ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

Čistke

Na Dan planeta Zemlje održane ekološke akcije diljem županije

Autor: Marina Šaponja

22.04.2023. 12:03
Na Dan planeta Zemlje održane ekološke akcije diljem županije

Foto: Ronilački klub "Sv. Roko"



Povodom obilježavanja Svjetskog Dana planeta Zemlje, 22. travnja, Lovački savez Zadarske županije u suradnji s Zadarskom županijom, Gradom Zadrom, Čistoćom Zadar te lovovlaštenicima na području Zadarske županije organizirali su ciljane Akcije čišćenja okoliša – Zelena čistka.


Akcije su se održale tijekom današnjeg dana na lokacijama Ražanac, Rtina, Matak brig, Krneze, dok su za sutra planirane akcije čišćenja na području Bibinja i Debeljaka.


Roko Pavić iz Županijskog lovačkog saveza navodi kako se ovakve akcije organiziraju svake godine, ali iz godine u godinu suočavaju se sa sve više divljih odlagališta i otpadom koji se odlaže na neprimjerenim lokacijama, najčešće u prirodi.





– Konkretno, borimo se sa svakakvim glomaznim otpadom, od plastike koja se baca posvuda, sanitarija, keramičkih pločica, fasadnog materijala… Ima tu kuhinja, dnevnih boravaka, soba, ma svega i svačega. Postavljene su i table na kojima je istaknuto kako je zabranjeno odlaganje glomaznog otpada, pa upravo pokraj njih bude hrpa smeća. Ove velike akcije provodimo u suradnji s Čistoćom Zadar koja nam je izašla u susret s tri velika kamiona jer inače ne možemo to sami maknuti i odvesti, ispričao je Pavić.



Osim ovakvih velikih i organiziranih akcija, članovi Županijskog lovačkog saveza tijekom godine provode i manje akcije čišćenja jer, kako ističu, korisnici su tih površina, lovišta, a ovakvim akcijama nastoje ukazati na goleme probleme sve češćeg onečišćenja okoliša.


 


– Svake godine znamo koji dio očistimo, koliko otpada bude i onda dogodine na tim mjestima ista, ako ne i gora situacija. Apeliramo na građane da ne zagađuju prirodu odlaganjem smeća i glomaznog otpada na mjestima koja za to nisu predviđena, a na taj način bi se zaustavila i divlja odlagališta, dodaje Pavić, ističući kako su predviđene i kazne za nepropisno odlaganje otpada te oni imaju koordinaciju s Državnim inspektoratom.


Osim toga, tijekom jutra u suradnji s Zajednicom tehničke kulture Zadarske županije, Ronilačkim klubom “Sveti Roko”, Bibinje, Aeroklubom “Zadar”, Društvom informatičara “Zadar”, Astronomskom udrugom Zadar, CB Radioklubom, rdaskim društvom Crvenog križa i Čistoćom Zadar organizirana je akcija čišćenja podmorja te okoliša pod nazivom “Daj ruku za čistu Punta Bajlo”.



– Ova akcija održava se u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, ali i spada u naše redovite eko akcije koje se održavaju gotovo svaki vikend. Ovo nam je već četvrta ovogodišnja akcija, rekao je Đani Iglić, predsjednik Ronilačkog kluba Sveti Roko.


20-ak ronioca iz ronilačkog kluba “Sveti Roko” iz Bibinja gotovo su dva sata čistili i vadili odbačeni otpad iz mora, a sve skupa bilo je 50-ak ljudi uključeno u ovo akciju.



Đani naglašava kako je nezamislivo što sve Hrvati bacaju u more.


– Ne znam što bih izdvojio, svašta nađemo… WC školjke, pločice, linoleume, akumulatore, što god im padne na pamet, a prestaje vrijediti u nekom trenutku to se kod nas baca u more. I onda su nam za to krivi svi drugi, posebno Albanci jer, cijevi i akumulatori, naravno, doplivaju s juga, s dozom cinizma priča Đani


Ima problema s napalvinskim otpadom koji dolazi s juga, priznaje Đani, a razlog tome što dio gradova u Albaniji još uvijek rješava svoj otpad na način da kamioni glomazni otpad odbacuju u ušća rijeke, pa dio završi u moru, ali to je veći problem za vanjske hrvatske otoke.


– Kod nas nisu česti slučajevi izbacivanja glomaznog otpada iz kamiona u more, ali je prisutan drugi, također veliki i nezanemarivi problem, a to je nasipavanje obale. Više štete napravi jedan kamion koji nasipava obalu i onda se mi čudimo zbog čega nestaje flora i fauna. U tim plitkim vodama se mrijesti puno vrsta i to je golemi problem. Tu je i kemijsko, svjetlosno, zvučno zagađenje o čemu s ejako malo govori, a šteti životu u moru, jasan je Đani.


 


Na pitanje spada li Jadransko more među čišća mora, kategorički odgovara – ne!


– Nekada je bilo među čišćim morima, ali velika apartmanizacija i masovni turizam nanose štetu, dodaje.