Pod sloganom ‘Kanarski otoci nisu nepresušni’, stanovnici su istovremeno prosvjedovali na otocima Gran Canariji, Tenerifima, La Palmi, Fuerteventuri, Lanzaroteu i El Hierru i pozvali na promjenu modela turizma za otoke.


U odmorištu Playi de las Americas na Tenerifima prosvjednici su na plaži skandirali “Ova plaža je naša” pokraj turista koji su se sunčali.




Aktivisti tvrde da dolazak milijuna posjetitelja svake godine iscrpljuje ograničene prirodne resurse poput vode, i šteti okolišu. Sudjelovalo je najmanje 8000 prosvjednika, objavila je španjolska vlada.


Između siječnja i rujna ove godine 9,9 milijuna turista posjetilo je Kanarske otoke, prema španjolskom Nacionalnom institutu za statistiku, što je 10,3 posto više nego u istom razdoblju 2023. godine. Ukupno stanovništvo Kanarskih otoka iznosilo je prošle godine 2,2 milijuna.


“Potrebna nam je promjena u turističkom modelu kako bi ovo bogatstvo ostalo ovdje, potreban je model koji cijeni ono što ova zemlja ima jer je prelijepa”, kaže za Reuters Sara Lopez (32) u nedjelju na Gran Canariji.


Ove je godine u Španjolskoj, zemlji uvelike ovisnoj o turizmu, održan niz prosvjeda protiv turizma, u Barceloni i drugim popularnim odredištima za odmor poput Mallorce i Malage.


Regionalna vlada Kanarskih otoka izradila je, nakon pritužbi lokalnog stanovništva, nacrt zakona koji bi trebao pooštriti pravila o kratkotrajnom najmu. Očekuje se da će biti usvojen ove godine.


Novoizgrađene nekretnine bit će zabranjene na tržištu kratkoročnog najma, a vlasnici nekretnina s dozvolom najma imat će pet godina da ispune zahtjeve, koji uključuju i davanje susjedima pravo na prigovor na te dozvole.


Vlasti Kanarskih otoka odlučile su smanjiti broj objekata za najam, nakon što je posljednjih godina eksplodirao broj privatnih iznajmljivača.


U subotu su također stotine prosvjednika izašle na ulice Valencije, pozivajući na pristupačnije stanovanje jer, kako kažu, stanovi za najam turistima dižu cijene za lokalno stanovništvo.