
Foto: iStock/NL
I voćari početnici, koji nemaju okućnicu, nego samo terasu, mogu lako uzgajati poneku voćku na malom prostoru, u kakvom kontejneru ili ukrasnoj posudi. Povremeno će morati presaditi voćku u veću posudu kada preraste postojeću, ali svaki trud će se isplatiti, jer ništa nije ljepše nego ubrati zrelu voćku sa svog drveta.
Evo koje je vrste lako uzgajati u takvim skučenim uvjetima.
Limun se već adaptirao na kontejnerski uzgoj, jer ga tako uzgajaju svi koji žive u hladnijoj klimi, kako bi ga po zimi mogli unijeti u zaštićeni prostor. Gotovo sve sorte je moguće uzgajati u posudama, kao i ostale vrste citrusa.
Jagode su jedne od najboljih vrsta za uzgoj u posudama, jer nemaju velike zahtjeve, ne trebaju za rast puno prostora, a mogu se držati i na prozorskoj dasci ili na balkonu.
Jabuke patuljastih vrsta bez problema se mogu uzgajati u većim posudama, koje možete držati na balkonu ili maloj terasi. U ovom slučaju najbolje je odabrati samooplodnu vrstu, pa će vam biti dovoljna i samo jedna voćka.
Nar je jedna od najsočnijih i najzdravijih voćaka i vjerojatno najlakša za uzgoj u posudama. Zašto? Zato jer ovaj grm ima plitko korijenje. Ako ste već uzgajali limun u kontejneru, uzgoj nara na isti način bit će vam mačji kašalj. Osim toga, nar je otporan na veliku hladnoću.
Smokva je voćka toplijih krajeva, no ako niste te sreće da živite u primorju ili na otoku, možete je uzgajati i u Gorskom kotaru u posudi. Odaberite pravu sortu i posudu postavite na mjestu gdje će dobivati najviše sunčevog svjetla. Morat ćete je redovito orezivati i prihranjivati.
Nektarine i breskve u patuljastoj varijanti mogu se i kod nas nabaviti. Većina ovih sadnica je samooplodna. Potražite sorte breskve bonanza, golden gem, el dorado, garden gold i southern sweet. Od patuljastih nektarina najbolje su sorte nectarcrest i fantasia.
Trešnja voli umjerenu klimu i ne treba puno vode, jer ne podnosi »mokre noge«. Ne voli ni propuh i velika kolebanja temperature, ali dobro podnosi zimu. Voli dobro dreniranu zemlju s puno organskog materijala.
Guava će vas oduševiti slatkastim mirisom cvjetova, finim voćem i tropskim izgledom. Ova voćka voli toplinu i sunce, ali se lako prilagođava i umjerenoj zimi.
Banana se isto može uzgajati u posudi. I ona daje prostoru tropski, egzotični izgled. Ova tropska biljka također voli puno sunca, toplinu i puno vlage u zraku. Postoje međutim, kultivari koji su umjereno otporni na zimu,
Ananas je maleno, kompaktno stabalce plitkog korijena, pa se stoga može uzgajati u kontejneru. Ipak, treba mu stalna topla klima s puno vlage u zraku i barem nekoliko sati direktnog sunčevog svjetla dnevno.
Maline je malo nespretno uzgajati u kontejneru, ali postoje varijeteti kao što su heritage, raspberry shortcake i fall gold, koji su pogodni za takav uzgoj.
Borovnice se također mogu uzgajati u kontejneru ako nemate svoj vrt ili zemlja u njemu nije dovoljno kisela. Ako ih posadite u zemlju za azaleje ili kamelije, rađat će vam godinama.
najnovije
najčitanije
Svijet
katolička ceremonija
Oko 200 tisuća katoličke mladeži odalo počast papi Franji na Trgu sv. Petra
Ostali sportovi
Etiopljanka
Assefa postavila svjetski rekord u maratonu u Londonu
Plodovi zemlje i mora
sport i rekreacija
Povučen prijedlog pravilnika koji je dignuo ribolovce na noge
Nogomet
treća nl jug
Zadar preokretom do pobjede, Primorac i Vitez nastavili loš niz
Hrvatska
veliko nezadovoljstvo
Vinkovački DP napustili članovi Predsjedništva i 100 članova
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Zadar
SVETI SAKRAMENT
Restorani za pričesti i krizme rasprodaju se za dvije minute! Provjerili smo kako se kreću cijene
Županija
GRADSKA KNJIŽNICA BIOGRAD
Tihana Jurišić o rastu knjižnice i važnosti timskog rada: “Našu kvalitetu prepoznaju i brojni turisti”
Hrvatska
loše poslovanje