Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

zdravlje vlasišta

Koliko se često može izbjeljivati kosa?

Autor: Mija Dropuljić

28.10.2024. 15:00
Koliko se često može izbjeljivati kosa?

Foto: iStock/NL



Za mnoge je žene odlazak frizeru dio redovite kozmetičke rutine kao i manikura ili njega lica. Bilo da se radi o pramenovima ili potpuno novoj boji, posebno plavi tonovi i dalje su klasik kod frizera – zapravo, samo oko dva posto svih dama sa svijetlom kosom zapravo su prirodne plavuše.


Bez obzira na to radi li se o balayageu, medenim pramenovima ili potpunoj promjeni stila u ledeno plavu, također volimo malo eksperimentirati s kosom i pratiti najnovije trendove. Ali upravo u tome leži problem: koliko često možete izbijeliti kosu prije nego što se ošteti?


Svaka žena koja se redovito prepušta u ruke stručnjaka za svijetlu kosu zna da izbjeljivanje nije za nestrpljive.




Ovisno o izvornoj boji, postupak ne samo da može trajati oko tri do šest sati bojanja, već se također neće ponoviti u skorije vrijeme. Jer iako je nova boja zabavna, može stvarno oštetiti vlakna kose i vlasište. Stoga je vrlo važno redovito odmoriti kosu i vlasište.


Mnogi se posjetitelji salona boje lomljenja kose, što se može dogoditi ako se sredstvo za izbjeljivanje preklapa tijekom nanošenja. Kako se to događa?


Ako se formula za posvjetljivanje nanese dva puta jednu na drugu, na primjer kada nije izraslo dovoljno neobojene kose, pramen će izgubiti pigment koji mu već nedostaje i može puknuti.


Osim toga, postupak uključuje vrlo jaka sredstva za izbjeljivanje, koja također mogu povremeno izazvati iritaciju vlasišta, što naravno treba trajno izbjegavati. Iz tog razloga ima smisla pustiti kosu da malo naraste prije nego što je ponovno bojite.


Ipak, ne biste trebali čekati predugo između posjeta frizeru ako želite ravnomjernu plavu boju. Ako predugo čekate na ponovno bojanje kose, to može dovesti do neujednačene boje.


Možemo li izbijeliti kosu dva puta zaredom?


Općenito se ne preporučuje izbjeljivati kosu dvaput zaredom.


Izbjeljivanje je kemijski proces koji posvjetljuje kosu uklanjanjem prirodnih pigmenata. To može jako opteretiti kosu i učiniti je podložnom oštećenju.


Izbjeljivanje također utječe na strukturu i vlažnost kose. Ako kosu ponovno izbijelite odmah nakon prvog izbjeljivanja, postoji povećan rizik od lomljenja kose, suhoće i ispucalih vrhova. Kosa može postati lomljiva i izgubiti elastičnost.


Stoga je važno dati vašoj kosi vremena da se oporavi nakon izbjeljivanja prije ponovnog kemijskog tretiranja.


Za to vrijeme možete hidratizirati i regenerirati kosu kako biste je ojačali i smanjili štetu. No, ako planirate izbijeliti kosu dva puta zaredom, poželjno je da to učini profesionalni frizer.


Iskusan frizer može procijeniti stanje vaše kose i u skladu s tim prilagoditi izbjeljivanje kako bi minimalizirao štetu. Oni također mogu preporučiti odgovarajuće proizvode za njegu za zaštitu i obnovu kose tijekom i nakon procesa izbjeljivanja.


Kako izbjeći žutilo prilikom izbjeljivanja kose?


Izbjeljivanje često može rezultirati nepoželjnom žutom nijansom, osobito ako je kosa tamna ili je prethodno bojana.


Ova žuta nijansa nastaje jer proces izbjeljivanja uklanja prirodne pigmente u kosi, otkrivajući temeljne tople tonove, kao što su žuta i narančasta.


Kako biste izbjegli žutu nijansu prilikom izbjeljivanja, postoji nekoliko mjera koje možete poduzeti.


Provjerite jeste li odabrali izbjeljivač s hladnim podtonom koji neutralizira žutu nijansu. Proizvodi koji imaju dodatak nota “pepela” ili “bisera” često su pogodni za neutraliziranje neželjenih toplih tonova.


Nakon izbjeljivanja kosu možete koristiti toner kako biste postigli željenu nijansu plave i neutralizirali žutilo.


Toneri su posebni proizvodi za boje koji su dostupni u različitim nijansama i pomažu u korekciji boje kose. Važno je obratiti pozornost na vrijeme izbjeljivanja.


Kosa bi trebala imati dovoljno vremena za posvjetljivanje kako bi se topli pigmenti mogli potpuno ukloniti. Prekratko vrijeme može dovesti do neujednačenog rezultata i žutila.


Na tržištu postoje i posebni šamponi, regeneratori i maske za kosu koji su posebno dizajnirani za neutralizaciju žutih tonova.


Ovi proizvodi često sadrže ljubičaste ili plave pigmente koji mogu optički uravnotežiti žute tonove.


Važno je napomenuti da postizanje plave boje kose bez žutih tonova može biti izazovno, pogotovo ako je kosa tamna ili prethodno bojana i želite je posvijetliti. Strpljenje i redovito održavanje ključni su za postizanje željenog rezultata i održavanje kose zdravom.