Foto: iStock
Svatko tko ima, ili se pak okušao u njezi orhideja, dobro zna da spada u zahtjevnije biljke. Njega orhideja razlikuje se od većine ostalih vrsti. Jedno je sigurno – a to je da su zaista prekrasne, a u svijetu ih postoji oko čak 28 tisuća različitih vrsta. Nekad u povijesti, orhideje su bile dostupne samo onima dubokog džepa, no danas nisu rezervirane samo za posebnu skupinu već su cjenovno dostupne svakome tko ih želi za mezimice.
Bilo da ste novi vlasnik bilo da imate veliku zbirku, briga o ovim prekrasnim biljkama ne mora u suštini biti komplicirana. Sve se svodi na to da orhideja dobije dovoljno vode, odgovarajuću temperaturu i optimalan supstrat za uzgoj.
Zalijevanje i vlaga
Orhideje se ne zalijevaju kao druge biljke. Zbog strukture supstrata u kojima žive potrebno je prilagoditi i način zalijevanja. Recimo supstrat od kokosa ne može u minuti primiti dovoljno vlage da bi kvalitetno opskrbio orhideju niti se orhideja može za to vrijeme napiti.
Međutim ako na pravi način zalijemo taj supstrat on će bolje zadržavati vlagu i tako nam smanjiti učestalost zalijevanja.
Orhideje ne stavljamo pod mlaz vode jer ona jednostavno prođe kroz supstrat. Uzmemo posudu veću od one u kojoj je posađena orhideja. U posudu nalijemo vode i ako je vrijeme za dognojavanje dodamo preporučenu količinu gnojiva za orhideje i promiješamo vodu kako bi se ono pravilno rasporedilo po posudi.
Stavimo orhideju u vodu i ostavimo je da se natopi barem 20-ak minuta (možete je ostaviti i nekoliko sati u slučaju da je jako dehidrirana, neće im naškoditi). Zatim izvadimo orhideje i pustimo ih da se procijede pa ih vratimo na njihovo mjesto.
Istina je da orhideje vole veliku vlažnost u zraku pa ako imate suh zrak u stanovima, posebice preko zime, dobro je staviti na radijatore posudice s vodom kako bi podigli vlažnost.
One isto tako vole i prskanje po listovima i zračnom korijenju – nije nužno, ali ponekad dobro dođe. Samo pažnja: ne smije se zadržavati vlaga u sredini orhideja jer to uzrokuje truljenje i to je čest način umiranja orhideja.
Listovi i korijen
Za sjaj listova nije dobro koristiti koru od banana. Premazivanje listova korom banane znatno povećava mogućnost pojave bolesti i oboljenja jer škrob i drugi ugljikohidrati koji se tako nanose su idealna podloga za njihov razvoj.
Ipak nemojte posegnuti za sintetičkim sprejevima koji ne dozvoljavaju disanje listovima i zagađuju zrak u stanovima. Pustite biljku neka diše. Kada su listovi prašnjavi obrišite ih ili otuširajte orhideje kako bi oni lakše disali.
Korijen orhideja je onaj najosjetljiviji dio i najčešći razlog zašto nam orhideje ne uspiju. Posuda za orhideje trebala bi biti prozirna kako bi znali kakvog je zdravlja korijen. Isto tako ona bi trebala imati dovoljno rupa kako bi zrak strujao između korijenja jer ih to čini zdravima.
Korijen je sklon truljenju zato orhideje zalijevamo tek kada im korijen potpuno pobijeli i supstrat se osuši. One imaju dovoljne zalihe vode u listovima ili pseudolukovicama koje predstavljaju zadebljanje stabljike.
Zemlja za orhideje mora biti prozračna i dopuštati korijenju da diše. U slučaju da je raspadnuta i »gnjecava« potrebno je presaditi orhideje. Profesionalni uzgajivači često koriste onaj od kokosa jer odlično zadržava vlagu, a i orhideje u tropima rastu upravo na palmama, pa kokos predstavlja i njihovo prirodno stanište.
Korijen koji izlazi iz posude je normalna pojava. Možete ga povremeno pošpricati vodom. U slučaju truljenja veće količine korijenja, presadite biljku i odstranite trulo korijenje.
No, čak i uz adekvatnu njegu, koliki je životni vijek jedne orhideje? Životni vijek orhideje ovisit će o mnogim čimbenicima, uključujući vrstu orhideje, okolinu, njegu i zalijevanje. Ako se pravilno njeguju, mogu cvjetati dva puta godišnje tijekom 15-20 godina, a u slučaju orhideja phalaenopsis, njihovo cvjetanje obično traje od dva do tri mjeseca.
Nakon što prođe početno cvjetanje, biljke prelaze u fazu mirovanja. Pogrešno je misliti da kada počinu venuti, to je kraj biljke. To samo ona štedi resurse i energiju za sljedeću sezonu cvatnje.
najnovije
najčitanije
Zadar
uskoro otvorenje
Zimski park na Višnjiku i ove godine nudi brojne atrakcije
Plodovi zemlje i mora
vremenske nepogode
Pokrajina Champagne izgubila gotovo pola uroda grožđa
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Uputio sam Saboru prijedlog imenovanja Irene Hrstić za novu ministricu
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Hrvatska
nalog
ICC izdao nalog za uhićenjem Netanyahua, Gallanta i vođe Hamasa
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Zadar
OBAVIJEST HEP-A