Petak, 4. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Brojne dobrobiti

Zbog čega je maslačak super biljka? Evo za što se često preporuča i kada je vrlo koristan

Autor: Šarlota Brnčić

02.06.2024. 08:43
Zbog čega je maslačak super biljka? Evo za što se često preporuča i kada je vrlo koristan

Foto: Pixabay

Njegovi žuti cvjetovi pretvaraju se u nježne bijele kuglice



Jedno od glavnih blagotvornih učinaka maslačka je njegova detoksikacijska i pročišćavajuća funkcija, posebice na jetru.


Zapravo, čini se da korijen povećava proizvodnju žuči i potiče njezino otjecanje iz jetre u crijeva tijekom probavnog procesa.


Zahvaljujući visokom udjelu kalija, maslačak je i diuretik, a smatra se i izvrsnim pomoćnim sredstvom u liječenju manjih poremećaja mokraćnog sustava, poput cistitisa ili upale mokraćnog sustava općenito.




Maslačak također olakšava probavu i pruža olakšanje kod tipičnih simptoma povezanih s lakšim probavnim smetnjama, kao što su: nadutost, usporena probava, osjećaj sitosti i gubitak apetita.


Budući da korijen maslačka sadrži veliku količinu inulina, s prebiotičkim djelovanjem, biljka poboljšava rad crijeva, a ima i blagi sekundarni laksativni učinak.


Maslačku se pripisuju i protuupalna, hipokolesterolemijska svojstva (pospješuje izlučivanje viška kolesterola putem žuči, a smanjuje njegovu apsorpciju zahvaljujući bogatstvu fitosterolima), hipoglikemijska i stimulativna svojstva gušterače.


I opet, prisutnost kalija i njegova diuretička svojstva čine maslačak korisnim za regulaciju tjelesnih tekućina, odvodnju tekućina i snižavanje krvnog tlaka.


Maslačak je, najčešće zajedno s drugim gorkim biljkama, često indiciran u dijetama za mršavljenje.


U stvarnosti, s obzirom na njegova svojstva, bilo bi ispravnije govoriti o drenažnom učinku.


Naime, maslačak ne otapa nakupljene masnoće, ali bi zahvaljujući svom snažnom detoksikacijskom i pročišćavajućem djelovanju pogodovao izbacivanju viška tekućine, što rezultira eliminacijom metaboličkog otpada.


Zahvaljujući svojim diuretičkim svojstvima, maslačak se također smatra korisnim za suzbijanje tipičnih simptoma zbog zadržavanja vode i debljanja uzrokovanih edemima i nakupljanjem tekućine.


Zbog svoje detoksikacijske funkcije, maslačak je koristan kao prirodni detox lijek koji, osim što pročišćava i detoksificira tijelo, kroz eliminaciju nakupljenog otpada (kolesterola, triglicerida, šećera i mokraćne kiseline) također pomaže u borbi protiv zadržavanja vode i ima blagi laksativni učinak.


Nuspojave i kontraindikacije maslačka


Prije svega, uzimanje maslačka treba izbjegavati u slučaju alergije ili preosjetljivosti na aktivni sastojak ili na druge biljke iz obitelji Asteraceae.


Nadalje, treba ga izbjegavati u sljedećim slučajevima:


  • gastritis, želučani refluks, čir i žučni kamenci
  • srčane patologije
  • zatajenja bubrega
  • poremećaji rada štitnjače
  • dijabetes
  • hipokalemija (visok kalij u krvi)
  • trudnoća i dojenje
  • djeca mlađa od 12 godina

Maslačak također može ometati uzimanje nekih lijekova, smanjujući njihovu apsorpciju, a samim tim i njihovu učinkovitost.


U pitanju su antibiotici, na bazi levofloksacina, ciprofloksacina i moksifloksacina, lijekovi za jetru, antacidi, diuretici, antikoagulansi, litij i antidijabetici.