Petak, 25. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

PALAČA RIJEČI

Ivica Ivanišević gostovao u Zadru: Pisac i čitatelj žive u dva odvojena, različita vremena

14.04.2025. 15:40
Ivica Ivanišević gostovao u Zadru: Pisac i čitatelj žive u dva odvojena, različita vremena

Foto: Mate Komina



U Ogranku Grad Gradske knjižnice Zadar, smještenom u Providurovoj palači, održano je prvo izdanje novog književnog programa »Palača riječi – susreti s književnicama«. Organizator ovog programa, Gradska knjižnica Zadar, na premijernom susretu ugostila je poznatog splitskog književnika, novinara i urednika Ivicu Ivaniševića koji je zadarskoj publici predstavio svoj deseti roman »Otmica Razreda za književnost« iz 2023. godine.


Pozitivna statistika


Program je moderirala novinarka Slavica Vulin, a na samom početku okupljenima se obratila ravnateljica Knjižnice, Doroteja Kamber Kontić, koja je istaknula važnost poticanja čitanja i razvoja publike kroz ovakve susrete.


– Za program »Palača riječi« odabrali smo deset autora koje ćemo tijekom godine ugostiti u našim prostorima – konkretno ovdje, u Providurovoj palači, te u Središnjoj knjižnici na Odjelu za mlade i Dječjem odjelu. Vodili smo računa da pokrijemo sve dobne skupine – od najmlađih do odraslih čitatelja, naglasila je Kamber Kontić, dodavši kako je upravo Ivanišević prvi autor u nizu koji otvara ovu novu književnu sezonu.





Ponosno je istaknula i pozitivne statistike koje prate rad knjižnice.


– Da se čita – pokazuje i statistika, ali i iznimna posjećenost naših događanja, poput manifestacije »Zadar čita« održane u ožujku. Ovim programom dodatno jačamo taj smjer – želimo potaknuti čitanje i dijalog o književnosti za sve dobne skupine, što potvrđuje i naš moto na zgradi knjižnice: »Mozak treba vježbati, najbolje čitanjem«, naglasila je ravnateljica, pozvavši građane da i ubuduće prate najave gostovanja putem društvenih mreža i mrežnih stranica knjižnice.


Britka satira


Ivica Ivanišević, koji je diplomirao sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a novinarsku karijeru gradio u Nedjeljnoj Dalmaciji, Feral Tribuneu i Slobodnoj Dalmaciji, gdje danas djeluje kao kolumnist, publici je predstavio svoje petnaesto književno djelo. Riječ je o romani »Otmica Razreda za književnost«, koji osim intrigantnog naslova, donosi britku satiru kulturne scene u kojoj je malo tko pošteđen.


– Pisac i čitatelj žive u dva različita vremena. Onog trenutka kad završim roman, on za mene prestaje postojati. Dok ga drugi tek počinju otkrivati, ja sam već zakoračio u sljedeću priču. Trenutačno pišem novi roman o kojem bih mogao satima govoriti, a ovoga ću se, priznajem, i ja s vama morati prisjećati. Tako je sa svakom knjigom – ona koja završi u ladici prestaje biti moja i postaje vlasništvo čitatelja. Tako i treba biti, rekao je uz osmijeh Ivanišević.


U romanu »Otmica Razreda za književnost«, Ivanišević se, u svom prepoznatljivom duhovitom i pitkom stilu, između redaka provlači suptilnu kritiku kulturne scene, čije aktere poglavito vidi kao mediokritete.


Pisanje odušak


– Kritika možda i nije toliko skrivena. Pisanje mi je svojevrsni odušak. Svakom čovjeku treba ventil, a meni ga pruža pisanje. Imam sreću da radim u novinama, pa sam još i plaćen za izražavanje svojih frustracija. U tom smislu smo mi pisci i novinari doista blagoslovljeni u odnosu na ostatak građana, rekao je autor.


Radnja romana, kako sam naslov sugerira, na prvi pogled može dovesti do pogrešne pretpostavke da se radi o otmici djece.


– Glavni lik romana je frustrirani književnik iz hrvatske provincije, pravi antijunak, koji shvati da je posve beznačajan. U trenutku očaja odlučuje oteti Razred za književnost HAZU-a. Dakle, ne djecu, već naše akademike u trećoj životnoj dobi – što, priznat ćete, logistički nije jednostavno budući da su svi iznad osamdeset godina. Naši akademici, nažalost, nisu mladi, izjavio je Ivanišević.


Kroz likove koje uvodi u priču Ivanišević ne štedi nikoga – malo je onih koje je u svom satiričnom prikazu kulturnog miljea poštedio kritike, a upravo to ga čini i relevantnim štivom današnjice.


 


Autor: Đurđa Baljak