
Foto: Osobna arhiva
Suvremeni ribolov je praktično nezamisliv bez elektroničke podrške, kako one na plovilima u obliku sondera i GPS-a, tako i one internetske ispunjene brojnim aplikacijama čija je glavna zadaća pomoć u pronalaženju ribe.
A najveći broj takvih ribolovno prognostičkih aplikacija se zasniva na solunarnim tablicama koje su nastale davno. Te se tablice temelje na utjecaju Sunca i Mjeseca na gibanje mora i naravno, na riblje ponašanje uvjetovano tim globalnim gibanjima.
Puno faktora
Premda je bilo i ranijih pokušaja povezivanja tih faktora u jednu smislenu i povezanu cjelinu, prvim ozbiljnijim pristupom se smatra istraživanje Johna Aldena Knighta koji je dvadesetih godina prošlog stoljeća počeo istraživati zašto se pastrve na njegovom omiljenom lovištu, unatoč manje-više jednakim atmosferskim uvjetima, hrane različitim intenzitetom, odnosno zašto se u neko doba dana intenzivno hrane, dok u drugo doba hranu ignoriraju.
Prateći uputstva jednog iskusnog čuvara koji je tvrdio da se najbolji ulovi mogu ostvariti kada je mjesec pun ili potpuno prazan, Knight je na toj vodi počeo ostvarivati dobre ulove. No kada je to pravilo pokušao primijeniti i na ostale vode, a pogotovo na more, ustanovio je da je u igri puno više faktora.
Počeo je pratiti i ostale čimbenike poput vjetra, sezone, intenziteta plime i oseke, temperature, atmosferskog pritiska i u principu ostao poprilično zbunjen. Povezanost je postojala, ali je trebalo stvoriti nekakav ključ kojim bi se svi ti detalji mogli smisleno povezati u slijed kojim gospodari zakonitost, a ne slučaj.
Arbuni, cipli ili pastrve?
Eksperimente je nastavio u akvarijskim uvjetima i tamo ustanovio da se crvi povlače i zatvaraju svoje otvore u trenutku kada nastupa oseka, dok neke školjke počinju fosforescirati kada sunce zađe, bez obzira na to što se nalaze u podrumskom prostoru, daleko od mora i sunca.
Uspoređujući svoje opažanjima stečene rezultate s iskustvom ribara sa svih strana svijeta, Knight je formirao svoje prve ribolovno-prognostičke tablice koje su u principu bile čak prilično točne. Prema tim tablicama je aktivnost hranjenja riba najizraženija u vrijeme kada Sunce i Mjesec imaju najveću privlačnu moć, zbog čega je taj period Knight i nazvao solunarnim.
Do danas se malo toga promijenilo, osim što su sve te tablice sada dostupne i na Internetu. No kako je rečeno, razlike od vode do vode, ili od mora do mora, da i ne spominjemo riblje vrste, su jako velike, a sve te aplikacijske tablice zapravo krajnje uopćene i nedorečene zbog čega ih treba uzeti s velikom rezervom.
Stoga kada se sljedeći puta odlučite poslužiti nekom takvom tablicom razmislite na koju se ribu odnosi naznaka ‘danas riba izvrsno grize’, na arbuna, cipla ili pastrvu.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
U TIJEKU OČEVID
U Rugvici smrtno stradao radnik
Županija
OSVRT NA PROJEKTE
Svečanom sjednicom obilježen Dan Općine Gračac i blagdan sv. Jurja
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Trump Kritizirao Zelenskija: Izjava o Krimu štetna za mirovne pregovore
Svijet
Kašmir
Stotine uhićenih nakon napada militanata u Indiji
Zdravlje i ljepota
DOBROBIT
Može li kava pomoći jetri? Istraživanje otkriva zanimljiv odgovor
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Napadi u središtu Zadra! Mladić teško ozlijeđen, napadnut je na predjelu Jazina
Županija
BROJNA OBITELJ
Obitelj Mitrović okupila 47 članova na Uskrs: ‘Nas je osmero braće i sestara, svi smo složni’
Zadar
NEOBIČAN LJUBIMAC
UŽIVA U VISOČANIMA! Divlja svinja Mala Šimu prati u stopu: ‘Kod mene će biti zauvijek!’
Zadar
MORAJU PLATITI
SVE VIŠE PRITUŽBI Agencija za zaštitu osobnih podataka kaznila OB Zadar, evo zašto
Hrvatska
odluka vlade