Srijeda, 30. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

Troska u Biljanima Donjim

Hrvatskoj prijeti novčana kazna Europskog suda zbog »crnog brda«

Autor: Nikolina Lucić

17.02.2023. 15:00
Hrvatskoj prijeti novčana kazna Europskog suda zbog »crnog brda«

Foto: Arhiva ZL



Još jedna pljuska stigla nam je od Europske komisije koja je nakon tri godine nečinjenja problem »crnog brda« u Biljanima Donjim ponovno poslala na Europski sud. Republika Hrvatska, točnije Ministarstvo graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine, koje je nadležno sanirati trosku koja već godinama ugrožava zdravlje mještana Biljana Donjih, još je presudom iz 2019. godine bila obvezna pokrenuti proces uklanjanja troske, njezinog zbrinjavanja i sanacije okoliša, no do sada ništa nije učinjeno, zbog čega je Europska komisija odlučila institucije ponovno pozvati na red.


Podsjećamo kako je »crno brdo«, tj, 140 tisuća tona troske od 2010. godine odloženo u Biljanima, a više je puta dokazano kako troska uništava okoliš i ugrožava zdravlje. Europski je sud već utvrdio da se odložena troška treba tretirati, pa tako i sanirati kao otpad, a ne kao nusproizvod industrijskog procesa. Prema tome, troskom se trebalo upravljati na način koji nije štetan za zdravlje i okoliš, što je država propustila učiniti u više navrata.


Mještani u strahu za zdravlje


Institucije su štoviše trebale osigurati da otpad ukloni tvrtka MLM, koja ga je tamo i ostavila, ili da ga, u slučaju da oni to ne mogu izvršiti, sama propisno sanira. Kako bi ispunila zahtjeve Suda, RH je dužna »crno brdo« čim prije sanirati i to na način koji poštuje zaštitu okoliša i zdravlje građana. Budući da institucije od 2019. godine ništa nisu poduzele, Komisija je odlučila slučaj ponovno vratiti na Sud, što bi za državu moglo rezultirati financijskim penalima koji bi obuhvatili razdoblje od donošenja prve presude do potpune sanacije odlagališta troske.




O problematici »crnog brda« domaći mediji već godinama izvještavaju. Mještani Biljana Donjih nebrojeno su puta apelirali i molili da se problem riješi jer ne mogu živjeti u konstantnom strahu za svoje zdravlje. »Crno je brdo« postalo zaštitnim znakom zadarskog zaleđa, a tamo je dospjelo nakon »sanacije tvornice TEF« iz Šibenika, koju je obavila tvrtka MLM. Umjesto da trosku propisno sanira, tvrtka MLM ju je samo preselila u Biljane pod izlikom kako je troska zapravo izuzetno vrijedan građevinski materijal koji se može koristiti pri gradnji cesta, aerodromskih pista i sličnih infrastrukturnih objekata.


Vrijedan građevinski materijal


A da od daljnjeg korištenja troske u građevinske svrhe neće biti ništa, potvrđuje i ponovno suđenje Državi u ovom sporu, za koji lokalna samouprava, točnije Grad Benkovac nema rješenja. Gradonačelnik Tomislav Bulić razočarano nam je stoga kazao kako Grad Benkovac ne može utjecati na sanaciju »crnog brda«, budući da nije niti nadležan za njegovu sanaciju.


– Prepušteni smo stoga na milost države, tj. Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine koje, kao što i svi znamo, već godinama ništa ne poduzima. Grad je nemoćan i samo možemo stajati zavezanih ruku. Nadamo se kako će ovo ponovno tuženje probuditi vladajuće te kako će se sanaciji troske napokon ozbiljno pristupiti, poručio je Bulić, dodavši kako bi i da je sanacija odlagališta pala u ruke gradske uprave, njeno rješavanje bio skoro neizvediv pothvat.


– Svi dobro znaju da proračun Grada Benkovca ne bi sam mogao podnijeti takav izdatak, zbog čega smo mislili da će država biti promptnija u rješavanju ovog problema. Nadamo se i kako će ponovna aktualizacija ovog problema u medijima napokon rezultirati cjelovitim rješenjem ove situacije, koje iščekujemo već više od deset godina, poručio je Bulić.