Petak, 3. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

EU SREDSTVA

Erlić: Zadarskim otocima dodijelili smo 25,6 milijuna eura

Autor: Marina Vlakić

28.06.2023. 13:30
Erlić: Zadarskim otocima dodijelili smo 25,6 milijuna eura

Foto: TZ Zadarske županije/Davor Kovačević



Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU za revitalizaciju hrvatskih otoka dodijelilo je 70 ugovora ukupno vrijednih 158 milijuna eura. Sredstva su namijenjena projektima za poboljšanje demografske situacije na otocima, osobito gradnji škola i knjižnica, za što su i prvi put odobrena iz europskih fondova.


Ova će pomoć izuzetno dobro doći i otocima Zadarske županije, osobito udaljenijima koji već godinama bilježe depopulaciju stanovništva, zbog čega se i išlo na ovaj dosad neviđen način financiranja iz europskih fondova.


Nakon sastanka u Splitu ministar Erlić pojasnio je detalje ovih ugovora, prije svega način na koji će sredstva biti dodijeljena zadarskim otocima te u kojem iznosu.


Prioritetna ulaganja




– Zadarska županija iz nacionalnog je programa ostvarila je 13 projekata vrijednih 784.000 eura. Ovdje moram naglasiti da smo u odnosu na protekle godine udvostručili sredstva iz tog programa omogućujući jedinicama lokalne samouprave da mogu imati veći broj projekata ukoliko ulažu na više otoka.


Iako Grad Zadar ima više otoka, iz ovog je programa kao prijavitelj dosad mogao financirati samo jedan projekt, a sada smo ipak postavili pravedniju situaciju. Naime, Zadar ima osam otoka i odsad svaki od njih može biti u jednakoj ravnopravnoj poziciji kao geografska cjelina.



To je vrlo važna izmjena koja je doprinijela tome da smo imali veći broj projekata za Hrvatsku, njih čak 70, a povećali smo i iznose koji će uskoro biti dodijeljeni, ističe Erlić, pojašnjavajući kako je Ministarstvo svim županijama dalo i upute temeljem kojih će raspodijeliti 158 milijuna eura na sedam otočnih županija.


– Svaka će županija dobiti svoju alokaciju sredstava za financiranje razvoja otoka do 2027. godine, temeljem odluka otočnih partnerskih vijeća o prioritetnim ulaganjima. Time smo dali puno veću slobodu u odlučivanju upravo onima kojih se taj razvoj tiče, a to su otočani koji će kroz partnersko vijeće odlučiti o ulaganjima na otocima.


Za Zadarsku županiju to znači 25,6 milijuna eura kojih će ona u suradnji s otočnim partnerskim vijećem raspodijeliti po određenim projektima, odnosno pozivima za dodjelu bespovratnih sredstava temeljem strategija za razvoj otoka, naglašava Erlić te ukazuje na važnost i prednost načina financiranja.


Nov način financiranja


– Otocima je na ovaj način osiguran izvor financiranja kakvog dosad nisu imali s obzirom na to da im omogućujemo uključivost, odnosno mogućnost sudjelovanja u definiranju prioriteta ulaganja u otoke te mogu istaknuti da smo ovakvim pristupom financiranju iz europskih fondova specifični čak i na razini Europe.


Otočne će se županije sada s potrebnom dokumentacijom prijaviti na natječaj i u rujnu ćemo s njima potpisati sporazume temeljem kojih će na raspolaganje dobiti bespovratna sredstva i usmjeriti ih prema najvažnijim im projektima.



Još uvijek ne znamo koji su to projekti, ali znamo u što će se moći ulagati, a to je zelena politika, odnosno održiva energetska učinkovitost otoka, očuvanje kulturne i prirodne baštine, javni prostor, zaštita autentičnosti te svi ostali projekti koji tome pridonose, navodi Erlić te dodaje kako će se uskoro znati što će županije ponuditi i kakvu će strategiju imati unutar zadanog okvira.


– Ovo praktički znači da će se otočne općine s projektima moći prijaviti na poziv za dodjelu sredstava kojim ćemo Zadarskoj županiji dodijeliti 25,6 milijuna eura, no važno je da su općine te koje određuju za koje će projekte iskoristiti sredstva europskih fondova, ističe Erlić dodajući kako su sredstva već osigurana.


U rujnu ugovor


– Najvažnije je da su sredstva već osigurana te da do rujna možemo rješavati strateški dio kada ćemo svakoj općini dati sporazum da bi mogla krenuti u realizaciju prijavljenih projekata. Ovdje treba napomenuti kako smo imali tri ključna kriterija za dodjelu sredstava otocima, a to su broj stanovnika, površina otoka i prva skupina otoka, odnosno da je riječ o otocima najudaljenijim od kopna.



Na osnovu ta tri kriterija postavili smo faktor putem kojeg smo za hrvatske otoke raspodijelili ovih 158 milijuna eura.


Nitko od nazočnih načelnika otočnih općina na sastanku u Splitu nije imao primjedbi na ove kriterije, naprotiv, složili su se s ovakvim načinim raspodjele sredstava, ističući kako je doista riječ o najkorektnijem mogućem načinu, naglašava ministar, a na pitanje u kolikoj bi se mjeri ovim sredstvima mogli riješiti najosnovniji problemi udaljenih otoka, prije svega depopulacija, Erlić odgovara da im je upravo to najvažniji cilj.


– Želimo uložiti u različite vidove podizanja standarda i kvalitete života, pritom svakako štiteći osjetljiv otočni eko sustav kojega nikako ne smijemo narušiti velikim investicijama, a istodobno osigurati razvoj otočnih mjesta ulaganjem u društvenu i gospodarsku infrastrukturu.


Cilj nam je poboljšati uvjete života na otoku, a što jedino možemo putem investicija. U svakom slučaju, dodjela bespovratnih sredstava Vladin je dodatni vjetar u leđa razvoju otoka kojima će mnoga otočna mjesta profitirati, ponajprije boljom demografskom slikom, zaključuje Erlić.