Srijeda, 24. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

28 C°

SPORTSKA 2023.

ANKETA Izaberite najbolje sportaše, sportašice i ekipe Zadarske županije

Autor: Paulo Sarić

05.01.2024. 08:00
ANKETA Izaberite najbolje sportaše, sportašice i ekipe Zadarske županije

Foto: Arhiva ZL

Dvadeset i devetu godinu Zadarski list organizira izbor najboljih sportaša i sportskih kolektiva u Zadarskoj županiji u pojedinoj kalendarskoj godini. Sportska redakcija Zadarskog lista uobičajeno će kontaktirati ovih dana sve medije koji djeluju u Zadru, bilo da je riječ o onima kojima je sjedište u Zadarskoj županiji ili onima koji su organizirani kao dopisništva matičnih kuća čija su sjedišta u drugim gradovima.


Sve njih pozivamo na uključivanje u našu akciju u kojoj će u šest kategorija moći dati svoj glas nekom od kandidata s liste koju smo predložili. Sudionici ankete dodjeljivat će po kategoriji prvo, drugo i treće mjesto koje donosi pet, tri, odnosno jedan bod. U slučaju da pojedini kandidat(i) ima(ju) isti broj bodova odlučivat će veći broj prvih, odnosno drugih mjesta.


Biraju se najbolji sportaš, sportašica, momčad, ekipa, najbolji sportaši s invaliditetom (Trofej Zadarski) te nada godine. Za ove kategorije konkuriraju svi sportaši iz Zadarske županije koji su najmanje šest mjeseci (ili pola sezone) u 2023. godini nastupali za neki županijski klub, kao i oni koji ne nastupaju za lokalne klubove, a ostvarili su uspjeh kao članovi reprezentacije.


U kategorijama sportaša, sportašica, momčadi i ekipa nominirani su pobjedinici i kolektivi koji su ostvarili rezultat u seniorskom i mlađe seniorskom uzrastu, uz napomenu da su sportašima koji imaju seniorske uspjehe u Hrvatskoj navedeni i rezultati s velikih natjecanja u juniorskoj kategoriji.


Novost je da će od ove godine u izboru sudjelovati i građani koji će elektroničkim putem u anketi na portalu Zadarskog lista moći glasati za svoje favorite, pri čemu će glas javnosti donositi petinu ukupnih bodova. Proglašenje najboljih bit će, kako to tradicija nalaže, u ponedjeljak 15. siječnja. Napominjemo da su kandidati po pojedinoj kategoriji navedeni abecednim redom. Glasati možete do 12. siječnja u 12 sati.


U nastavku teksta pronaći ćete šest popisa svih nominiranih te iza svake kategorije anketu u kojoj možete glasati.


Kratice


PH = Prvenstvo Hrvatske, EP = Europsko prvenstvo, SP = Svjetsko prvenstvo, EI = Europske igre


Sportaši


Martin Erlić (nogomet): nastup za reprezentaciju, drugo mjesto u Ligi nacija, plasman na EP


Andrej Gaćina (stolni tenis): momčadsko EP: četvrtfinale; EP: 1/16 finala; EI: polufinale


Ivan Galzina, (ŠRD Zubatac): SP (brodica): prvo mjesto pojedinačno i ekipno; PH (brodica): prvi pojedinačno, treći ekipno; Ekipni PH (obala): 1.; FIPS-M svjetska ljestvica: 1.


Luka Lovre Klarica (rukomet): nastup za reprezentaciju


Petar Krešimir Knežević (BK Sv. Donat, sve -71 kg): EP U-22: četvrtfinale; EI: osmina finala; PH: 1.; PH U-22: 1.


Dominik Livaković (nogomet): nastup za reprezentaciju, drugo mjesto u Ligi nacija, plasman na EP


Mikula Miočić (KSV Zadar): Ljetno PH: bronca toranj i sinkro: EP mlađi juniori (1 m): 5.


Luka Modrić (nogomet): nastup za reprezentaciju, drugo mjesto u Ligi nacija. plasman na EP


Ante Mrvičić (karate): ekipno EP: 3.


Matej Nevešćanin (KSV Zadar 2011): SP: 15. sinkro, 23. na 3 m, 49. na 1 m; EP juniori: 1. na 1 m, 4. sinkro, 5. na 3 m; Zimsko PH: zlato na 1 m i sinkro 3 m, srebro na 3 m sinkro mješovito; Ljetno PH: zlato na 1 m, 3 m i sinkro.


Marko Sikirić (ŠRD Zubatac): SP (brodica): prvi momčadski, treći pojedinačno; PH (brodica): drugi momčadski; FIPS-M svjetska ljestvica: 8.


Filip Šestan (odbojka): nastup za reprezentaciju (osmina finala EP-a)


Ante Verunica (KBK Pretorian): SP (low kick +91 kg): 2.


Sportašica


Estera Bajlo (ŠRD Zubatac): SP (obala): 2.; PH: ekipno 3.; FIPSM svjetska ljestvica: 14.


Paola Borović (atletika, troskok): dvoransko EP: 17.; EI: 6.


Jana Bujan (AK Fortius): Dvoransko PH mlađe seniorke, troskok: 3.


Martina Buterin (KBK Velebit): EP point fighting (-65 kg): 3.; PH point fighting (-65 kg): 1.


Bruna Huljev (KSV Zadar): Ljetno PH: zlato na 3 m i toranj 5 m, srebro na 1 m i sinkro mješovito 3 m


Chiara Jerolimov (TK Zadar 08): PH (mješoviti parovi): 1.


Ana Mandić (košarka): nastup u reprezentaciji


Josipa Marković (odbojka): nastup za reprezentaciju na EP-u i Ligi nacija


Miriam Medved (AK Fortius): Dvoransko PH mlađe seniorke (800 m); 3.


