Ovo su hrvatski sportaši koji su obilježili Olimpijske igre u Parizu, neki su oduševili, a neki - razočarali

Autor: Katarina Blažević

14.08.2024. 08:02

Osvojeno je sedam medalja, jedna manje nego u Tokiju

PARIZ Hrvatske sportašice i sportaši na Olimpijskim igrama u Parizu nisu uspjeli ponoviti rezultat iz Rio de Janeira 2016. godine te Tokija pet godina kasnije, ali na kraju se ipak može reći da su 33. ljetne Igre za Hrvatsku bile uspješne. Preciznije, sedam medalja, odnosno dva zlata, dva srebra i tri bronce, otprilike su u skladu s onime što se od hrvatskih sportaša i očekivalo. Neki su na kraju i iznenadili, poput Donne Vekić, koja se okitila srebrnom medaljom.

Hrvatsku su u Parizu predstavljala 73 sportaša u 16 sportova, a najsjajnijim odličjem su se okitili braća Valent i Martin Sinković u veslanju te Barbara Matić u džudu. Srebrne su osvojili Donna Vekić u tenisu i vaterpolska reprezentacija, a brončane Miran Maričić u streljaštvu, Sandra Elkasević u bacanju diska i Lena Stojković u taekwondou. Jako blizu medalje bili su atletičarka Sara Kolak, džudašica Katarina Krišto, taekwondaš Ivan Šapina, gimnastičar Aurel Benović, ali i boksač Gabrijel Veočić.

Hrvatska je u Tokiju osvojila osam odličja (tri zlata, tri srebra, dvije bronce), a rekordne su bile Igre u Rio de Janeiru 2016. godine kada je u Hrvatsku stiglo deset medalja, odnosno pet zlata, tri srebra i dvije bronce.

Ovo su hrvatski sportaši koji su obilježili Olimpijske igre u Parizu.

1. BRAĆA SINKOVIĆ

Braća Valent i Martin Sinković osvojila su zlatnu medalju u veslačkoj disciplini dvojac bez kormilara i upisala se u povijest. Sinkovići su, naime, prvi hrvatski sportaši s četirima medaljama na ljetnim Olimpijskim igrama. U Londonu 2012. osvojili su srebro u četvercu na pariće, a potom u Riju 2016. zlato u dvojcu na pariće, a prije tri godine u Tokiju u dvojcu bez kormilara. U Parizu se nisu istaknuli samo novom medaljom već i načinom na koji su došli do nje. U nevjerojatnoj utrci Sinkovići do zadnjih 500 metara u svojim rukama nisu imali ni broncu. U sjajnoj završnici prestigli su i britanski dvojac koji je dominirao 1.900 metara utrke.

2. BARBARA MATIĆ

Prvo zlato u Parizu Hrvatskoj je donijela džudašica Barbara Matić, koja je slavila u kategoriji do 70 kilograma, svladavši u finalu Njemicu Miriam Butkereit. Dvadesetdevetogodišnja Splićanka je tom pobjedom napokon ostvarila ono što je čekala jer je već dva puta osvajala titulu svjetske prvakinje, dok trenutno ima i onu europske prvakinje. Pariz joj je bio treći nastup na Igrama, nakon što je u Riju zaustavljena u prvom kolu, a u Tokiju 2021. godine bila je peta. Treća je za nju bila sreća. Barbara je nanizala četiri pobjede do zlata, a u finalu je nakon manje od minute povela wazarijem i do kraja je borbu s 30-godišnjom Njemicom držala pod kontrolom.

3. DONNA VEKIĆ

Iako je uoči Olimpijskih igara stigla do polufinala Wimbledona, mora se priznati da su samo najoptimističniji očekivali da će Donna Vekić u Parizu osvojiti medalju. Hrvatska tenisačica je nakon napornog turnira u Wimbledonu bila i ozlijeđena te je njezino olimpijsko srebro sigurno najveće pozitivno iznenađenje hrvatskog sporta na ovogodišnjim Igrama. Donna je osvojila ukupno šestu olimpijsku medalju za hrvatski tenis, ali prvu u ženskoj konkurenciji. Do polufinala je stigla dramatičnom pobjedom nad Ukrajinkom Martom Kostjuk, ali je zato dominantno nadigrala Slovakinju Annu Karolinu Schmiedlovu i osigurala odličje. U finalu je ipak jača bila Kineskinja Zheng Qinwen.

4. VATERPOLISTI

Hrvatski vaterpolisti osvojili su u Parizu četvrto olimpijsko odličje u povijesti, odnosno treće srebro. Osim zlata iz 2012. godine, vaterpolisti su se okitili srebrnim medaljama 1996. te 2004. godine, a ovogodišnjim odličjem vaterpolo je postao i najtrofejniji momčadski sport u Hrvata na Igrama. Srbija je uvjerljivo slavila u finalu, ali treba naglasiti da je Hrvatskoj ovo bio treći finale na jednom velikom natjecanju u samo osam mjeseci. Momčad izbornika Ivice Tucka je aktualni svjetski prvak i europski viceprvak te je olimpijsko srebro samo šlag na tortu sjajne godine za hrvatski vaterpolo.

