Foto: Pexels
Iako veći dio života provodimo u kuhinji, ponekad se iznenadimo sitnicama o kojima možda i ne razmišljamo previše. Jedna od njih svakako je ladica odnosno kutija u hladnjaku u kojoj većina ljudi skladišti voće ili povrće, a obično se nalazi na samom dnu, ispod polica.
A zašto voće i povrće uopće trebaju svoju ladicu u hladnjaku? Zato što ladica ima funkciju sprječavanja da se takve namirnice prebrzo pokvare. Ali, prije nego počnete slagati u tu ladicu sve što vam padne na pamet, valjalo bi otkriti i jedan trik za dugotrajnu svježinu voća i povrća.
Donja ladica u hladnjaku funkcionira tako što manipulira vlagom. Većina prostora u hladnjaku je otvorena, što omogućuje usisavanje vlage s pomoću ventilatora hladnjaka.
I to je sjajno za većinu hrane i namirnica, ali voću i povrću je obično potrebna vlaga da bi ostali hrskavi i svježi jer nitko ne želi mlitavu zelenu salatu ili pak isušene jagode.
Ladice u osnovi zadržavaju vlagu voća i povrća, pomažući im da duže ostanu svježima. Ali, nije sve voće stvoreno jednako jer neko proizvodi više etilena (plina koji sazrijeva), a kada plodovi sazrijevaju i proizvode plin, oni također signaliziraju i drugoj hrani da je vrijeme da počne sazrijevati.
Kako pravilno koristiti ladicu hladnjaka?
Da biste doista iskoristili puni potencijal svoje ladice, morate znati koja hrana uspijeva u okruženjima visoke vlažnosti, koja preferira nisku vlažnost i koja proizvodi veće količine etilena.
Banane i jabuke, na primjer, dvije su voćke za koje se zna da proizvode mnogo plinova, pa se čini da uvijek sazrijevaju u isto vrijeme.
Kada ove dvije voćke stavite zajedno, posebno u vlažnom okruženju poput ladice, to može uzrokovati njihovo brže kvarenje i gubitak željene teksture.
Isto tako, ne bi imalo smisla u istu ladicu stavljati bobičasto voće (koje voli vlagu) i rajčice ili limun (koji više vole suhoću). Time bi jedna skupina prebrzo sazrela.
Ako imate dvije ladice, koristite ih mudro tako da u jednu pohranite proizvode koji uspijevaju pri visokoj vlažnosti, a u drugu proizvode koji uspijevaju pri niskoj vlažnosti.
Neki hladnjaci dolaze s ventilacijskim otvorom koji se može otvoriti da bi se kontrolirala razina vlage.
Ako imate jednu ladicu za voće i povrće, koristite je za skupine namirnica visoke vlažnosti. Pravilo je da proizvodi s debljom kožicom (poput rajčica, limuna i luka) ne bi trebali imati previše vlage pa ih možete držati i izvan hladnjaka, piše Take Out.
najnovije
najčitanije
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Svijet
suprotno europskim zemljama
Amerikanci očekivano osudili nalog Haškog suda za uhićenje Netanyahua
Ostali sportovi
Veliki "come back"
Lindsay Vonn se vraća skijanju na utrci u St. Moritzu
Zadar
slobodan ulaz
U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra Muzej antičkog stakla priredio bogat program
Zadar & Županija
NESREĆA
Tehnički direktor Jadrolinije opisao što se dogodilo s katamaranom “Silba”
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE