Kvalifikacije za EURO

Turci ostvarili i drugu pobjedu u kvalifikacijama, Makedonci primili čak sedam pogodaka od Engleza

20.06.2023. 08:00

SAMSUNU  Nogometaši Turske stigli su do druge uzastopne pobjede u kvalifikacijama za EURO 2024 u skupini D, u kojoj je i Hrvatska, svladavši u Samsunu Wales s 2-0 .

Turci su teškom mukom došli do pobjede, iako im je posao olakšao crveni karton Joea Morella u 41. minuti. Početkom drugog dijela Calhanoglu je promašio penal, ali je u 72.  minuti bivši napadač Hajduka Umut Nayir konačno pogodio za vodstvo. Na 2-0 je u 80. minuti povećao  Arda Guler.

Nogometaši Armenije su ranije u ovoj skupini pobijedili kod kuće Latviju. Armenci su u petak s 4-2 srušili u gostima Velšane, a u ponedjeljak su u Erevanu slavili protiv Latvije s 2-1 golom u 91. minuti iz penala.

Branič moskovske Lokomotive Nayair Tikizjan je u 35. minuti doveo Armence u vodstvo, no Latvijci su izjednačili golom Robertsa Savanijeksa u 67.  minuti. U 91. minuti latvijski branič Kristers Tobers je igrao rukom, a veznjak Slovana iz Bratislave Tigran Barghesijan je iz penala donio Armencima važnu pobjedu. Latvijci su u petak izgubili u Rigi od Turske 2-3 golom također u sudačkoj nadoknadi, u 97. minuti.

Turci vode na ljestvici s devet bodova, Armenija je druga sa šest, a Hrvatska ima četiri boda s utakmicom manje od Armenaca i dvije utakmice manje od Turaka.

U ostalim susretima Engleska je na Old Traffordu demolirala Makedoniju s 7-0 uz tri gola Bukayo Sake, Francuska je kod kuće slavila nad Grčkom 1-0 golom Kylliana Mbappea iz penala, dok je Švicarska odigrala doma sa Rumunjskom 2-2 nakon što su vodili s 2-0 do 90. minute. Slovenija i Danska su u Ljubljani igrali 1-1 (asistencija Čerina za Šporara kod vodstva Slovenije), dok je Kazahstan nastavio s iznenađenjima svladavši u gostima Sjevernu Irsku s 1-0.

GRUPA B

Irska – Gibraltar 3-0 Johnston (52), Ferguson (59), Idah (92)
Francuska – Grčka 1-0 Mbappé (55penal). Crveni karton: Mavropanos (69/GRČ)

1 Francuska 4 4 ​​0 0 9 0 12
2. Grčka 3 2 0 1 5-2 6
3. Irska 3 1 0 2 4-3 3
4. Nizozemska 2 1 0 1 3-4 3
5 Gibraltar 4 0 0 4 0:12 0

Grupa C

Engleska – Sjeverna Makedonija 7-0 Kane (29′, 73/penal), Saka (39, 47, 51),Rashford (45), Phillips (64)

Armenija – Latvija 2-1 Tiknizyan (35), Barseghyan (91/penal//Savalnieks 67
Turska – Wales 2-0 Nayir 72, Güler 80. Crveni karton: Morrell (41/Wales)

1 Turska 4 3 0 1 7 5 9
2. Armenija 3 2 0 1 7-5 6
3. Hrvatska 2 1 1 0 3-1 4
4 Wales 4 1 1 2 4-7 4
5. Latvija 3 0 0 3 3-6 0

Grupa H

Finska – San Marino 6-0 Kamara (16′), Källman (39′), Haakans (65′, 72′,74.), Pukki (76.)
Sjeverna Irska – Kazahstan 0-1 Aimbetov (88)
Slovenija – Danska 1-1 Šporar 25//Höjlund 42