Foto: iStock
Zalijevanje ciklame nije jednostavno, može se prakticirati kap po kap, ali bolje je zalijevati svaku biljku posebno
Ciklama je predivna zimska cvjetnica, koja uživa u hladnom ulazu i u negrijanom prostoru, dajući mu dašak glamura. Ciklama pripada porodici jaglaca, a simbolizira iskrenost, pa je kao dar veoma prikladna. U ovo doba godine može se nabaviti u svim rasadnicima i u tržnim centrima.
Ove biljke nisu ni skupe kada se uzme u obzir da će vas veseliti skoro cijele zime, sve do ožujka. Za vrijeme cvatnje ciklami je potrebna redovita prihrana i zaštita.
U tom periodu trebate otkidati uvenule cvjetove, jednom tjedno prihranjivati i oprezno zalijevati. U proljeće će ciklama prestati cvjetati i rasti, a tada ju treba i manje zalijevati. Tijekom ljeta je u stanju mirovanja, pa se o njoj treba drukčije brinuti nego o ostalom sobnom bilju.
Briga oko ciklame počinje u travnju kada se mogu nabaviti presadnice, a kako bi cvijet bio što raskošniji, u uzgoju su najbitnija prva dva tjedna nakon kupnje presadnica.
Tada se privikava na drukčije uvjete, a poslije tog razdoblja nije toliko zahtjevna, barem kada je riječ o temperaturi. Ciklami najviše odgovara 15 ili 16 stupnjeva. Što je niža temperatura u prostoriji, to će ciklama duže cvjetati. Ako joj temperatura bude previsoka, prestat će cvjetati i otići u prijevremeno stanje mirovanja.
Zalijevanje ciklame nije jednostavno, može se prakticirati kap po kap, ali bolje je zalijevati svaki cvijet zasebno. Slično kao i afričkoj ljubičici, ciklami ne odgovara polijevanje vodom po listovima i cvjetovima. Zbog toga je najbolje biljku staviti u dublji sud s vodom jednom tjedno i omogućiti joj da sama upije potrebnu vodu, a višak treba izbaciti.
Prihrana je obavezna svaki tjedan.
Ciklama voli stalno imati vlažan supstrat, ali i mnogo vlage u zraku, pa joj zato ne odgovaraju grijane prostorije. Ovlaživač zraka će joj jako goditi.
Što se tiče svjetla, ciklama voli prirodno svjetlo i osunčane položaje, ali ne i direktno sunčevo svjetlo, pogotovo ono podnevno ili poslijepodnevno, pa ju je najbolje staviti na sjeverni ili istočni prozor.
Jako su bitna i zaštitna sredstva jer se zna dogoditi slučaj botritisa, pa biljke treba pregledavati svaki dan zbog insekata.
Nakon nekoliko mjeseci cvatnje, krajem ožujka, ciklama prelazi u stanje mirovanja, nužno za njezino preživljavanje. Kada joj listovi počinju žutjeti i sušiti se, to je prvi znak da se priprema za mirovanje. Kada primijetite prve znakove mirovanja, odstranite suhe listove i smjestite biljku u najmračniji i najhladniji dio stana.
Nemojte je zalijevati.
Naime, toliko je ciklami potrebno kako bi se »odmorila« i pripremila za novu sezonu rasta.
Kada se biljka povrati iz stanja mirovanja i počne pokazivati prve znakove zelenih listova, počnite i sa zalijevanjem jednom tjedno. Tako će iduće zime ponovo procvjetati.
najnovije
najčitanije
Županija
NAJBOLJI MALI KAMP
Dionis Camping Zaton ovogodišnji najbolji domaći mali kamp: ‘Inspirirali su nas na otvaranje…’
Zadar
JAVLJA DHMZ
Danas oblačno s kišom, u nastavku dana osjetan pad temperature
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja