
Foto: NL
Ove godine, koja je predizborna, Vlada planira povećati i prava branitelja, i to tako što će povećati naknade na koje imaju pravo, primjerice invalidninu, ali i stvoriti uvjete za osnivanje ustanova za trajni smještaj branitelja koji trebaju tuđu pomoć i ne mogu sami živjeti.
Osnivanje domova za brigu o braniteljima najavljeno je i ranije, a sada resorno Ministarstvo branitelja na e-savjetovanu otkriva da je plan promijeniti i iznos osnovice koja služi za izračun prava koja branitelji imaju. Riječ je o proračunskoj osnovici od 3.326 kuna, odnosno 441,44 eura, koja se nije mijenjala više od 20 godina i u tom je iznosu određena još u vrijeme Vlade Ivice Račana.
Na osnovu nje se, primjerice, izračunava i dohodovni cenzus za ostvarivanje prava na dječji doplatak i visina dječjeg doplatka. Osnovicu koja služi za izračun određivanja prava branitelja tako će ubuduće određivati Vlada i ona više neće biti vezana za proračunsku osnovicu, na osnovu koje se izračunavaju druge naknade u državi.
Dječji doplatak
Iz Ministarstva branitelja ističu da se osnovica nije mijenjala od uvođenja, a da su s druge strane iznosi prosječne neto plaće i troškovi života neprestano rasli te da za više od 40 posto hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata osobna invalidnina mjesečno iznosi 15,23 eura.
– Nastavno na ekonomsko stanje u Republici Hrvatskoj nužno je prilagoditi iznos osnovnih prava iz Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji koja se ostvaruju po osnovi oštećenja organizma iz Domovinskog rata i gubitka člana obitelji.
Nakon što su razmotrene sve mogućnosti, prijedlog je da se prema novom modelu osnovica za određivanje prava iz Zakona određuje na temelju Odluke Vlade, kako se u budućnosti ne bi ponovo iz istog razloga mijenjao Zakon, nego bi Vlada mogla odlučiti o tome, ako za to postoji ekonomska opravdanost i financijske mogućnosti države, objašnjavaju iz Ministarstva branitelja razloge zbog kojih će se Vladinom odlukom određivati osnovica za izračun prava branitelja.
Dodaju i da sličan model postoji i u nekim drugim propisima, pa ističu primjer Zakona o socijalnoj skrbi. Tim je zakonom određeno da će Vlada ubuduće određivati osnovicu za sve socijalne naknade, pa tako i onu najvažniju, minimalnu zajamčenu naknadu.
No proračunska osnovica i dalje ostaje za druga socijalna prava, iako su u međuvremenu, kako u svom objašnjenju navodi Ministarstvo branitelja, rasli i troškovi života i neto plaće. U trenutku kad je proračunska osnovica određena, ona je bila dvjestotinjak kuna manja od prosječne neto plaće, dok sada doseže tek 44 posto prosječne neto plaće. Svi kojima su prava bila vezana za tu osnovicu, pa tako i branitelji, puno su izgubili posljednjih godina.
Neodrživo je stanje u kojem se više od 20 godina nije povećavao maksimalan iznos dječjeg doplatka, pa je nedavno Središnji državni ured za demografiju uputio u javnu raspravu plan zakonodavnih aktivnosti za 2023., u kojem za zadnji kvartal te godine najavljuje izmjene Zakona o dječjem doplatku, a cilj je proširiti krug korisnika i uvećati iznos doplataka, odnosno razmotriti mogućnosti njegova udvostručenja.
No, Vlada i dalje ne najavljuje povećanje proračunske osnovice, kako bi zapravo ujednačeno podizala sva prava koja se isplaćuju iz proračuna, nego tek da će, nakon socijalne skrbi, posebnu osnovicu odrediti i za branitelje.
Posebna ustanova
Što se tiče osnivanja ustanove za trajni smještaj braniteljsko-stradalničke populacije, Ministarstvo branitelja napominje da je više od 50 posto hrvatskih branitelja starije od 60 godina i da se očekuje kontinuirani porast onih kojima će biti potrebna institucionalna pomoć, odnosno smještaj trajnije naravi, bilo da su u potrebi zbog socioekonomskog stanja ili potrebe pomoći oko obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
U prijedlogu izmjena Zakona o braniteljima planira se i usklađivanje odredbi iz mirovinskog osiguranja kao što je primanje najniže mirovine i za vrijeme zaposlenja do polovine radnog vremena te rad uz obiteljsku mirovinu. U braniteljskom zakonu se te mogućnosti, koje pruža zakon o mirovinskom osiguranju, očito žele dodatno potvrditi.
Iz Ministarstva branitelja u svom odgovoru podsjećaju i to da će Vlada u dva navrata, 1. srpnja i 1. siječnja sljedeće godine, ukinuti smanjenje mirovina po posebnim propisima od deset posto koje je na snazi od 2010. godine, pa navode da se tim odlukama Vlade, kao i izmjenama i dopunama Zakona, ispravljaju određene višegodišnje nepravde prema braniteljsko-stradalničkoj populaciji i prilagođavaju zakonske odredbe aktualnoj situaciji, potrebama braniteljsko-stradalničke populacije u skladu s mogućnostima države.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
PREKRŠAJI U PROMETU
ISKLJUČENI IZ PROMETA! Jedan upućen na izvanredni tehnički pregled, drugi vozio pod utjecajem alkohola
Ostali sportovi
Županijski malonogmetni kup
Sv. Ante i Vrsi 1995 za titulu pobjednika
Županija
bez proračunskih korisnika
OVISNO O SREDSTVIMA Dvije općine u županiji nemaju niti jednog proračunskog korisnika
Crna Kronika
AKCIJA POLICIJE
DOLIJAO 48-GODIŠNJAK! U Zadru policija u pretrazi doma oduzela razne droge!
Uncategorized
Croatia cup
Osmerac mlađih juniora osvojio prvo mjesto na međunarodnoj regati
Zadar
PREOPTEREĆEN SUSTAV
U OB Zadar na listama za preglede 66 tisuća pacijenata! Evo koga se čeka najduže
Zadar
TRIBINA NA OTVORENOM
Radeta dao potporu stanarima Krležine ulice pa poručio: “Ako opet uklone ogradu, prijavit ću gradonačelnika”
Plodovi zemlje i mora
brojni uspjesi
Bajlovi znaju kako se to radi: Najuspješnija su obitelj u svijetu ribolova s čak 467 medalja
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Županija
SAGA