Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

BENKOVAČKI SAJAM

[FOTO] I izlagači i kupci spremni prevaliti veliki put samo zbog sajma u Benkovcu

Autor: Iva Bucić

10.07.2023. 18:08
[FOTO] I izlagači i kupci spremni prevaliti veliki put samo zbog sajma u Benkovcu

Foto: Arif Sitnica



Benkovački sajam, najstariji i najposjećeniji sajam u državi, do kraja će se godine vratiti na staru lokaciju. Novom se prostoru vesele i kupci i izlagači, no ima i onih koji bi radije ostali u gustoj borovoj šumi. Zato gradonačelnik Benkovca poručuje da će se prostor dislociranog sajma nastaviti koristiti i nakon što se uređenje novog prostora privede kraju.


Benkovački sajam održava se već više od stotinu godina, a do danas se prometnuo u neizostavan gospodarski i turistički sadržaj u Benkovcu koji se održava tijekom cijele godine. No u početku je to bio stočni sajam koji se održavao samo ljeti, svakog 10. u mjesecu ili kako bi Benkovčani rekli – na sveti deseti.


Na sajmu se prodaje, kako nam izlagač Nikola kazuje, sve od A do Ž – nakit, odjeća i obuća, vrtni alat i cvijeće, traktori i kočije, foto objektivi i stari gramofoni, svježe voće i povrće od domaćih OPG-ovaca, domaće rakije i suhomesnati proizvodi, domaći sirevi i tjestenine, med i propolis.


Zlatno maslinovo ulje




– Prodajemo domaću ljutiku i ekstra djevičansko maslinovo ulje s kojim smo osvojili zlato u New Yorku. Dobro se prodaje i nitko se ne žali na cijene. Inače nam boca košta 15 eura, vama dam za 13, nudi nam gospođa Ivanka iz OPG-a Ivić s Miljevačkog platoa.


Kaže da su po prvi put došli na sajam u Benkovac, iako ulje proizvodi već 15 godina. Nedaleko od nje sumještanka Nevenka prodaje nekoliko svojih, domaćih proizvoda.


– Prodajem lavandu, domaći sir i bilo je zelenog graha, ali to je sve otišlo u sat vremena. Par puta godišnje dođem na Benkovački sajam, ali imam bliže pijacu pa radije tamo prodajem, kaže Nevenka iz Miljevaca kod Drniša.


– Jučer sam došao u dva sata popodne, sve sam složio i spavao sam tu. Uvijek je ovdje gužva, pa tako i danas ide dosta dobro. Ima dosta turista, naučili su već, to su uglavnom stari gosti. Dobar je ovo sajam. Troškovi su veliki, ajde gorivo je ipak malo pojeftinilo, kazuje prodavač Nikola iz Brinja.


Osim izlagača, i kupci su spremni prevaliti veliki put samo da sveti deseti dočekaju u Benkovcu.


– Iz Splita sam doputovao zbog sajma, uvijek dođem kad mogu. Kupim bilo što! Ja volim kad je gužva, kaže Jozo.


S vremenom je Benkovački sajam postao poznat i među turistima, pa se sa svih strana čuje njemački, slovenski i francuski.


– Ovo je prvi put da sam tu, kolegica iz Njemačke mi je ispričala o ovom mjestu prije nekoliko godina, pa sam došao pogledati. Po mom mišljenju, nije ovo ništa posebno. Zanimljivo je vidjeti, ali stvari koje se prodaju ovdje uglavnom su kineske proizvodnje, jedino zanimljivo za mene je hrana, kaže Franz iz Njemačke.


Foto


Benkovački sajam


avatar

Snimio: Arif Sitnica


10.07.2023. 18:05























Galerija

Foto: Arif Sitnica


Jeftinije ne može


Njegova sunarodnjakinja Valerie, s druge strane, na sajam dolazi već godinama.


