Foto: iStock
Preparati na bazi bakra osiguravaju zdraviji nasad u ljeto
S početka zime u voćnjaku i u vinogradu nema puno posla, ali sada nas ipak čeka jedan od najvažnijih poslova – zaštita voćaka i loze od bolesti i štetnih organizama, poznatija kao zimsko prskanje.
Zimsko prskanje voćaka i vinove loze obavlja se od opadanja lišća ujesen pa do početka vegetacije u proljeće, dakle u vrijeme mirovanja vegetacije. Ono je izuzetno važno kao prevencija bolesti koje se javljaju u vrijeme početka i trajanja vegetacije, ali što se tiče štetnih organizama, najbolji rezultati u njihovom suzbijanju postižu se kada se voćke i loza prskaju u drugoj polovini veljače ili početkom ožujka, pred samo kretanje vegetacije.
Obavite li zimsko prskanje na vrijeme, u sezoni vegetacije imat ćete znatno manje posla, kako s bolestima, tako i sa štetnim organizmima. Ako primjerice, vaše breskve i nektarine već pri samom kretanju vegetacije počinju patiti od kovrčavosti lista, to možete spriječiti njihovim tretiranjem za vrijeme zimskog mirovanja.
Zaštita voćaka tijekom zime i inače se najčešće provodi protiv gljivičnih bolesti na koštičavim voćkama i to primjenom fungicida na osnovi bakra, primjerice preparatom Cuprablau Z. Ako breskvu i nektarinu sada oprskate plavim uljem, kovrčavost lista se neće pojaviti, a moguće ni šupljikavost lista. Ovom mjerom smanjit ćete moguće gljivične bolesti i na drugim voćnim vrstama.
Primjenom bakrenih pripravaka poput spomenutog Cuprablau Z u tijeku zime, smanjit će se i pojava krastavosti, odnosno fuzikladije na listu i plodu jabuke, kruške i mušmule.
Na trešnji će zimsko tretiranje pridonijeti manjoj pojavi šupljikavosti lista, a spriječit će i sušenje listova i pojavu gorke truleži plodova. Na višnji će također smanjiti pojavu kozičavosti lista i šupljikavosti lista.
Na šljivi će zimsko plavo tretiranje smanjiti pojavu šupljikavosti lista i rogača ploda šljive, a umanjit će i mogućnost pojave monilije i bakterioze.
Plavo prskanje će na orahu i lješnjaku također smanjiti pojavu bakterijske pjegavosti.
Vinova loza će, obavimo li zimsko prskanje, biti u velikoj mjeri zaštićena od plamenjače, crvenila lišća, crne truleži i crne pjegavosti.
I maslina će imati koristi od zimskog prskanja, odnosno češće prskanja u kasnu jesen ili u rano proljeće, najkasnije do cvatnje, jer će se njime suzbiti pojava paunovog oka.
Radi suzbijanje štetnika koji tijekom zime prezimljuju na voćkama i na vinovoj lozi (crveni voćni pauk, lisne uši) kod zimskog prskanja dodaje se i mineralno ulje s pesticidnim djelovanjem.
Prije zimskog prskanja na voćkama treba prorijediti krošnju, ukloniti suhe i nepotrebne grane, staru koru, lišajeve i mahovinu, jer ćemo voćke morati »okupati » sredstvom za zaštitu, odnosno doprijeti do svih skrivenih štetnika. Važno je oprskati i debla, jer se na svim tim dijelovima stabla nalazi mnoštvo spora i jaja štetnika. Prije samog postupka prskanja iz voćnjaka i vinograda treba ukloniti sve zaostale grančice i plodove, jer se spore i gljivice i u njima skrivaju.
Voćke obavezno treba prskati po suhom danu bez vjetra, kada je temperatura zraka iznad 5 Celzijevih stupnjeva. Preporučuje se i prskanje ponoviti nakon oko dva tjedna.
Kiša i vlaga u zraku pogoduju razvitku gljivica, a ova zima je upravo takva, pa će trebati pomno obaviti zaštitu bakrenim pripravcima, kako za suzbijanje gljivičnih, tako i bakterijskih bolesti. Kod nas su dozvoljena sredstva Champion, Champion Flow SC, Neoram WG, Cuprablau Z 35 WG ili kombinacija bakrenog preparata i vapna, a to je bordoška juha. (J. S.)
najnovije
najčitanije
Nogomet
ČUVENA UTAKMICA
SJEĆATE SE WEMBLEYJA? Prije 17 godina Vatreni su zavili u crno Englesku: Heroj je bio Mladen Petrić
Županija
Odbijena žalba
OPASNA TROSKA Evo kada je planiran početak uklanjanja Crnog brda
Hrvatska
ISTRAŽIVANJE
Privremeni posao u inozemstvu privlačan za 38 posto Hrvata!
Zadar
VELIKA POTRAŽNJA
Rasprodane ulaznice za tribine za domoljubni koncert “Domu mom”! No ulaznica još ima, evo kako do njih
Zadar
Srijedom u sridu
Tomić: Kada imate u rukama stari glagoljski rukopis, svako oštećenje je kulturocid
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OBAVIJEST HEP-A