
Foto: Pixabay
Pred Odjelom za ratne zločine Višeg suda u Beogradu počelo je suđenje nekadašnjem zapovjedniku 2. gardijske motorizirane brigade bivše JNA Dušanu Lončaru, koji se tereti za zločin protiv civilnog stanovništva u hrvatskom selu Lovasu 1991., priopćio je u srijedu Fond za humanitarno pravo (FHP).
Lončara optužnica tereti da je 9. listopada 1991., kao zapovjednik brigade, naredio napad na selo Lovas i njegovo stanovništvo, a da su dan kasnije snage pod njegovim zapovjedništvom napale selo i ubile najmanje sedam civila, a zapalile više stambenih objekata.
Fond u priopćenju podsjeća da je 2016. Tužiteljstvu za ratne zločine (TRZ) podnio kaznenu prijavu protiv Lončara zbog naredbe za napad na Lovas i ubojstvo 21 civila, a da je Tužiteljstvo tek 2021. pokrenulo istragu, da bi 2022. podiglo i optužnicu u kojoj ga tereti za ubojstvo sedam civila.
Iznoseći svoju obranu Lončar je naveo da on nije izdao zapovijed za napad na Lovas i da na tom dokumentu ne prepoznaje svoj potpis, a da u napadu nije sudjelovao nijedan vojnik, već ga je izvela postrojba kojom je zapovjedao “izvjesni Tito”, a bila je sastavljena od ljudi iz okolnih sela i pripadnici dragovoljačke jedinice „Dušan Silni“.
Lončar je ustvrdio i da je 9. listopada 1991., dan prije napada na Lovas, otišao u Valjevo, a kada se sutradan oko 14 sati vratio, saznao je da je Lovas osvojen.
On je, prema izvještaju FHP-a, priznao da je njegova postrojba otvarala artiljerijsku vatru na Lovas 10. listopada 1991., ali je tvrdio kako je to zapovjedio drugi časnik JNA i da od tog granatiranja nitko nije stradao niti je oštećena bilo koja kuća.
Pred Odjelom za ratne zločine Višeg suda u Beogradu od 2008. do 2019. vođen je postupak protiv srednje rangiranih i niže rangiranih pripadnika postrojbi koje su bile podčinjene optuženom Lončaru, za zločine počinjene prilikom napada na selo Lovas i nakon njegovog zauzimanja.
Tijekom čitavog postupka, u spisima predmeta je postojala zapovijed Dušana Lončara, koju je vještak vojne struke ocijenio kao suprotnu normama međunarodnog humanitarnog prava, ali i pored toga Tužiteljstvo nije procesuiralo optuženog, već je on u tom postupku saslušan kao svjedok, podsjeća u izvešću FHP.
Prizivni sud u Beogradu donio je, u ponovljenom postupku, u siječnju 2021. presudu za ratni zločin počinjen tijekom listopada 1991. u Lovasu, kojom je promijenio osudu Višega suda u Beogradu te je optužene Željka Krnjajića i Milana Devčića oslobodio optužbi, a svim ostalim osuđenicima smanjio kazne zatvora osudivši Sašu Stojanovića na šest godina, Darka Perića i Radovana Vlajkovića na kazne zatvora po četiri godine, a Radisava Josipovića, Jovana Dimitrijevića i Zorana Kosijera na kazne zatvora po tri godine.
Centar za suočavanje s prošlošću Documenta i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek reagirali su na spomenutu sudsku presudu za ratni zločina počinjen protiv civila u Lovasu u kojemu je ubijeno 69, a ranjeno 12 osoba, istaknuvši da u sudskom postupku dugom više od desetljeća pravda za žrtve nije dostignuta.
najnovije
najčitanije
Scena
Pozitivna emocija
Spreman za Splitski festival Boris Rogoznica poručuje ”Da nam bude lipo”!
Hrvatska
sms poruke
Božinović objavio da Hrvatska uvodi sustav za uzbunjivanje na mobitelu
Nogomet
OI u Parizu
Olimpijski plamen proći će kroz šezdesetak francuskih departmana, bit će čak 10 tisuća nositelja baklje
Scena
Femme nouvelle
Tia osvaja senzualnom pjesmom “To nismo mi”
Hrvatska
ZASTUPNICA CENTRA
Orešković u proceduru uputila svoj prijedlog zakona o izbornim jedinicama
Zadar
SLUČAJ LEDANA
Nasade smo tužili i potražujemo od njih više stotina tisuća eura, a tužit ćemo i Grad
Zadar
SUKOB INTERESA
Povjerenstvo već godinu dana u ladici drži predmet zadarskog župana
Zadar
Uz glazbu
[VIDEO] Na Pozdravu Suncu zaigrali kolo
Crna Kronika
u blizini pristega
Pronađen nestali 74-godišnjak s područja Benkovca
Zadar
Dan državnosti