Foto: iStock/NL
I voćari početnici, koji nemaju okućnicu, nego samo terasu, mogu lako uzgajati poneku voćku na malom prostoru, u kakvom kontejneru ili ukrasnoj posudi. Povremeno će morati presaditi voćku u veću posudu kada preraste postojeću, ali svaki trud će se isplatiti, jer ništa nije ljepše nego ubrati zrelu voćku sa svog drveta.
Evo koje je vrste lako uzgajati u takvim skučenim uvjetima.
Limun se već adaptirao na kontejnerski uzgoj, jer ga tako uzgajaju svi koji žive u hladnijoj klimi, kako bi ga po zimi mogli unijeti u zaštićeni prostor. Gotovo sve sorte je moguće uzgajati u posudama, kao i ostale vrste citrusa.
Jagode su jedne od najboljih vrsta za uzgoj u posudama, jer nemaju velike zahtjeve, ne trebaju za rast puno prostora, a mogu se držati i na prozorskoj dasci ili na balkonu.
Jabuke patuljastih vrsta bez problema se mogu uzgajati u većim posudama, koje možete držati na balkonu ili maloj terasi. U ovom slučaju najbolje je odabrati samooplodnu vrstu, pa će vam biti dovoljna i samo jedna voćka.
Nar je jedna od najsočnijih i najzdravijih voćaka i vjerojatno najlakša za uzgoj u posudama. Zašto? Zato jer ovaj grm ima plitko korijenje. Ako ste već uzgajali limun u kontejneru, uzgoj nara na isti način bit će vam mačji kašalj. Osim toga, nar je otporan na veliku hladnoću.
Smokva je voćka toplijih krajeva, no ako niste te sreće da živite u primorju ili na otoku, možete je uzgajati i u Gorskom kotaru u posudi. Odaberite pravu sortu i posudu postavite na mjestu gdje će dobivati najviše sunčevog svjetla. Morat ćete je redovito orezivati i prihranjivati.
Nektarine i breskve u patuljastoj varijanti mogu se i kod nas nabaviti. Većina ovih sadnica je samooplodna. Potražite sorte breskve bonanza, golden gem, el dorado, garden gold i southern sweet. Od patuljastih nektarina najbolje su sorte nectarcrest i fantasia.
Trešnja voli umjerenu klimu i ne treba puno vode, jer ne podnosi »mokre noge«. Ne voli ni propuh i velika kolebanja temperature, ali dobro podnosi zimu. Voli dobro dreniranu zemlju s puno organskog materijala.
Guava će vas oduševiti slatkastim mirisom cvjetova, finim voćem i tropskim izgledom. Ova voćka voli toplinu i sunce, ali se lako prilagođava i umjerenoj zimi.
Banana se isto može uzgajati u posudi. I ona daje prostoru tropski, egzotični izgled. Ova tropska biljka također voli puno sunca, toplinu i puno vlage u zraku. Postoje međutim, kultivari koji su umjereno otporni na zimu,
Ananas je maleno, kompaktno stabalce plitkog korijena, pa se stoga može uzgajati u kontejneru. Ipak, treba mu stalna topla klima s puno vlage u zraku i barem nekoliko sati direktnog sunčevog svjetla dnevno.
Maline je malo nespretno uzgajati u kontejneru, ali postoje varijeteti kao što su heritage, raspberry shortcake i fall gold, koji su pogodni za takav uzgoj.
Borovnice se također mogu uzgajati u kontejneru ako nemate svoj vrt ili zemlja u njemu nije dovoljno kisela. Ako ih posadite u zemlju za azaleje ili kamelije, rađat će vam godinama.
najnovije
najčitanije
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Plodovi zemlje i mora
Prognoza FAO-a
Kava, kakao i čaj podižu troškove uvoza hrane u 2024.
Hrvatska
hrejting
Milanović i dalje vodi, najveći protivnik Primorac
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE