
Foto: DEPOSITPHOTOS
U hladnim zimskim mjesecima radovi u voćnjacima i vinogradima obavljaju se sličnim intenzitetom kao u ostala godišnja doba, pa je tako u siječnju poželjno krečenje debla i horizontalnih grana te uklanjanje starih i dotrajalih stabala, ako vremenski uvjeti to dopuštaju.
Ako je u planu sadnja novog nasada ili postoje mjesta za popunu sadnih mjesta, pripremaju se rupe za presađivanje voćaka. Pravo je vrijeme za otkrivanje parazita (njihovih jajašaca ili odraslih jedinki) koje prezimljuju ispod kore drveta i čišćenje stabala od njih. Također, ovo je vrijeme za orezivanje vinograda i voćnjaka (jabuke, kruške, marelice, breskve, šljive, maline, dunje i slično). Voćnjaci se čiste i preventivno prskaju (zimsko prskanje) protiv crvenih paukova i štitastih ušiju, kao i protiv gljivičnih bolesti, navode iz savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede HNK.
Ukloniti sve bolesne i oštećene grančice
Tijekom rezidbe vinove loze, ako se uoče simptomi zaraze uzročnicima bolesti drva (eska, petrijeva bolest, eutipoza), neophodno je provesti zaštitu. Ona se svodi prvenstveno na uklanjanje izvora zaraze i sprječavanje zaraze kroz rane na drvetu (prenosi se škarama). Orezano drvo je potrebno ukloniti i spaliti, a rane od rezidbe zaštititi fungicidom.
Na orezanoj rozgvi mogu se uočiti i simptomi crne pjegavosti (Phomopsis viticola). Zaražena rozgva je izbijeljela, sivkasto-srebrnkaste boje s crnim točkicama. Važna mjera u sprječavanju širenja bolesti je iznošenje orezanih lucnjeva iz vinograda i njihovo spaljivanje.
Preporuka proizvođačima koštičavog voća (breskva, marelica, trešnja, višnja, šljiva i badem) je da izvrše prvu preventivnu zaštitu tzv. »plavo prskanje«. Ovim tretiranjem vrši se zaštita od uzročnika kovrčavosti lista (Taphrina deformans), paleži cvjetova i rodnih mladica (Monilinia laxa), šupljikavosti lista (Stigmina carpophilla), kozičavosti lišća trešnje i višnje (Blumeriella jaapii) i bakterijskih bolesti.
Prije obavljanja tretiranja potrebno je ukloniti sve bolesne i oštećene grančice ili grane, odstraniti mumificirane plodove unutar krošnje te ih uništiti spaljivanjem ili zakopavanjem. Radi suzbijanja prezimljujućih oblika štitastih uši, jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka bakrenom pripravku je moguće dodati mineralno ulje ili koristiti gotovu tvorničku kombinaciju bakra i mineralnog ulja.
Popravite stupove i žicu
Tretiranje provesti za mirna vremena uz obilan utrošak škropiva i povećanom koncentracijom. Poželjno je krošnju i deblo »okupati« sa svih strana, jer uzročnici bolesti i štetnika prezimljuju na i ispod kore, u pukotinama i ljuskicama pupova.
Nakon rezidbe se vrši popravak naslona (stupovi i žica). Ukoliko se planiraju novi nasadi, pravo vrijeme je za rigolanje zemljišta. Također se popravlja poljoprivredna mehanizacija i alati, priprema ambalaža za narednu sezonu.
najnovije
najčitanije
Zadar
Nova regulativa
Ministar Erlić: ’Izmjene zakona su veliki iskorak u rješavanju poteškoća s kojima se otočani susreću’
Zadar
17. obljetnica smrti
Nogometaši Zadra odali počast Hrvoju Ćustiću, Domagoj Muić podsjetio da su slične tragedije moguće i danas
Košarka
Druga košarkaška liga
Diadora po pobjedu kod Amfore za prvo mjesto
Svijet
nekoliko zemalja izostavljeno
Na popisu zemalja koje su pogođene carinama nema Rusije
Ostali sportovi
Veliki seniorski ispit
Matej Nevešćanin danas nastupa na Svjetskom kupu: “Ovo natjecanje je jače i od Olimpijskih igara”
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Zadar
otvorio se šaht