
Foto: Pixabay
Može nam pomoći da se bolje uhvatimo ukoštac sa danom pred nama
Hladni tuš mnogi gurui preporučuju protiv lijenosti i neaktivnosti: baciti se pod hladan mlaz vode, možda kao prva radnja ujutro čim se probudite, dalo bi nam neviđenu snagu i energiju da se suočimo s danom pred nama poput lavova.
Sada to potvrđuje i nedavno objavljeno istraživanje: plivanje u hladnoj vodi (moru, rijeci ili jezeru) ili tuširanje ledenom vodom dalo bi našem tijelu mješavinu pozitivnih emocija i učinilo nas aktivnijima, budnijima, pažljivijima i nadahnutijima, također smanjujući osjećaje tjeskobe i nervoze.
No, to nije sve: hladna voda koja teče preko kože pogodovala bi boljoj komunikaciji između različitih dijelova mozga odgovornih za kontrolu pažnje, emocija i samoregulacije.
Konačno, izloženost tijela hladnoj vodi bila bi osnova nekih biokemijskih i fizioloških reakcija u tijelu, koje mogu ojačati imunološki sustav i poboljšati motoričke funkcije.
Istraživači sa Sveučilišta Bournemouth (Ujedinjeno Kraljevstvo) uključili su 39 odraslih sudionika koji nisu patili od kroničnih bolesti i koji nisu navikli na tuširanje hladnom vodom u svakodnevnom životu.
Svi su bili podvrgnuti MRI i EKG pregledima, kao i testovima raspoloženja, prije nego što su uronjeni u kadu s ledeno hladnom vodom na pet minuta.
Nakon hladne kupke, podvrgnuti su novom MRI skeniranju i drugom intervjuu u vezi s njihovim psihičkim stanjem.
Rezultati su pokazali, prije svega, značajno povećanje brzine otkucaja srca i disanja. Osim toga, svi su sudionici izjavili da su se nakon kupanja u ledeno hladnoj vodi osjećali aktivnije, opreznije, budnije, nadahnuto, ponosno i manje nervozno.
Čini se da su se čak i moždane veze sudionika, snimljene s dva MRI skeniranja prije i nakon kupanja, značajno promijenile kao odgovor na toplinski šok kojem su subjekti bili izloženi.
Konkretno, primijećena je veća povezanost između medijalnog prefrontalnog korteksa i lijeve prednje insule te između lijevog rostralnog prefrontalnog korteksa i lijevog bočnog parijetalnog dijela.
To su područja povezana sa samorefleksijom, obradom misli i sjećanja, pažnjom na stvarnost na temelju prikupljanja senzornih informacija, a to potvrđuje osjećaj koji su iskusili sudionici, koji su izjavili da se nakon hladnog tuša osjećaju budnije i opreznije.
Ukratko, iako se mnogim ljudima početak dana hladnim tuširanjem može činiti nemogućim pothvatom, dobrobiti koje proizlaze iz ovog “čina sile” su brojne i sve više potkrijepljene znanstvenim dokazima.
najnovije
najčitanije
Županija
BROJNI PROJEKTI
U Ninu dodijeljeni ugovori teški 3,2 milijuna eura: “Ova je regija primjer jako dobrih ulaganja”
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Nogomet
Gianni Infantino
Predsjednik FIFA-e najavio povratak Rusije globalnom nogometnom svijetu
Plodovi zemlje i mora
POZITIVAN TREND
Dok potrošnja ribe u EU-u pada, u Hrvatskoj neprekidno raste
Županija
ŠIME SEKULA
Načelnik Općine Bibinje o agrosunčanoj elektrani: “Investicije uvijek trebaju biti u okviru zakona”
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata