
Foto: Reuters
Palestinske hitne službe u ponedjeljak su izvijestile da traje potraga za tisućama Palestinaca za koje se vjeruje da su ostali zatrpani pod ruševinama zgrada, a stanovnici Gaze izražavaju šokiranost zbog sveukupnog razaranja, drugoga dana nakon što je na snagu stupio dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa.
Primirje je u petnaestomjesečnom ratu, koji je opustošio Pojas Gaze i utjecao na stanje na Bliskome istoku, na snagu stupilo u nedjelju, oslobađanjem prvih troje talaca koje je držao Hamas, kao i 90 Palestinaca oslobođenih iz izraelskih zatvora.
Sada se pozornost počinje preusmjeravati na obnovu obalne enklave koju je izraelska vojska srušila u znak odmazde za Hamasov napad na Izrael 7. listopada 2023.
Po izraelskim podacima tada je ubijeno 1200 ljudi, a oko 250 talaca odvedeno je u Gazu. U sukobu koji je uslijedio ubijeno je više od 47.000 Palestinaca, podaci su ministarstva zdravstva Gaze.
“Tragamo za 10.000 mučenika čija su tijela ostala pod ruševinama”, rekao je Mahmud Basal, glasnogovornik Palestinske civilne službe za hitne slučajeve.
Najmanje 2.840 tijela je izgorjelo i uopće im nema traga, rekao je.
Izolirani incidenti
Stanovnici i medicinsko osoblje Gaze kazalo je kako se čini da se primirje uglavnom primjenjuje, premda su evidentirani izolirani incidenti.
Liječnici su rekli da je u izraelskoj vatri u ponedjeljak ujutro na južni grad Rafah pogođeno osmero ljudi, ali ne navode pojedinosti o njihovu stanju.
Izraelska vojska je rekla da provjerava izvještaje.
Za obnovu Gaze nakon rata će biti potrebne milijarde dolara. UN je početkom mjeseca procijenio da bi samo raščišćavanje preko 50 milijuna tona ruševina koje su ostale nakon izraelskog bombardiranja moglo potrajati čak 21 godinu i stajati i do 1,2 milijarde dolara.
U prošlogodišnjem izvješću UN-a stoji da bi ponovna izgradnja uništenih domova u Gazi mogla trajati najmanje do 2040., no čini se da bi se mogla oduljiti i potrajati više desetljeća.
Vjeruje se da su ostaci kontaminirani azbestom, a poznato je i da su neki izbjeglički kampovi koji su pogođeni u ratu građeni upravo od toga štetnog materijala.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
poginule dvije sestre
Smrtonosnu nesreću na zagrebačkoj obilaznici izazvao vozač kamiona
Županija
mistični turizam
Kreirat će se novi proizvodi održivoga turizma na Pagu
KK Zadar
Premijer liga, 31. kolo
U utakmici za prestiž Zadrani nadigrali Cedevitu Junior
Zdravlje i ljepota
proljetna depresija
Dulji dani i više svjetla ne znače i bolje psihičko stanje
Kultura
DRUŠTVENA SRIJEDA
Alpinist Mario Celinić gostovao u Zadru i predstavio svoju knjigu
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI
Obitelj Filipi važan je dio maslinarskog nasljeđa na Dugom otoku! ‘S maslinarstvom smo krenuli…’
Zadar
turistički smještaj
Bježe li iznajmljivači u crnu zonu? Od početka godine pao broj ležajeva
INFOteka turizma
LJUBAČ