– Ja sam već puno puta ovdje bila, sad sam dovela prijatelja da i on vidi. Meni je dobro, jedino mi je žao životinja jer nemaju ni hrane ni vode. Sad razgledavamo, uzet ćemo ako nađemo nešto zanimljivo, kaže Valerie koja je podrijetlom s Murtera.


– Ponudom smo zadovoljni, samo nismo zadovoljni jer još nije gotov novi prostor, koliko im treba! Samo da se narod može normalno parkirati. Bojim se samo da će, kad to naprave, dignuti cijene previše i da će tako rastjerati narod, kaže Marko koji često dolazi na sajam.


Cijene su, kažu prodavači, od prošle godine malo ili nimalo povisili. Domaći lički sir koji je kod gospođe Zorke lani koštao 70 kuna, ove godine stoji 10 eura. Kupci se, kaže, žale da im je skupo, ali jeftinije ne može. Zorka, koja redovito dolazi u Benkovac, veseli se novom prostoru koji se gradi za Benkovački sajam.


– Bit će nam malo bolje u novom prostoru, sad nije ni osam sati, a već je neizdrživo vruće.


No ne dijele svi prodavači njezin entuzijazam. Nikola iz Brinja, koji na Benkovačkom sajmu prodaje već 30 godina, skeptičan je oko štandova na koje bi se Benkovački sajam trebao preseliti do kraja godine.


– Ja neću u novi prostor! Ajde vi sad recite kako ću ja sve ovo složiti u njihovu kućicu?, pita se pokazujući pretrpan natkriveni prostor između kombija i štanda.


– Ja bih trebao svu svoju robu izvaditi van iz kombija i unositi unutra, pa nema tih novaca! Ako bude tako, nećemo više dolaziti, ima i drugih sajmova. I ovako mi treba dva i pol sata recimo dok ja to izvadim i posložim. Tamo bih trebao maknuti kombi i di ću ja onda ako dođe nevrijeme? Ovako nam je sve zaštićeno, pokriveno, ja lako to ubacim u kombi ako zatreba. Mi smo svi naučili štandove ovako složiti, ali nas nitko ne pita što nam treba, govori Nikola.


Novi i stari prostor


Smatra da su diljem Hrvatske štandovi i tržnice loše izvedeni i da ne se vodi računa o tome što izlagačima treba. No benkovački gradonačelnik Tomislav Bulić uvjerava nas da neće biti problema


– Neće biti komplicirano za prenošenje stvari, osmišljeno je to prometno. Bit će regulirano da izlagači mogu doći i pripremiti svoje izloge prije nego što dođu kupci. Do kraja godine apsolutno se otvara sajam izvorno kakav je bio, s tim da ćemo u funkciji sajma zadržati i ovaj prostor koji smo uredili kad smo se selili, bilo da se koristi za prodaju ili parking. Teško ćemo i potjerati izlagače i kupce jer ovdje ima hlada, navikli su se ljudi, rekao je gradonačelnik.


Benkovački sajam smješten je izvan centra grada, na zemljištu koje se nalazi uz glavnu prometnicu Benkovac-Karin. Ondje, u sjenu borove šume, sajam je premješten u listopadu 2021., kada je počela gradnja novog prostora za izlagače i posjetitelje. Novi je prostor odavno trebao biti završen, no zbog povećanja cijena trebalo je tražiti novog izvođača, pa su radovi prolongirani do kraja 2023. godine.


– Projekt Benkovačkog sajma poskupio je skoro 100 posto. Nama se projekt sufinancira izvorno za 17 milijuna kuna, a otišao je na preko 30 milijuna kuna nakon što smo morali ponovno provesti javnu nabavu, tumači gradonačelnik Bulić.


Sada radovi, nakon što je pronađen novi izvođač, idu planiranom dinamikom. Infrastruktura je u završnoj fazi, a na Aukcijskoj dvorani ima još nešto posla – Bulić procjenjuje da je već na 70 posto dovršenosti.