ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

dodijeljena sredstva

Ministarstvo kulture odobrilo 19 projekata iz Zadarske županije, obnavljat će se brojna kulturna dobra

Autor: Goran Šimunov

24.02.2024. 10:04
Ministarstvo kulture odobrilo 19 projekata iz Zadarske županije, obnavljat će se brojna kulturna dobra

Foto: TZO Kolan



Ministarstvo kulture objavilo je nedavno popis odobrenih projekata iz Programa zaštite na pokretnim kulturnim dobrima u 2024. godini, među kojima je i 19 projekata iz Zadarske županije kojima je dodijeljen novac u tri potprograma koja je vrednovalo resorno ministarstvo.


Tako je iz Programa pokretnih kulturnih dobara novac odobren Etnografskoj zbirci Kolan i to 6.884 eura, iz programa za instrumentalni ustroj orgulja prošao je projekt Benediktinskog samostana Navještenja Blažene Djevice Marije u Pagu i to za povijesni klavir izrađen u radionici Heinrich Elwerkemper Buerger oko 1880. godine, a odobreno im je 5.900 eura, dok je iz Programa zaštite i očuvanja etnografskih pokretnih kulturnih dobara odobreno 17 županijskih projekata ukupno vrijednih 105.053 eura.


Govoreći o odobrenju novca za Etnografsku zbirku Kolan Petra Valovičić, magistrica kulturne baštine i turizma, koja je trenutačno na doktorskom studiju etnologije i antropologije na Sveučilištu u Zadru, kazala je kako ju je Općina Kolan za suradnju na ovoj zbirci angažirala još 2019. godine.


Fumigacija drvenih izložaka




– Etnografska zbirka Kolan postavljena je na 1. katu zgrade stare škole, a vlasnik joj je Općina. Zbirka je bila postavljena i otvorena za javnost od 1980. pa sve do 2011. godine, a mene su kontaktirali za ponovno postavljanje Zbirke koja je u međuvremenu nadopunjena sa značajnim brojem novih predmeta.


Osim na postavljanju Zbirke, radila sam i na izradi dokumentacije. Zbirka je u rujnu 2023. ulaskom u Registar kulturnih dobara RH – Listu zaštićenih kulturnih dobara dobila status kulturnog dobra. Ovim vrlo vrijednim iznosom koji je odobren provest će se zaštita građe procesom fumigacije.



Zbirka se, naime, većinom sastoji od drvenih predmeta koji su podložni vremenskim uvjetima, propadanju i raznim nametnicima koji uništavaju drvo, tako da je osiguranje potrebnog novca bio prvi korak prema akedvatnoj zaštiti. Radi se o jako skupom procesu, priča Valovičić napominjući kako je velika stvar za ovako malu lokalnu zajednicu da joj je Ministarstvo odobrilo novac.


– Fumigaciju provodi ovlaštena tvrtka tako da se u prostorije u kojima se nalaze predmeti se pušta plin te se one zapečate na dva tjedna. Vidjet ćemo hoćemo li fumigaciju provesti ovog proljeća ili ujesen. Po planovima Zbirka će biti otvorena za javnost tijekom sezone, kaže ova etnologinja dodajući kako je pohvalno da je ovako mala zajednica kakva je ona u Kolanu uspjela sakupiti ovako veliku zbirku.


– Predmeti koji čine Zbirku većinom su prikupljeni na području Kolana, vrlo je malo predmeta koji su došli iz Novalje ili podvelebitskog područja, ali i ti predmeti su se koristili u Kolanu. Zbirka je prikaz života Kolanjaca te se sastoji od većinski drvene građe. U prvoj prostoriji izloženi su alati vezani uz obradu zemlje, a značajno je da postav ima čak četiri oraće


sprave. Osim toga značajni su i alati za bačvarstvo i vinogradarstvo koje je imalo velik značaj za Kolan. U drugoj je prostoriji prikazan dio kućanstva, a postav se orijentira oko ognjišta i tkalačkog stana. Tu bih, osim raznog posuđa i alata za izradu sira, istaknula značajan broj predmeta za obradu vune koja je, za razliku od danas, nekada bila vrlo vrijedna sirovina.


Trenutačno se u suradnji s Odjelom za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, a u sklopu kolegija Stručna praksa, provodi izrada muzejskih legendi, ističe Valovičić koja je otkrila kako se, da bi postav učinili pristupačnijim posjetiteljima, radi i na izradi dvojezičnih promotivnih materijala.



Dobra u crkvama i samostanima


Što se tiče projekata iz Programa zaštite i očuvanja etnografskih pokretnih kulturnih dobara gotovo sve su dobra koja se nalaze u crkvama i samostanima na području županije, a jedini projekt izvan toga je onaj Znanstvene knjižnice Zadar kojoj će se pomoći očuvati staru i rijetku knjižničnu građu iz 16.-18. stoljeća, za što je odobreno 6.635 eura.


Od dobara odobrenih za crkve i samostane najveći iznos, 17.850 eura, dodijeljen je za crkvu sv. Krijaka na Premudi na kojoj će se raditi na glavnom oltaru koji datira iz druge polovice 18. stoljeća. Sljedeći po vrijednosti je iznos odobren za crkvu Pohođenja BDM-a u Molatu kojoj je dodijeljen novac za oltar Srca Isusova iz 18. stoljeća i to 11.600 eura. Pozamašan iznos novca, 10.460 eura, pripao je i za crkvu Gospe od Ružarija u Ražancu, gdje će se obnavljati retabl glavnog oltara koji datira iz 17. st.


– Radi se o drvenom dijelu na oltaru koji je jako star. Ovo drvo propada, kipovi su već bišavi, crvljivi, treba sve obnoviti. Koliko sam upoznat obnova će trajati dvije, tri godine, izvodit će se u etapama, gdje će restauratori to skinuti i odnijeti iz crkve i kad bude sve gotovo ponovno vratiti u našu crkvu. Radi se o zaštićenom spomeniku kulture, tako da se u obnovu uključila država. Ostat će obnovljeni dio oltara za generacije koje dolaze, poručio je župnik Ražanca don Mario Sikirić.


Neće se obnavljati samo dijelovi crkve, već i umjetnički predmeti, pa je tako crkvi sv. Lovre u Kalima odobren novac za sliku »Raspeće«, djelo G. B. A. Pitterija iz 18. st., a radi se o 5.735 eura. Za sliku i to naziva »Sveti Juraj« iz 1853. dodijeljen je novac, 2.910 eura, crkvi sv. Jurja iz Starigrada – Paklenice. Benediktinskom samostanu u gradu Pagu pripao je, pak, novac za Ljetopis Ženske čipkarske škole Samostana sv. Margarite.