ponedjeljak, 6. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

ZAPITAJTE SE

Koliko ste ovisni o internetu?

Autor: Šarlota Brnčić

05.10.2023. 09:40
Koliko ste ovisni o internetu?

Foto: Pixabay



Sada više nije moguće zamisliti svoj život bez interneta i bez društvenih mreža: posao, komunikacija, zabava, društveni odnosi – sve prolazi kroz internet i sve smo više zapetljani u njegove mreže. Ali koliko smo ovisni o webu i društvenim mrežama? Nova studija koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Surrey pokušala je odgovoriti na to pitanje, razvijajući pravi spektar ovisnosti o internetu podijeljen u pet kategorija.


Prema podacima, prosječno vrijeme provedeno na internetu je četiri i pol sata dnevno za odrasle (starije od 24 godine) i šest sati dnevno za mlade (ispod 24 godine).


Ove su vrijednosti, međutim, generičke procjene, koje ne uzimaju u obzir različite svrhe vezane uz korištenje interneta (posao, učenje, zabava…) niti moguću prisutnost simptoma stvarne ovisnosti.




Engleski su istraživači uključili gotovo 800 ljudi različite dobi i društvenog podrijetla te su kroz intervjue uspjeli definirati pet profila korisnika interneta:


1. Povremeni korisnik


Internet koristi uglavnom za specifične aktivnosti, bilo da se radi o studiju ili poslu, i prekida vezu bez gubljenja vremena; nije zainteresiran za istraživanje novih stranica ili aplikacija i ne pokazuje znakove ovisnosti.


Povremeni korisnik ima prosječnu dob od 33,4 godine i čini 14,86% uzorka ispitanika.


2. Početni korisnik


Osim što internet koristi u obrazovne ili profesionalne svrhe, nalazi se na mreži dulje nego što se očekuje i ponekad zanemaruje obavljanje kućanskih poslova ili posla, ali se ne smatra ovisnim.


Umjereno zainteresiran za korištenje novih aplikacija, ovaj korisnik ima prosječnu dob od 26,1 godina, te predstavlja 22,86% uzorka ispitanika.


3. Eksperimentator


Počinjete se osjećati nelagodno ili tjeskobno ako se ne možete spojiti na internet – možda zato što nema pokrivenosti mrežom ili zato što je vaš telefon prazan; tjeskoba nestaje kada se vratite na internet.


Voli eksperimentirati s novim aplikacijama i novim tehnologijama, a prosječna mu je dob između 22,8 i 24,3 godine. Eksperimentator predstavlja 21,98% uzorka ispitanika.


4. Ovisnik u poricanju


Iako jasno pokazuje simptome ovisnosti o internetu (ne zanima ga stvaranje novih odnosa u stvarnom svijetu, zanemaruje svoje obveze…), ovaj korisnik negira svoju moguću ovisnost i ne priznaje nelagodu koju osjeća kada je nije spojen na internet.


Pokazuje se kao vrlo zainteresiran za tehnologiju i korištenje aplikacija za pametne telefone te predstavlja 17,96% ispitanika.


5. Ovisnik


Posljednji profil je profil ovisnika o internetu: on otvoreno prepoznaje svoju ovisnost o internetu i negativan utjecaj te ovisnosti na njegov život.


Vrijeme provedeno online značajno je veće od onog koje provode povremeni korisnici (prvi profil). 22,36% ispitanih definiralo se kao ovisnici.


Zaključci


Tehnologija povezana s korištenjem interneta dragocjena je i omogućuje nam mnoge stvari koje bi u prošlosti bile nemoguće (ili bi nam trebalo puno više vremena).


Međutim, rizik od ovisnosti ne može se podcijeniti – osobito kada je riječ o mladim ili vrlo mladim korisnicima.


“Naša studija naglašava potrebu za prilagođenim intervencijama i podrškom za ljude u različitim fazama ovisnosti o internetu”, objasnio je dr. Stangl, autor studije.


Nalazi će zasigurno utjecati na dizajn i razvoj digitalnih usluga i aplikacija kako bi se zadovoljile različite potrebe korisnika u današnjem digitalnom okruženju.