Foto: Arif Sitnica
Premda su zbog gužve u prometu i kvara autobusa kojim su u jutarnjim satima krenuli iz Trsta kasnili gotovo dva sata u odnosu na planirano vrijeme dolaska u Zadar, košarkaši sveučilišta Brigham Young, trenersko osoblje i sva svita koja prati jednu američku sveučilištu momčad, nisu mogli sakriti oduševljenje prilikom posjete Krešinom domu.
Poslovično dobro raspoloženim i slatkorječivim Amerikancima nisu smetale ni tropska sparina ni činjenica da su izravno s puta došli u dvoranu i praktički na još jedno predavanje.
A, kako bi im i smetalo kada je glavna tema predavanja bio Krešimir Ćosić, legenda ne samo zadarske i europske košarke, već i čovjek koji je zaista, a potvrdit će to svi koji su imali priliku provesti vrijeme s delegacijom Brigham Young Universityja, ostavio velikog traga u čitavoj saveznoj državi Uti, te osoba koja i pola stoljeća nakon svog što je diplomirala povezuje Provo i Zadar.
Pečat na košarku
Puni školski sat slušali su gosti s BYU-a o povijesti i značaju Kreše za košarku u Lijepoj našoj, a povremeno bi i oni »preuzeli banak« i otkrili što Krešimir Ćosić danas, 50 godina nakon što se vratio u Hrvatsku, znači s one strane oceana. Poseban član delegacije sveučilišta Brigham Young bio je 45-godišnji poduzetnik, suosnivač moćne IT tvrtke Qualtrics i vlasnik NBA momčadi Utah Jazz Ryan Smith.
– Pohađao sam sveučilište Brigham Young te sam njegov alumni i mogu reći da mi je zadovoljstvo biti u gradu Krešimira Ćosića. Ja sam nešto mlađi i Krešo je bio prije moje ere, no otac mi je radio na BYU-u kada je Krešo igrao te mi je pričao o njegovom utjecaju na razvoj košarkaškog programa na sveučilištu, koji je jasan i dandanas, a vidljiv je i čim dođete ovdje.
I to ne samo u Uti i Zadru, iz ove vremenske perspektive jasan je njegov utjecaj i na kompletan razvoj košarke – kazao je američki poduzetnik, »težak« preko 1.6 milijarde dolara.
Priču o tome da je Krešo bio avangarda i da je među prvima »probijao barijere« otišavši na američko sveučilište već odavna svi znaju, no zanimljivo je bilo svjedočiti koliko ga cijene s one strane oceana, pa čak i na najvišim razinama NBA lige.
– Pogledajte samo koliko je danas europskih igrača u našoj (NBA op. a.) ligi. Samo u mojoj momčadi imamo Laurija Markkanena, Simonea Fontecchija i Luku Šamanića, a sve je to počelo na sveučilištu Brigham Young i sve je počelo s Krešimirom. BYU je nevjerojatno mjesto i koledž koji vam otvara sva vrata, što je i Krešo svojim primjerom pokazao – dodao je vlasnik Utah Jazza, posebno istaknuvši pečat koji je Krešimir Ćosić ostavio na sveučilište Brigham Young i čitavu saveznu državu Utah.
– Pod svodom naše dvorane vise samo dva dresa. Jedan je od Dannyja Aingea, drugi je Krešimirov, što dovoljno govori samo za sebe. Njegov utjecaj je moćan i danas, pola stoljeća nakon – istaknuo je Smith.
Isusove riječi
»Ponizan« i »povlašten« bile su dvije riječi koje su se najviše mogle čuti od strane delegacije BYU-a u Krešinom domu, a posebno oduševljen doživljenim bio je trener Brigham Young Universityja te dugogodišnji NBA igrač Mark Pope, koji je svojim pitanjima i potpitanjima predviđeno kratko predavanje dobrano odužio.
– Dovoljno je biti ovdje da shvatite što Krešimir znači Zadru, što znači Hrvatskoj, ali i što je značio čitavoj ovoj regiji, ne samo kao junak na terenu, već prije svega kao ljudsko biće i vođa. Krešo je ostavio veliki utisak na naše sveučilište te mi je posebno bitno da moji igrači saznaju što je moguće više o njemu.
Krešo je promijenio košarku na BYU-u, promijenio je čitavu našu zajednicu, a promijenio je i čitav košarkaški svijet, jer je bio jedan od prvih međunarodnih igrača koji je došao u SAD. A pogledajte danas, kada svaka NBA i gotovo svaka sveučilišta momčad ima gotovo jednak broj stranih igrača i onih rođenih u SAD-u. Krešo je ostavio jak pečat na košarku na svjetskoj razini, a posebno valja istaknuti njegov utjecaj kao velikog humanitarca i vođe.
Svojim igračima redovito govorimo o tome kako se trebaju ponašati i kako biti poput Krešimira Ćosića, kako na parketu tako i izvan njega. Učimo ih kako biti izvrstan košarkaš i još bolja osoba, jer Krešo je idealan primjer toga – istaknuo je Mark Pope, za kraj otkrivši posebnu izreku koju imaju na BYU-u, a koju valja napisati u originalu, na engleskom jeziku.
– Many are called, but few are Ćosić!
Zanimljiva je to igra riječima koja u originalu na engleskom glasi: »Many are called, few are chosen«. U prijevodu: »Mnogo je zvanih, malo izabranih«. Isusove su to riječi, iz evanđelja po Mateju, što samo po sebi dovoljno govori o tome koliko Krešimira Ćosića cijene na sveučilištu Brigham Young. Danas, više od 50 godina nakon što je diplomirao, napustio SAD, i izrekao poznatu rečenicu: »Zovu Lakersi, ali zove i Zadar«.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Svijet
Loon-Plage
Četiri osobe ubijene u pucnjavi na sjeveru Francuske
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije