35 C°

Svjetsko prvenstvo U17

Olivia Vukoša povukla do povijesne pobjede

15.07.2024. 13:59

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija do 17 godina ostvarila je povijesnu prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Meksiku, svladavši Portoriko sa 77:65 (29:16, 11:19, 11:14, 26:16). Bila je to prva pobjeda, ujedno i prva odigrana utakmica Svjetskog prvenstva za U-17 djevojke. Hrvatska je pokazala je iznimnu odlučnost, preokrenuvši rani zaostatak (10:6 za Portoriko) i preuzevši vodstvo sredinom prve četvrtine da bi u drugu dionicu ušla s dvoznamenkastom prednošću od 29:16. Unatoč ranom zaostatku, izabranice Tatjane Jacović su svojom upornošću, ali i strateškim prilagodbama za vrijeme utakmice preuzele kontrolu nad igrom. Do poluvremena su izgradile solidnu prednost koju su brižno čuvale do kraja utakmice. Portoriko je u nekoliko navrata pokušao smanjiti razliku, minutu do kraja treće četvrtine zaprijetio je i izjednačenjem pri 49:49, ali je hrvatska obrana izdržala sve nalete i osigurala povijesnu pobjedu.

Olivia Vukoša. čiji je otac podrijetlom iz Crnog, bila je ključna igračica hrvatske pobjede. Vukoša je dominirala parketom, skupivši nevjerojatnih 16 obrambenih skokova, najviše u povijesti ovog natjecanja. Ukupno je zabilježila 23 skoka, čime je izjednačila drugo mjesto u povijesti turnira. Također je postala tek šesta igračica Svjetskog U-17 prvenstva za košarkašice koja je ostvarila najmanje 20 skokova u jednoj utakmici, uz 21 poen i 4 asistencije. Uz Vukošu izvanrednu je utakmicu u svim aspektima igre odigrala i Lena Bilić s 20 poena, 6 skokova, 3 osvojene lopte i dvije blokade. Nastupila je i Zadranka Lola Stipić koja je upisala tri minute. Sljedeći protivnik Hrvatskoj je Australija, koja je u prvom kolu izgubila od SAD-a 82:55.