
Foto: ROBERT ANIĆ/PIXSELL
Klimatske promjene su se nepovoljno odrazile na veliki broj kukaca, ali ne na sve. Nova studija Instituta Julius Kühn ispitivala je insekte u poljoprivrednim područjima i ustanovila da se povećala brojnost lisnih ušiju.
Dugoročna studija opisuje drastičan pad biomase letećih kukaca od oko 95 posto u periodu od 24 godine za Sjeverni Harz, njemačku regiju koja se intenzivno koristi za poljoprivredu. Ono što su otkrili je veoma zanimljivo. posebno za ratare.
Podaci ukazuju da područja s intenzivnom poljoprivredom pružaju malo hrane, skloništa i zaštite za korisne kukce. Znanstvenici za pad u brojnosti krive dva faktora: intenzivnu poljoprivredu i klimatske promjene. No, ovakvo stanje su iskoristile lisne uši i cikade. Izgleda da su im ovakve promjene godile.
»Rezultati pokazuju da je lisnim ušima na velikim i strukturno siromašnim poljoprivrednim površinama u regiji, hrana poslužena na pladnju, dok mnogim njihovim potencijalnim neprijateljima nedostaju mogućnosti za ishranu i razmnožavanje«, objašnjava entomolog i voditelj studije dr. Tim Ziesche. Naveo je da analiza podataka pokazuje da velike poljoprivredne površine s tek nekoliko malih struktura kao što su živice, rubovi ili drveće pomiču odnos između biljnih štetnika i neprijatelja u korist štetnika.
Od 1996. godine temperatura tijekom vegetacije na području istraživanja porasla je za dva stupnja. To je omogućilo da štetni insekti ranije krenu u aktivnosti. Ipak, ovakvi uvjeti ne odgovaraju svima. Utvrđen je značajan pad tripsa i psilida. Dr. Ziesche ističe da je ovo zatopljenje pogodovalo vrstama koje vole toplinu ili su tolerantne na temperaturne stresove. Cikade su vrlo prilagodljive, a lisne uši imaju korist od rasta temperatura. Postoji strah da bi ovakvi uvjeti mogli dovesti do prezimljavanja lisnih ušiju direktno na žitaricama, odnosno do izostajanja polaganja jaja na zimskim biljkama domaćinima. Zaključak studije pokazuje da loše strukturiran poljoprivredni krajolik i klimatske promjene potiču rast populacije štetnih insekata. Što je zajednica kukaca raznovrsnija, ona je korisnija za poljoprivrednike, a krajolik treba sadržavati brojne elemente koji će to omogućiti.
najnovije
najčitanije
Zadar
U ČAST LEGENDI
NA INICIJATIVU POZNATOG SPORTAŠA Mural Kreše Ćosića osvanuo u blizini pet nebodera
Zadar
POSJET
Premijer Plenković sutra dolazi u Zadar i Benkovac, ovo je povod
Zadar
OPROŠTAJ OD LEGENDE
‘KRASAN I POŠTEN ČOVJEK!’ Zadrani se opraštaju od Petra Sapuna: ‘Nedostajat će ovom gradu…’
Zadar
HEP JAVLJA
U četvrtak veći broj ulica u Zadru i okolici ostaje bez struje, evo koliko će trajati radovi
Scena
REALITY SHOW
Na ‘Farmi’ će se natjecati i Ivan Rogić iz okolice Zadra! ‘Vidjela je u meni potencijal jer sam dijete sa sela’
Zadar
ODLAZAK LEGENDE
Preminuo legendarni zadarski majstor Petar Sapun
Zadar
POMOZITE!
Mladoj zadarskoj obitelji izgorio cijeli stan na Meladi, pokrenuta kampanja za prikupljanje pomoći
Zadar
TRN U OKU ZADAR
‘NAJŽALOSNIJE U PRIČI…’ Zadranka šokirana situacijom u prometu: ‘Nitko nije bio čovjek da stane i pita…’
Zadar
nastavak sučeljavanja
Radeta upitao Erlića: “Je li radove na obnovi krovišta Kneževe palače radila tvrtka Vašeg brata?”; Ubrzo stigao odgovor
Županija
kistanje