Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

neodoljive boje

Lijepe i korisne cvjetnice za lijene vlasnike

Autor: Jelena Sedlak

27.04.2023. 15:43
Lijepe i korisne cvjetnice za lijene vlasnike

Foto: Portal ZL



Prolazeći kroz Gorski kotar često se zadivimo prizorima raznobojnih padina prekrivenih cvijećem, kojima rijetko koje slikarsko platno može konkurirati. Goranima je, naime, običaj prekrivati ogoljena i prazna mjesta ili padine na okućnici ili čak samo one uz cestu, trajnicama – pokrivačicama tla. One u tom ambijentu izgledaju toliko lijepo, nježno, a istodobno i svemoćno, da biste najradije zaustavili automobil i odmarali oči i dušu, prije no što stignete u ubrzani ritam Rijeke ili Zagreba.


I na našim otocima su uvidjeli korist od takvih prizora, pa svoje strme obronke sve češće pokrivaju živopisnim trajnicama, pogotovu onima koje trpe jaku sušu. Sve ove biljčice su otporne na zimu, traju više godina i sve vrijeme u sezoni obilno cvjetaju. Prema vremenu cvjetanja dijele se na proljetne, ljetne i jesenske, i sve su odlične pokrivačice tla. Osim što ukrašavaju neugledne površine, one služe i za učvršćivanje zemlje na strminama. Pokrivačice su lijepe i kao obrubi oko gredica, a naročito se ističu u kamenjarima gdje čine skladnu cjelinu s kamenom, a mogu se kombinirati i s ljetnicama u ukrasnim teglama.


Ako se odlučimo posaditi neku od vrsta koje vam predlažemo, trebamo unaprijed znati kako će se ponašati kada se budu »osjećale kao kod kuće », odnosno koliko će se širiti na uštrb ostalih biljaka. Evo prijedloga za pokrivačice koje zahtijevaju malo pažnje, a daju dobar dojam.


Armeria (travolika babina svila)




Slična je vlascu, ali rijetko se viđa u našim vrtovima. Niskog je rasta i listova u obliku vlati trave, cvjetova bijele ili jarko ružičaste boje, koji cvjetaju u kasno proljeće ili rano u ljeto. Vrsta Rubrifolia je zanimljiva zbog tamnocrvenih vlati. Sve vrste vole puno sunca i suhi teren. Rastu u visinu do 20 cm.


Travolika babina svila


Barren Strawberry (jalova jagoda)


Potječe iz Amerike, a karakteristični su joj listovi slični listovima jagode. U proljeće cvjeta malim žutim cvjetovima, iz kojih kasnije rađaju nejestivi plodovi. Dobro uspijeva u vlažnoj, ali dobro dreniranoj zemlji, na punom suncu ili u blagoj polusjeni. Naraste u visinu do tridesetak centimetara.


Jalova jagoda


Bloody Cranesbill (crvena iglica)


Geranium sanguineum dobila je ime po jarko crvenim listovima koji se oboje u jesen. Postoje i vrste različitih tonova plavičaste i purpurne boje cvijeta, koje cvjetaju u svibnju i lipnju, a zatim i sporadično tijekom cijele ljetne sezone. Ova nezahtjevna pokrivačica tla širi se sporo, ali ujednačeno i uporno, ako joj to dozvolite. Raste na punom suncu ili u polusjeni u dobro dreniranom tlu, do visine od oko 30 cm.


 


Brass Buttons (mali močvarni cvijet)


Leptinella squalida je trajnozelena pokrivačica tla u umjerenijoj klimi. Ima malene žućkaste cvjetiće, a postoji i vrsta tamnog lišća koja posebno dobro izgleda kada je kombinirana sa svjetlijim biljkama. Po njoj se može i hodati, pa je odlična za sadnju među kamenjem na stazici, ako joj pritom pružite povremeno zalijevanje. Prija joj i puno sunca i dobra drenaža. Naraste do 15 cm visine.


Mali močvarni cvijet


Bunchberry (kanadski drijen)


Cornus canadensis dobro uspijeva u sjeni, cvjeta u proljeće sitnim bijelim cvjetovima, koje u jesen nadopunjuju crveni plodići. Tada i listovi poprimaju lijepu brončano purpurnu boju. Odlično uspijevaju u potpunoj sjeni i dobro dreniranoj zemlji. Narastu do 15 cm visine.


Crested iris (iris)


Ponekada ga nazivaju šumskim irisom, ovaj Iris cristata potječe iz Sjeverne Amerike, a cvjeta plavim ili bijelim tonovima. Dobro uspijevaju u zasijenjenim šumskim područjima i kada se jednom prime, s njima više neće biti nikakvog posla. Vole vlažnu i dreniranu zemlju. Narastu do visine od dvadesetak centimetara.