Anita Odžaković (ASK Zadar): Dvoransko PH mlađe seniorke, kugla: 3.


Cvita Sikirić (HK Zadar): PH U-23 (-59 kg): 2.


Tea Sikirić (ŠRD Zubatac): FIPSM svjetska ljestvica: 5.; Ekipno PH (obala): 1.; PH (obala): 1. ekipno


Veronika Šokota (atletika): EP U-20, koplje; 2.; Europski bacački kup (mlađe seniorke), koplje: 1.


Sara Žuvanić (VK Jadran): Mediteranske igre na pijesku (Coastal Beach Sprint): 3.; PH samac: 2.


Momčad


Rafael Brkić i Luka Kraljić (VK Jadran): PH laki dvojac bez kormilara; 3., PH juniori (osmerac); 1.; PH mlađi juniori (osmerac): 1., Prvenstvo Balkana U-17 (osmerac) : 2.


Šime Fantela/Mihovil Fantela (JK Sv. Krševan, klasa 49er): SP: 8.; EP 49er: 5.; plasman na Olimpijske igre 2024.


Ivan Mustać i Petar Miloš (VK Jadran): PH dvojac bez kormilara: 2.


Košarkaški klub Zadar: PH: 1.; ABA liga: 7., juniori i kadeti prvaci Hrvatske, pretkadeti drugi


Kuglački klub Zadar: NBC kup: 1.; Liga prvaka 3.; PH 3.


Odbojkaški klub Zadar: PH: 10. Kup: četvrtfinale.


Stolnoteniski klub Donat: PH: 8.


Vaterpolski klub Zadar 1952: A-1 regionalna liga: 12.; PH: 10.; mlađi juniori drugi na PH; treći u Kupu


Ekipa


Futsal Super Chicks: Prva HMNLŽ: 4.


Noela Petešić/Petra Gambiraža (JK Uskok): PH klasa 420: 1.


ŽKK Zadar Plus: Ulazak u Premijer ligu, osvajanje Lige bez granica


ŽNK Donat: Prva HNLŽ: 6. mjesto; Hrvatski kup: polufinale; pionirke druge, a kadetkinje treće u Prvoj HNL


Nada


Dolores Benković (KSV Zadar, sve mlađe juniorke): EP: 15. na 1 m, 22. na 3 m. Zimsko PH: prva na 1 m i 3 m


Marietta Blatnjak (ASK Zadar, mlađa kadetkinja, skok u vis): Dvoransko PH: 1.; PH: 1.


Petra Boltužić (KSV Zadar): Zimsko PH mlađe kadetkinje: zlato na 1 m, 3 m, toranj, sinkro 3 m; zimsko PH kadetkinje (3 m): 1.; Ljetno PH mlađe kadetkinje: prva na 1 m, 3 m i sinkro 3 m


Lovre Duvnjak (RK Zadar 2013): PH U-13: 3., najbolji desni vanjski


Toni Galušić (VK Zadar 1952, sve mlađi juniori): PH: 2..; Kup RH: 3.; EP U-15: četvrtfinale


Loris Hromin (RK Zadar 1954): Mediteranske igre, kadeti: 1.


Dorijan Jurešić (ASK Zadar, sve mlađi kadeti): Dvoransko PH (skok u vis): 1.; PH: prvi na 80 m prepone i na 200 m prepone


Cvita Klarić (ASK Zadar, oba kadetkinje koplje): Zimsko bacačko PH, 1.; PH: 1.


Ria Longin (ŠKSV Arno, sve mlađe juniorke): Zimsko PH (toranj): 1.; Ljetno PH: prva na 1 m, 3 m, toranj.


Roko Markulin (VK Zadar 1952, sve mlađi juniori): PH: 2., najbolji vratar; Kup RH: 3.


Noa Jolić Mustać (Biciklistički klub Zadar), sve kadeti: PH ciklokros: 1., Brdsko PH: 1., PH kronometar: 1.


Vito Perković (Košarkaški klub Zadar): juniorsko PH: 1.; kadetsko PH: 1.


Mia Pestić (ŽNK Donat, pionirke): PH: 2., najbolja strijelkinja Prve HNL, članica reprezentacije U-17


Jakov Pijaca (AK Fortius, oba kadeti, koplje): Zimsko bacačko PH: 1.; PH: 1.


Michael Ružić (Košarkaški klub Zadar): juniorsko PH: 1.; kadetsko PH: 1. nastupi za KK Jazine Arbanasi


Tomislav Teofilov (Biciklistički klub Zadar), sve do 15 godina: Kriterijsko PH: 1., Cestovno PH: 1.


Karla Žilić (ASK Zadar, sve mlađe kadetkinje): Dvoransko PH višeboj: 1. (hrvatski rekord); PH višeboj: 1.; PH mlađe kadetkinje: 1. na 200 m prepone i skok u dalj; hrvatski rekord na 80 m prepone


Trofej Zadarski


Vladimir Gašpar (AKOI Fortius): SP paraatletika (koplje, F41): 10.; PH paraatletika (koplje): 1.


Josip Gregov (PKOI Jadera): PH paraplivanje: tri zlata i srebro


KKOI Zadar: PH košarka u kolicima: 1.; Kup RH košarka u kolicima: 2.


Lucija Mijolović (PK Zadar): PH paraplivanje: tri bronce, nastup na Virtus Global Games


Mihovil Ninčević (POKI Jadera): PH paraplivanje: dva zlata i srebro


OKI Zadar: PH sjedeća odbojka: 6.


Mateo Škara (TKDK Donat): EP i SP parataekwondo: 1.