Foto: iStock
Može se podičiti cijelom lepezom zdravstvenih pogodnosti
Kozmetički proizvodi kao što su serumi ili kreme sadrže različite aktivne sastojke za specifične dobrobiti kože. Jedan od takvih sastojaka je i ferulinska ili ferulična kiselina koja može pomoći u regeneraciji i jačanju kože. Ova kiselina može posebno zaštititi od štetnih utjecaja iz okoliša.
Što je ferulinska kiselina?
Ferulinska kiselina je organski spoj koji pripada skupini fenolnih kiselina. Pojavljuje se kao prirodni sastojak u raznim biljkama, poput žitarica, voća i povrća. Ferulinska kiselina ima antioksidativna svojstva i stoga može pomoći u zaštiti tijela od štetnih slobodnih radikala.
Osim toga, također se smatra da ima protuupalni učinak. Zbog svojih potencijalnih zdravstvenih prednosti, ferulinska kiselina se sve više koristi kao dodatak prehrani. Također se nalazi u mnogim kozmetičkim proizvodima kao što su kreme, serumi ili losioni.
Gdje se prirodno nalazi ferulinska kiselina?
Ferulinska kiselina je biljni spoj koji se nalazi u raznim namirnicama i poznat je po svojim snažnim antioksidativnim svojstvima. Uglavnom se nalazi u proizvodima od žitarica poput pšenice, zobi i riže, ali i u povrću poput celera, mrkve i paprike.
Učinak ferulinske kiseline na kožu
Utjecaji iz okoliša poput UV zračenja, ispušnih plinova i onečišćenja zraka te psihološki stres utječu na našu kožu. S jedne strane, ferulinska kiselina djeluje kao antioksidans i štiti kožu od štetnih slobodnih radikala koji mogu dovesti do preranog starenja kože. Osim toga, ima protuupalna svojstva i može pomoći u liječenju akni i drugih iritacija kože.
Ferulinska kiselina također može potaknuti proizvodnju kolagena, što rezultira poboljšanom elastičnošću kože i čvršćim izgledom. Još jedno dobro svojstvo je i da pojačava obranu od UVA i UVB zraka, štiti od oštećenja od sunca i opeklina (međutim, nije zamjena za zaštitu od sunca i ne štiti vas na odgovarajući način od zračenja).
Ima li ferulinska kiselina nuspojave?
Do danas nisu poznate nuspojave ferulinske kiseline u kozmetičkim proizvodima. Naravno, uvijek se mogu javiti alergijske reakcije poput iritacije kože, crvenila ili svrbeža.
Ako ste alergični na zob ili druge proizvode koji prirodno sadrže ferulinsku kiselinu i koji se koriste za njenu proizvodnju, velika je vjerojatnost da ste alergični i na kozmetičke proizvode koji sadrže ferulinsku kiselinu.
S kojim se tvarima može kombinirati ferulinska kiselina?
Ferulinska kiselina obično dolazi u kompleksu aktivnih sastojaka, a ne kao glavni aktivni sastojak kozmetičkog proizvoda. To je zato što se u kombinaciji s drugim tvarima poboljšava antioksidativni učinak. Obično su to tvari vitamin C, vitamin E, retinol, niacinamid ili resveratrol. Ako se ferulinska kiselina i vitamin C kombiniraju u proizvodima za njegu kože, rok trajanja vitamina C se još produljuje.
Primjena ferulinske kiseline
Ferulinska kiselina pomaže protiv slobodnih radikala. Budući da su oni prisutniji tijekom dana zbog utjecaja iz okoliša kao što je sunčeva svjetlost, ferulinska kiselina se također koristi ujutro. Ferulinska kiselina također ima regenerativna svojstva, što znači da je također prisutna u nekim kozmetičkim proizvodima za njegu kože koji se koriste noću.
Tijekom dana možete koristiti proizvod s ferulinskom kiselinom u kombinaciji s vitaminom C. Da biste to učinili, prvo očistite lice, stavite nekoliko kapi seruma s ferulinskom kiselinom na suhu kožu i umasirajte ga. Zatim nanesite hidratantnu kremu i kremu za sunčanje. Navečer također prvo očistite lice, zatim na lice nanesite regenerativni serum s ferulinskom kiselinom, a potom i serume s aktivnim sastojcima poput vitamina E, retinola, niacinamida ili resveratrola.
najnovije
najčitanije
Nogomet
ČUVENA UTAKMICA
SJEĆATE SE WEMBLEYJA? Prije 17 godina Vatreni su zavili u crno Englesku: Heroj je bio Mladen Petrić
Županija
Odbijena žalba
OPASNA TROSKA Evo kada je planiran početak uklanjanja Crnog brda
Hrvatska
ISTRAŽIVANJE
Privremeni posao u inozemstvu privlačan za 38 posto Hrvata!
Zadar
VELIKA POTRAŽNJA
Rasprodane ulaznice za tribine za domoljubni koncert “Domu mom”! No ulaznica još ima, evo kako do njih
Zadar
Srijedom u sridu
Tomić: Kada imate u rukama stari glagoljski rukopis, svako oštećenje je kulturocid
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OBAVIJEST HEP-A