5. SANDRA ELKASEVIĆ

Najbolja hrvatska atletičarka svih vremena u Parizu je još jednom potvrdila da je i najbolja bacačica diska. Sandra Elkasević, nekada Perković, nakon dva olimpijska zlata i četvrtog mjesta u Tokiju osvojila je brončano odličje. Sandra je zapravo imala isti rezultat kao i srebrna Kineskinja Bin Feng (67,51 metar), koja je imala bolji drugi hitac, dok je braniteljica naslova, Amerikanka Valarie Allman, bila nedostižna s 69,50 metara. Hrvatskoj atletičarki ovo je ukupno 15. medalja s velikih natjecanja, a odmah nakon nastupa najavila je pohod na Los Angeles gdje planira i dalje rušiti rekorde.

6. MIRAN MARIČIĆ

Miran Maričić osvojio je prvu medalju za Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Parizu. Hrvatski strijelac slavio je u zračnoj pušci na 10 metara, istoj disciplini u kojoj je također olimpijsku broncu osvojila Riječanka Snježana Pejčić 2008. godine. Maričić je plasman u finale ostvario kao četvrti u kvalifikacijama, a u finalu je završio iza Kineza Shenga i Šveđanina Lindgrena. Ovo je njegov najveći uspjeh u njegovoj karijeri. Bjelovarčanin se dosad mogao pohvaliti dvama srebrima i broncom na Europskom prvenstvu te dvjema broncama sa svjetske smotre.

7. LENA STOJKOVIĆ

Taekwondo je sport koji Hrvatskoj gotovo pa uvijek donosi medalje s velikih natjecanja, a to se nastavilo i u Parizu. Lena Stojković je osvajanjem olimpijske bronce osvojila sve što se može osvojiti u ovome sportu. Splićanka je tri puta osvajala titulu europske prvakinje, dva puta bila je svjetska prvakinja, pa su očekivanja od njezinih premijernih Igara bila velika. Lena je slavila nad Kanađankom Josipom Kafadar te Tunižankom Dhahri, da bi u polufinalu ipak jača bila Tajlanđanka Wongpattanakit, nositeljica skupine. Sjajnom pobjedom nad Turkinjom Dinçel bronca je ipak stigla u Hrvatsku. Inače, Lena je nastupala u kategoriji do 49 kilograma, ali je njezina prirodna kategorija do 46 kilograma.

8. SARA KOLAK

Malo tko je vjerovao u Saru Kolak uoči odlaska u Pariz, ali ona je još jednom pokazala da ima snage vratiti se i napraviti još pokoje čudo. Atletičarka Kvarnera i zlatna olimpijka u bacanju koplja iz Rija u zadnji je trenutak uopće došla do plasmana na Igre, potom je sve iznenadila drugim mjestom u kvalifikacijama, a onda i odličnim finalnim nastupom u kojemu je došla do četvrtog mjesta. Medalja joj je izmakla za 28 centimetara, ali ovaj uspjeh njoj osobno vjerojatno vrijedi jednako kao da je bila na postolju. Sara je u trećoj seriji finala bacila koplje do 63,40 metara, dok je u kvalifikacijama bacila 64,57 metara.

9. SRBIĆ I BENOVIĆ

Tina Srbića i Aurela Benovića nije pomazila sreća u Parizu. Srbić, srebrni iz Tokija prije tri godine na preči, teškim padom u finalu ostao je bez medalje, dok je Aurel Benović završio na petom mjestu u finalu preskoka, a do brončanog odličja dijelilo ga je samo 0.049 bodova. Šteta jer je hrvatski gimnastičar sjajno odradio oba preskoka. Za prvi je dobio visokih 15.000 bodova, dok je za drugi skok zaradio 14.800, iako je dojam da su suci mogli dati i malo veću ocjenu. Bilo kako bilo, plasman na Igre, a onda i peto mjesto odličan su rezultat za Osječanina, kao i veliki poticaj uoči Los Angelesa.

10. FILIP PRAVDICA

Riječki atletičar Filip Pravdica nije osvojio medalju, ali je njegov plasman u finale Igara jedno od pozitivnih iznenađenja. Hrvatski rekorder u skoku udalj je u svojoj olimpijskoj premijeri skočio 8,04 metra i tako zauzeo odlično peto mjesto u kvalifikacijama. U finalu ipak nije uspio ponoviti sličan rezultat, skokom od 7,90 metara zauzeo je deveto mjesto. Ali, kako je i sam naglasio nakon nastupa, plasman u finale već je bio velika stepenica u karijeri 29-godišnjeg Riječanina, koji je inače član zagrebačke Mladosti.

11. RUKOMETAŠI

Realno gledajući, od hrvatskih se rukometaša u Parizu nije očekivala medalja, iako su neke nade postojale. Na ovakvim natjecanjima ipak je sve moguće, ali do čuda nije došlo. Hrvatski rukometaši predvođeni kapetanom Domagojem Duvnjakom prvi put nisu prošli skupinu na Igrama, a ovo je bio njihov već šesti nastup. U odlučujućoj utakmici grupne faze dominirali su Španjolci, iako se Hrvatska uspjela vratiti u samom finišu. Bilo je to ipak prekasno. Španjolska je slavila 32:31, a izbornik Sigurdsson i njegovi igrači još su jednom razočarali.