Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

NOMINACIJE

Poznati su kandidati za Oskare i BAFTA-u, nek’ igre počnu

Autor: Ivica Perinović

25.01.2024. 15:58
Poznati su kandidati za Oskare i BAFTA-u, nek’ igre počnu

Foto: NN



Već tradicionalno, siječanj je mjesec kroz kojeg članovi akademija filmskih i TV umjetnosti, bilo britanski, bilo njihove američke kolege, obznanjuju nominacije zaslužnima za najbolja ostvarenja minule godine. Sve je dakako počelo početkom mjeseca dodjelom Zlatnih Globusa, potom i nagrada ceha filmskih kritičara, no svi su potiho ipak iščekivali nominacije za nagradu BAFTA, odnosno, one za Oskare.


»Otac atomske bombe«


Britanci su svoje favorite po običaju razotkrili tjedan dana prije prekooceanskih kolega i našlo se tu i pokoje manje iznenađenje. Primjerice, Lily Gladstone. Njezina sjajna izvedba viđena u Scorseseovom posljednjem remek-djelu ‘’Ubojice cvjetnog mjeseca’’ nije pretjerano fascinirala Britance već su njezino, po mnogima itekako zasluženo mjesto, ustupili svojoj zemljakinji Vivian Oparah za ulogu u inferiornijoj rom-com drami ‘’Ulica Rye Lane’’. Naravno, Britanci će uvijek favorizirati ‘svoje’ glumce, ali ova eliminacija im ipak neće služiti na čast.


Najviše nominacija po mišljenju jednih i drugih je očekivano skupila Nolanova povijesna biografska drama ‘’Oppenheimer’’, identičnih 13. Za vrat ‘ocu atomske bombe’ opako puše osebujni grčki redatelj sa svojom uvrnutom crnohumornom romantičnom fantazijom ‘’Uboga stvorenja’’, a blizu se nalazi i stari majstor Scorsese i njegove ‘’Ubojice cvjetnog mjeseca’’. I dok su Britanci u potpunosti ignorirali ‘Martyja’ u kategoriji najboljeg redatelja, odnosno, spomenutu Gladstone, najdeblji kraj je izvukao siroti Di Caprio premda je savršeno odglumio šupljoglavog naivčinu izmanipuliranog od strane svojeg dijaboličnog ujaka, kojeg je pak maestralno utjelovio legendarni Robert De Niro. Pitate se zašto se Di Caprio iznenada našao u nemilosti obje Akademije? Odgovor je poprilično jasan – ‘’Ubojice cvjetnog mjeseca’’ nisu polučile očekivani uspjeh na kino blagajnama, a na kraju krajeva, to je faktor koji je i dalje najbitniji u filmskoj industriji.




Kad već spominjem određene aktere, onda stižem i do neizbježne teme predviđanja. Tko god temeljito prati oba događaja dobro zna kako su iznenađenja izuzetno rijetka, no tu i tamo se pokoje ipak dogodi. Britanci će vjerujem ‘pumpati’ svoje glumce i redatelje i po svemu sudeći će nagrade BAFTA-e otići u ruke Cillianu Murphyju za hladnu, ali efektnu ulogu Oppenheimera, Christopheru Nolanu za najboljeg redatelja (konce bi mu eventualno mogao pomrsiti zemljak Jonathana Glazer), a nekoj od nagrada bi se mogla nadati i ekipa koja stoji iza kritički nahvaljene ‘domaće’ drame ‘’Stranci’’.


Holivudska konfekcija


Francuzi su ‘mudro’ odbacili ‘’Anatomiju pada’’ kao svojeg kandidata za Oskara (sudeći po brojnim špekulacijama, ta odluka ima političku pozadinu pošto je redateljica Triet javno prozivala francuskog predsjednika Macrona za nekompetentnost, što ju je u konačnici vrlo vjerojatno i koštalo kandidature), ali su članovi američke Akademije ipak prepoznali evidentnu kvalitetu filma, te ga uvrstili među 10 kandidata za najbolji film. A kad smo već kod spomenutog filma, Trietina briljantna sudska triler drama je također prikupila i respektabilne nominacije za: najboljeg redatelja/icu (Justine Triet je jedina dama među muškarcima), najbolji originalni scenarij te za najbolju žensku ulogu. Sandra Hüller je dakako fenomenalno odradila svoj posao, no unatoč njezinoj, ali i veličanstvenoj i hrabroj izvedbi Emme Stone u ‘’Ubogim stvorenjima’’, Amerikanci neće vjerujem propustiti povijesnu priliku uručenja ‘zlatnog kipića’ Indijanki.


Da, Lily Gladstone bi ni kriva ni dužna lako mogla postati nova figura na ploči usiljene američke političke korektnosti, ali to ne znači da svojim predanim angažmanom i talentom u konačnici nije zaslužila to priznanje. To bi na kraju krajeva lako mogla biti i jedina, utješna nagrada za Scorseseov film kojeg su mnogi vidjeli na tronu. Što se pak tiče financijskog trona, on je prošle godine naravno bio ‘obojen ružičastom bojom’ Gerwigine ‘’Barbie’’, što u Hollywoodu u prijevodu znači – dobit ćeš hrpu nominacija za Oskara premda kvalitetom tamo ne bi smio niti primirisati. Žalosno je što su se nakon friško objavljenih nominacija javili i brojni ‘mudraci’ koji su prozivali članove Akademije zbog izostavljanja Grete Gerwig s popisa kandidata za najbolju redateljicu ili Margot Robbie za najbolju glumicu, ali ajmo se ipak malo uozbiljiti ljudi, ‘’Barbie’’ je čista holivudska konfekcija koja je možda i željela napraviti više kroz satiričan ton, ali to u konačnici nije uspjela.


Politička korektnost


Što se tiče ostalih nominacija i kandidata, politička korektnost bi ponovno mogla odlučivati pobjednika u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma (op.a. ‘’20 dana u Mariupolju’’), ‘’Anatomija pada’’ je izgledni pobjednik BAFTA-e za najbolji strani film, dok bi Oskara u istoj kategoriji lako mogla odnijeti potresna Glazerova drama ‘’Zona interesa’’. Dugometražni animirani bi trebao biti obilježen trijumfalnim povratkom anime majstora Miyazakija i njegov čarobni film ‘’Dječak i čaplja’’, no bez šanse nije ni nastavak ultra popularnog i od kritike opjevanog nastavka ‘’Spider-Mana’’ (op.a. ‘’Putovanje kroz Spider-svijet’’). Suvereni pobjednik u kategoriji sporedne muške uloge će izgledno biti Robert Downey Jr., premda sam mišljenja kako je tu nagradu zavrijedio De Niro. Najbolja sporedna ženska uloga najvjerojatnije odlazi Da’Vine Joy Randolph za odličnu rolu u Payneovom izvanrednom filmu ‘’The Holdovers’’. Volio bi da na Oskarima trijumfalno ruke u zrak podigne i njezin kolega iz filma, maestralni Paul Gimatti, no bojim se da će nagrada za najboljeg glumca ipak otići u ruke ‘studijskom igraču’ Cillianu Murphyju.


To bi u kratkim crtama bile moje skromne opservacije, a tko će se u konačnici radovati, a tko plakati, doznat ćemo u ožujku.