Iris


Dianthus (karanfil)


Ova biljka lijepog mirisa sporo se širi i kada se jednom prilagodi podneblju, dosta je otporna na sušu. Ima mnogo atraktivnih vrsta ove pokrivačice tla, od kojih su neke više, a druge niže rastom. Jedna od popularnijih vrsta je jarko ružičasta firewitch (vatrena vještica). Voli osunčani položaj i propusnu zemlju.


Karanfil


 


Epimedium (krespin)


Epimedium grandiflorumu suha sjena srećom nije problem. Najljepša vrste su pierre’s purple, sulphureum i lilafee. Uspijeva u sjeni ili u polusjeni i u dobro propusnoj zemlji, naraste do visine od 20 cm.


Krespin


European Ginger (šumski kopitnjak)


Asarum europaeum je cijenjen je zbog svojih sjajnih zelenih listova oblika srca. Brzo se širi kada je posađen u polusjeni u propusnom tlu. Naraste do 10 cm visine.


Šumski kopitnjak


Sedum (žednjak)


I niskorastući žednjaci mogu proizvesti pravi vatromet boja kao i oni višeg rasta, ali i jedni i drugi su jako otporni i gotovo neuništivi na sušnim osunčanim terenima. Dva najotpornija varijeteta su zlatna mahovina (Sedum acre) i Sedum kamtschaticum. Narastu do 7,5 cm visine.


Žednjak


Hens-and-Chicks (planinska čuvarkuća)


Ovo je odlična sukulenta za kameni zid, kamenjar ili kameni rub uz gredicu s cvijećem. O ovoj biljci ne morate uopće brinuti, samo je posadite i uživajte, uz uvjet da je smjestite na osunčani položaj i dobro drenirano tlo. Naraste do 10 cm visine.


planinska čuvarkuća


Sweet Woodruff (prava lazarkinja)


Galium odoratum je dobro rješenje za pokrivačicu tla u sjeni. Ona će čak i dobro mirisati, a mali bijeli cvjetići će cvjetati u proljeće. Ova brzošireća trajnica nije invazivna biljka, ipak pripazite na njeno širenje ako raste u vlažnim uvjetima. Naraste do visine od 30 cm.



Lady’s Mantle (gospin plašt)


I ova trajnica zahtijeva jako malo njege. Latinskog imena Alchemilla mollis, sama se rasađuje sjemenom, pa joj uklanjajte ocvale cvjetove ako ne želite da se razmnožava i širi.Cvjeta u kasno proljeće, na suncu ili u polusjeni, cvastima nježnog cvijeća. Naraste do visine od 45 cm.


Lamium (mrtva kopriva)


Lamium maculatum je pouzdana, lako održiva pokrivačica tla za sjenu. Većina će cvjetati u ljeto ružičastim, purpurnim ili bijelim cvjetovima. Čak i kada ne cvjeta, ova biljka privlači pogled srebrnastozelenom vegetacijom, koja osvjetljava tamnu sjenu zelenila. Jedina negativna strana joj je što je prilično invazivna biljka, pa pripazite gdje ćete je posaditi. Raste u dubokoj sjeni, na vlažnim i propusnim terenima, do visine od 20 cm.


Creeping Phlox (plamenak)


Phlox subulata je spororastuća pokrivačica tla koja formira čvrsti sag zelenog lišća, koje se u proljeće okiti ružičastim, bijelim, purpurnim, crvenim i višebojnim cvjetovima. Odlična je za rubove stazica ili gredica, a u kombinaciji s narcisima, tulipanima i drugim proljetnim lukovicama izgledat će fantastično. Voli osunčani položaj i propusno tlo, a naraste do 20 cm.


Plamenak


Timijan (Thymus serpyllum)


Ova vazdazelena pokrivačica tla divno će mirisati u vašem vrtu. Cvjetat će sitnim bijelim ili ružičastim cvjetićima u proljeće i u ljeto, ako je posađen na osunčanom i dobro propusnom terenu. Naraste do 10 cm visine.


Golden Moneywor (Lysimachia nummularia ‘Aurea’)


Ovo je brzorastuća pokrivačica tla, čija će jarka boja biti najsjajnija ako je posađena na osunčanom terenu, ali rast će i u polusjeni. Raste do 7,5 cm visine.


Lamb’s Ear (vunasti čistac)


Stachys byzantina naročito vole djeca. Tako meki i srebrnasti listovi prekrivaju tlo, a u proljeće i ljeto na njima se pojavljuju purpurni i ružičasti cvjetovi. Kada uvenu, morate ih skinuti ako ne želite da se biljka sama rasprostire. Raste na osunčanom i propusnom terenu, do visine od oko 40 cm.