35 C°

Devete na svijetu

Vukoša za povijest, važno iskustvo za Stipić

23.07.2024. 13:07

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija do 17 godine osvojila je deveto mjesto na Svjetskom prvenstvu u Meksiku (Irapuato). U dvoboju za deveto mjesto naše su reprezentativke svladale Tajvan 86:76 (21:23, 24:14, 23:15, 19:14). Hrvatska je u svom debiju na SP-u s ovom selekcijom izgubila od SAD-a i Australije u skupini te u osmini finala od Francuske, a pobijedila je Portoriko, Argentinu, Egipat i Tajvan. Prvo mjesto osvojio je SAD, koji je u finalu svladao Kanadu 85:64 za sedmu titulu svjetskih prvakinja.

Utakmicu protiv Tajvana, kao i cijeli turnir, obilježila je Olivia Vukoša, igračica zadarskih korijena, koja je u zadnjem nastupu na SP-u imala valorizaciju 50! Brojka je to koja se na U-17 SP-u vidjela prvi put. U visoku efikasnost utkane su čudesne brojke od 31 ubačenog poena i 24 skoka, ali i dvije asistencije, tri osvojene lopte i šest blokada. Vukoša je zbog zapaženih nastupa na cijelom turniru odabrana i u drugu petorku turnira kao jedina iz reprezentacije koja nije prošla u četvrtfinale. Uz Oliviju, u drugu petorku izabrane su i Jordyn Palmer (SAD, 1. mjesto), Savannah Swords (Kanada, 4. mjesto), Sara Yamada (Japan, 6. mjesto) i Ines Garcia Monje (Španjolska, 3. mjesto). Uz sve to, Olivia koja igra centarsku poziciju je proglašena i najboljom obrambenom igračicom cijelog turnira. Vukoša je svojim učinkom opravdala status jedne od 20 najvećih košarkaških nada na prvenstvu. Riječ je o priznanju koje joj je dodijelila FIBA uoči SP-a. U Meksiku je nastupila i Zadranka Lola Stipić, koja je protiv Tajvana je za 18 minuta ubacila pet poena. Stipić je u na SP-u prosječno igrala devet minuta.