Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

»PRIČAMO O ALKOHOLU«

Dr. Polona Bencun Gumzej održala edukativno predavanje o rizicima konzumacije alkohola

20.12.2023. 09:14
Dr. Polona Bencun Gumzej održala edukativno predavanje o rizicima konzumacije alkohola

Foto: Mate Komina



Europa, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ima najveću potrošnju alkohola u svijetu. U sklopu tih zabrinjavajućih statistika, Hrvatska se ističe kao jedna od pet zemalja s najvišim postotkom konzumacije alkohola, posebno među mladima. Mladi često dolaze u kontakt s alkoholom već u osnovnoj školi, a društveni pritisak, obiteljski običaji te normalizacija konzumiranja alkohola predstavljaju faktore koji potiču konzumaciju.


Upravo je ovo razlog predavanja pod nazivom »Pričamo o alkoholu! I pitamo vas: Piju li vaša djeca?«, koje je održano sinoć u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar. Voditeljica seminara Familylaba, dr. med. Polona Bencun Gumzej, specijalistica školske medicine i terapeutkinja, ovim je predavanjem pružila dublji uvid u problematiku konzumacije alkohola među mladima.


Predavanje je bilo usmjereno na ključna pitanja: zašto mladi piju, kako razgovarati s njima o štetnosti alkohola, kakav je utjecaj alkohola na mozak, kako smanjiti konzumaciju alkohola kod mladih te kako adekvatno educirati mlade o posljedicama i rizicima konzumiranja alkohola.


Otvoreni razgovor




Dr. Bencun Gumzej naglasila je da je potrebno educirati mlade o štetnim posljedicama alkohola na zdravlje, fizičko i mentalno. Kroz otvorene razgovore, roditelji mogu stvarati okoliš koji potiče samosvijest i samopouzdanje kod djece, omogućavajući im da se odupru društvenim pritiscima.


– Kao voditeljica seminara i kao psihoterapeut za djecu, obitelji i odrasle, prepoznajem važnost teme o alkoholu, posebno tijekom blagdanskog razdoblja. Budući da sam i liječnica, svjesna sam da su slučajevi trovanja alkoholom tijekom blagdana česta pojava u bolnicama i sigurna sam da ćemo, nažalost, i ove godine imati nekoliko slučajeva ispumpavanja alkohola. Kroz ovo predavanje pokušavam objasniti kako pristupiti razgovoru s djecom o rizicima konzumacije alkohola u suvremenom društvu. Djeca danas postavljaju pitanja, izražavaju svoje mišljenje i očekuju da ih se shvati. Ovo predstavlja izazov za roditelje, odgojitelje i druge odrasle, s obzirom na promjene u komunikaciji s djecom, istaknula je dr. Bencun Gumzej ukazujućii na važnost razumijevanja potreba djece, posebno za vrijeme puberteta.


Tinejdžerski mozak


– Potrebno je prilagoditi način pristupa djeci. Ako im krenemo objašnjavati da je alkohol štetan jer će jednog dana imati cirozu jetre, njima to ništa ne znači, no ako, primjerice, kažemo dečkima da će im alkohol smanjiti testosteron, odnosno da će im biti manji mišići, njima će to odmah puno značiti. Strah nije najbolji saveznik, tako da nije cilj preplašiti djecu. Naravno, strah može funkcionirati kod određenog broja djece, no postoje rizične skupine djece koje imaju najveće šanse upasti u začarani krug ovisnosti – kod njih strah nikako neće funkcionirati jer oni uvijek traže način za dokazati se i uvijek naprave kontra od onog što im roditelji govore. To im daje osjećaj veličine, moći i nagrade. Takve, ali i brojne druge stvari događaju se u tinejdžerskom mozgu koji je u procesu sazrijevanja i koji potpuno drugačije funkcionira od dječjeg ili odraslog mozga. To je ono što znamo zadnjih dvadesetak godina i čega ljudi poprilično nisu svjesni. Dakle, pubertet je fiziološki fenomen, mi tinejdžerima moramo pristupati na prilagođen način, samo strah neće funkcionirati, objasnila je Bencun Gumzej.


Predavanje je također istaknulo razlike između muškaraca i žena u konzumaciji alkohola, s posebnim naglaskom na rizike koji proizlaze iz pijenja, kao što su nasilje, nesreće te zdravstvene komplikacije poput ciroze i raka.


Foto: Mislav Klanac


Muški piju više


– Mladi, ali i odrasli muškarci, piju više od djevojaka, iako u novije doba i djevojke i žene sve više konzumiraju alkohol. Dečki su u većem riziku od razvoja alkoholizma i od vožnje u alkoholiziranom stanju, dok su djevojke u većem riziku za nasilje od strane alkoholiziranog partnera, od pristanka na rizični spolni odnos koji inače ne bi htjele, a također su i štetni učinci alkohola veći na ženski organizam, istaknula je voditeljica seminara.


Važno je, dakle, prepoznati čimbenike rizika u obitelji i okolini te pružiti podršku mladima u razvoju njihovih emocionalnih i socijalnih vještina. Roditelji i odgojitelji trebaju raditi na stvaranju sigurnog okruženja koje potiče dijalog o alkoholu, čime se može značajno doprinijeti prevenciji problema konzumacije alkohola među mladima.


Ovo je predavanje održano u organizaciji Familylaba, udruge koja djeluje u cijelom svijetu. Idejni osnivač Familylaba bio je Jesper Juul, obiteljski terapeut i autor mnogih knjiga na temu obiteljskog života i odgoja. Familylab se bavi univerzalnim izazovima roditeljstva, a predavanje o alkoholu predstavlja samo jedan segment šireg plana kako bi se oblikovali odnosi s djecom na način koji je prilagođen modernom društvu i njihovim potrebama.