Foto: Arif Sitnica
“Moram van ako nemam stan” tematska je konvencija županijskog SDP-a na kojoj su ugostili i predsjednika stranke Peđu Grbina. Na konvenciji su sudjelovali i zastupnici u slovenskom parlamentu te saborska zastupnica SDP-a Sabina Glasovac.
Govoreći o stambenoj politici u Hrvatskoj, Grbin je bio vrlo oštar prema Vladi ističući kako je “Hrvatska zemlja okovana korupcijom, što je svima poznato”.
– Kada pogledamo crnu kroniku i otvorimo TV dnevnik ili bilo što drugo, u Hrvatskoj se uglavnom priča o korupciji. Tu i tamo, kada je svjetsko prvenstvo na naslovnice dođe i nogomet, ratna kriza u Ukrajini, ali kada sve to pogledamo vidimo da se nitko ozbiljnije nije u stanju posvetiti onome što je ljudima bitno za život. Jedna od politika koje smo komunicirali zadnjih tjedana i na kojoj smo ozbiljno radili je politika rada, odnosno kako ljudima osigurati ljudima dostojanstven živjeti od svojega rada i adekvatne plaće od kojih se može normalno živjeti. Međutim, to je tek prvi korak u dizanju standarda građana i građanki Hrvatske. Drugi je korak ovaj koji počinje danas iz Zadra, a to je osiguranje ljudima krov nad glavom, a da pritom ne moraju ući u dužničko ropstvo iz kojeg će izići tek kad odu u mirovinu, kazao je Grbin, napominjući kako se to može provesti ozbiljnom stambenom politikom koju vodi država, počev od reguliranja cijena najma i boljeg zakonodavnog uređenja iznajmljivanja stanova, do uključivanja države u politiku izgradnje stanova na čitavom svojem području.
Stihijske mjere države
– Sve su to mjere koje država može napraviti. U Hrvatskoj, na žalost, stihijski poduzimamo mjere, a i tada je od njih više štete nego koristi, kao što je slučaj sa subvencioniranim kreditima. Oni su dati, a koji je bio njihov rezultat? Cijene stanova su porasle, što je u potpunosti pojelo subvenciju tako da su oni koji primaju subvencije na nuli, a oni koji se nisu kvalificirali za njih u još su gorem položaju. Posljedica je to nepromišljanje politike koja se ne radi sustavno, nego samo do jednog izbornog ciklusa do drugog. SDP na takav način vođenja politike ne pristaje i zato, nakon što smo građanima predstavili način na koji možemo osigurati svima bolji život od svojega rada, danas krećemo u sljedeću politiku, a to je politika stanovanja jer svatko u Hrvatskoj mora imati krov nad glavom. Ako se ne posvetimo tome da ljudi mogu dostojanstveno živjeti od svoje plaće te osigurati im krov nad glavom bez da bankrotiraju, za deset ćemo se godina vjerojatno čuditi zašto nas je manje i zašto je još 200 ili 300 tisuća ljudi odlučilo napustiti Hrvatsku, upozorio je Grbin.
Predsjednik Županijskog odbora SDP-a, Jure Zubčić, istaknuo je da na ovoj konvenciji žele prezentirati lokalnu stambenu politiku jer smo svjedoci da cijene stanova lete u nebo, dok prosječna plaća ostaje ista i ne povećava se značajno u odnosu na povećanje cijena stanova.
– “Moram van ako nemam stan” je naslov naše konvencije jer uistinu prosječna mlada obitelj, par s dvoje djece, imaju li dvije prosječene plaće i moraju kupiti stan, na cijelom području Dalmacije postaju robovi, odnosno zarobljenici toga stana. Mi danas nudimo neka rješenja i mjere koje gradovi, općine i županije mogu donijeti. SDP je na nacionalnoj razini dosad komunicirao radne politike te one vezane za radno zakonodavstvo kako bi se poboljšao položaj radnika, ali ono što moramo riješiti je stambeni stres koji nastaje kada radnici na stanovanje troše više od 30 posto svoje plaće. Zbog toga danas u Zadru krećemo s prezentacijom ovih politika, godinu je dana od mandata lokalnih organizacija i na ovome smo radili cijelo vrijeme smatrajući kako je ovo pogodan trenutak, zaključio je Zubčić.
Odlazak mladih obitelji
U radnom dijelu konvencije naglasio je da smo svi posljednjih godina svjedoci sve većeg jaza između siromašnih i onih koji imaju najviše te da srednja klasa više i ne postoji.
– Neke borbe koje smo izborili moramo iznova voditi. Zašto se tu našla i stambena politika? Razmišljajući kojom se temom baviti i izići pred građane, znali smo da je stanovanje nešto što nije toliko u fokusu, a što strašno muči poglavito mlade ljude. Uzeli smo prosječnu plaću i troškove četveročlane obitelji s dvoje djece te zaključili kako im troškovi stanovanja rastu preko 50 posto primanja. To onda više nije život, to je ropstvo. Podigli su kredit na 30 ili 35 godina te su zarobljeni u tom stanu jer svojoj djeci i obitelji ne mogu priuštiti niti izlet, niti najsitnije radosti. Upravo zato naslov je ove konvencije “Moram van ako nemam stan”. U javnom prostoru čujemo kako mladi odlaze zbog niskih plaća, ali nije samo to, odlaze zbog društvene situacije i osjećaja da u ovom društvu nema pravednosti te da neki, kako bi mi u Zadru rekli, prolaze lišo dok se drugi bogate. Odlaze jer su svjesni toga da ne mogu osigurati stambeno pitanje i što znaju da u društvu nemaju ravnopravan položaj, zaključio je čelnik županijskog SDP-a.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Utakmica odluke
HRVATSKA-GANA 0:0 Vatreni bolji u prvoj četvrtini utakmice! Vlašić zatresao vratnicu!
Zadar
PET VIJESTI DANA
PREGLED DANA Sve više upozorenja na stanje u zadarskom zdravstvu: ‘Sve je to posljedica političke trgovine’
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda