergole, uređene zelene površine, kamene zidove, obnovljene mocire i suhozide, a obnovit će se i borova šuma.


Sve površine izvođač će urediti u skladu s prirodnim okruženjem od prirodnih materijala, kamenog materijala zatečenog na lokaciji, drva, platna…


Paviljon na ulazu


Na ulazu u park predviđen je paviljon sa sadržajima, sanitarnim čvorom, zaštitarskom službom, održavanjem, spremištem rekvizita, a ovisno o potrebi moguće je organizirati i caffe-slastičarnicu i sličan ugostiteljski sadržaj.


U parku je predviđeno i održavanje predstava u prirodi, prvenstveno dječjih i boravak na oplemenjenim površinama od prirodnih materijala.


Prilikom planiranja uređenja okoliša maksimalno se poštovalo postojeće zelene površine, osobito visoko zelenilo. Novoprojektirane staze prate postojeće stanje tla i zelenila na terenu. Glavna odrednica oblikovanja je pješačka/trim staza kao okosnica kretanja koja će povezivati sve sadržaje.


Duž te staze nižu se i isprepliću sadržaji za mlade, vježbače, kao i igrališta za djecu. Uz autohtono zelenilo koje se sadi kao zaštitni pojas prema prometnicama i dopune fonda stabala, na dva mjesta projektirani su mirisni vrtovi ukrasnog i ljekovitog mediteranskog grmovitog bilja.