Foto: Marijan Tomac
Stigao je i drugi ovogodišnji toplinski val. Treba se držati hlada i mora. Moj prijatelj Ivan rodom iz Kijeva podno Dinare hlad traži u moru.
– Nisam imao mogućnosti naučiti plivati kao dijete, pa sada idem na more u ranim jutarnjim satima i toćam se samo do pojasa, da ne vide turisti, a pogotovo domaći svit, da ovaj starkelja ne zna plivati, pojašnjava Ivan.
Sušu masline nisu za sada osjetile, ali ukoliko se nastavi vrućina bit će potrebno obavljati navodnjavanje. No nije sve bez vraga, budući da maslinova muha redovito javlja u slabijem ili jačem intenzitetu prijeti maslinama. Suho vrijeme i visoke temperature trenutačno ne idu na ruku razvoju maslinove muhe, ali treba biti oprezan, budući da kada maslinova muha ubode plod tada je kasno.
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede područna služba Zadarske županije počeli su s praćenjem i prognozom napada maslinove muhe (Bactrocera oleae). Opažačka mjesta su raspoređena širom županije. Stoga je potrebno pratiti njihove obavijesti o tome kada će započeti napad maslinove muhe.
Brojni maslinari sami prate dinamiku leta maslinove muhe pomoću žutih ploča, a kako se na pločama pohvata sve i svašta, samo dobri i iskusni maslinari prepoznaju maslinovu muhu. Praćenje dinamike leta maslinove muhe pomoću žutih ploča je najpouzdanija metoda, jer kada se uhvate tjedno dvije muhe na ploči, potrebno je intervenirati i krenuti u njeno suzbijanje.
Google sve zna
Kako Google sve zna mogu se pronaći podaci da muha odlaže sterilna jaja kada su srednje dnevne temperature iznad 32 stupnja Celzijusa, što je s dolazećim toplinskim valom čest slučaj.
Što su u stvari srednje dnevne temperature i kako se one izračunavaju sljedeće je pitanje koje brine maslinare? Srednje dnevne temperature su različite od onih koje pratimo putem raznih aplikacija, slušamo i gledamo u vremenskom prognozama na dalekovidnici i ostalim medijima.
Ti podaci koji nam se svakodnevno serviraju su maksimalne temperature izmjerene u meteorološkoj kućici na visini od dva metra u najtoplijem dijelu dana. Ovih dana maksimalne temperature su dosezale 36 stupnjeva Celzijusa, ali su noći bile svježe, pa kada se izračunaju srednje dnevne temperature one su bile niže od 32 stupnja Celzijusa i to može zavarati brojne maslinare jer su u svojim maslinicima mogu očekivati štetu od maslinove muhe.
Srednjom dnevnom temperaturom pokušava se okarakterizirati stanje temperature zraka tijekom cijelog dana, s nekoliko mjerenja u točno odabranim terminima. Za potrebe proučavanja klime na klimatološkim postajama temperatura se mjeri tri puta na danu i to u 7 sati ujutro, u 14 poslijepodne i u 21 sat navečer po zimskom vremenu, jer je ono stvarno ili jedan sat kasnije po ljetnom računanju vremena.
Iz tih podataka prema formuli: (Tsred D) = (T7 + T14 + 2 T21)/4 izračunava se srednja dnevna temperatura zraka za prethodni dan. Srednja dnevna temperatura može se pronaći na brojnim meteorološkim portalima za pojedina područja gdje su smještene meteorološke postaje.
Maslinova muha na našem području počinje pričinjavati štete od sredine srpnja, u pojedinim godinama čak i ranije, ali najveći napad i štete od maslinove muhe očekuju se krajem kolovoza i tijekom rujna kada plod maslina postigne 90 posto maksimalne veličine i kada je najjača sinteza ulja. Kako iz godine u godinu berba maslina počinje sve ranije, primjena insekticida koji su efikasni i imaju dozvolu za suzbijanje maslinove muhe je ograničena zbog duljine karence.
Problemi ekoloških uzgajivača
Značajan broj maslina je u ekološkom uzgoju pa primjena insekticida ne dolazi u obzir. Kod onih maslinara čije su masline u konvencionalnom uzgoju još uvijek prevladava nostalgija za pripravcima na bazi dimetoata čija proizvodnja, a time i primjena je zabranjena.
Nije baš sve tako crno, budući da se i dalje maslinova muha može efikasno suzbijati kako prskanjem krošnje tako i metodom masovnog lova pomoću raznih mamaka. Za prskanje čitave krošnje postoje brojni insekticidi koje možete kupiti u svakoj bolje opskrbljenoj poljoprivrednoj ljekarni.
Oni koji se odluče za masovni lov maslinove muhe bez obzira jesu li im masline u ekološkoj ili konvencionalnoj proizvodnji stoji na raspolaganju pripravak Succes Bait.
Pripravak Success Bait osim insekticida (spinosad) sadrži sredstvo koje privlači muhe, te je vrlo učinkovit u suzbijanju maslinine muhe prije nego ona položi jaja na plodove.
Prateći let maslinove muhe kod veće pojave odraslih oblika od kritičnog broja radi se nekoliko tretmana Success Baitom tijekom srpnja, kolovoza i rujna. U periodu kolovoza do početka rujna obično se tretira u tri navrata i to s 3-postotnom otopinom Success Baita.
Sam postupak tretiranja je sljedeći. Tretira se nekoliko donjih grana na južnoj strani maslinika. Izabere se određeni broj stabala na rubnom dijelu maslinika ili se tretira svako drugo stablo u rubnim redovima.
Mogu se tretirati i sva stabla u svakom drugom redu u nasadu, što ovisi o tome kakav je oblik i veličina maslinika. Prskanja treba ponoviti svakih desetak dana, odnosno ovisno o ulovu muhe na žutim pločama.
Izrada vlastitih mamaka
Pojedini maslinari odlučuju se za izradu vlastitih mamaka na sljedeći način. Bocu mineralne vode prerežu napola. U gornji dio gdje je čep uguraju spužvu i uliju otopinu atraktanta Buminal i nekog od insekticida koji imaju dozvolu za suzbijanje maslinove muhe. Takve mamke objese u krošnju masline. Mamci se moraju osvježiti nakon određenog vremena jer se otopina atraktanta i insekticida razgrađuje.
Odlični rezultati u sprječavanju šteta od maslinove muhe postižu se primjenom pripravka Kaolin BPLN. Kaolin BPLN je potpuno prirodni proizvod na bazi čistog kaolina koji štiti masline od napada štetnika, gljivičnih bolesti i bakterioza, visokih temperatura i sunčevog zračenja te nedostataka vlage. S obzirom na mehanizam djelovanja proizvoda, najbolja učinkovitost se postiže u preventivnim tretmanima, vodeći računa o jačini napada patogena te kondiciji biljke i razini stresa.
Protiv maslinine muhe (Bactrocera oleae) potrebna su 2-4 tretmana. Prvo tretiranje treba obaviti u vrijeme razvoja koštice (kraj lipnja). Napad na maslinama je kada su plodovi u promjeru 7-8 mm. Tretiranja treba ponoviti u intervalima od 30 dana. Tretman je potrebno ponoviti nakon obilnijih kiša (> 20 mm), dugotrajnih rosa, jakih vjetrova tj. svaki put kada je plod bez zaštite.
Primjenjuje se u dozi 3,0-5,0 kg/100 l vode, uz utrošak 500-1000 l vode/ha. Kaolin BPLN djeluje kao mehanička prepreka, čini plod nevidljiv štetniku. Kod tretiranja vrlo važna je dobra pokrivenost cijele krošnje masline.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja