Foto: Reuters
Merkantilizam koji pripada prošlom svršenom vremenu iz 18. stoljeća i protekcionizam kao dugoročno nerazborita metoda zaštite ekonomije neke države je dvosmjerna ulica. Takve mjere koje su već na snazi i u odlazećoj Bidenovoj administraciji – ali uglavnom usmjerene na Kinu – i najave povećanje carina prema svima kako to najavljuje Donald Trump, lako se mogu obiti o glavu.
Jer, gle vraga, druge strane će zasigurno nabiti kontra mjere koje mogu nanijeti više štete američkoj ekonomiji u konkretnom slučaju, negoli koristi.
Da će američki protekcionizam zakomplicirati stvari, eto i konkretnog dokaza. Kineske su vlasti jučer odlučile do daljnjeg zabraniti izvoz u SAD galija, germanija, antimona i drugih ključnih visokotehnoloških sirovina bitnih za elektronsku i vojnu industriju. Problem za SAD je u tome da je Kina ujedno najveći izvor spomenutih materijala.
Dakako, odluka nije pala s neba, to je odgovor na prije ograničenu američku odluku da ograniči izvoz materijala i proizvoda vezanih uz poluvodiče. Zanimljivo, obje strane to rade iz navodnih nacionalno sigurnosnih razloga, da druga strana ne koristi te sirovine i proizvode u vojne svrhe, iako je jasno da će ove obostrane zabrane izvoza naštetiti i „civilnom“ gospodarstvu.
“Kina je uložila oštre prosvjede SAD-u zbog ažuriranja mjera kontrole izvoza poluvodiča, sankcija protiv kineskih tvrtki i zlonamjernog gušenja kineskog tehnološkog napretka“ – objasnio je jučer potez kineske vlade Lin Jian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.
Slično bi se moglo dogoditi ako bez iznimaka Trump u djelo provede svoje obećanje da će uvesti 60 posto carine na svu robu koja dolazi iz Kine. Sasvim je izvjesno da će uslijediti kontramjera Kine, a u tom carinskom ratu pitanje je hoće li profitirati Kina ili SAD.
Izvjesno je da će profitirati izuzeci, Trumpovi šaptači poput Elona Muska, koji bi kao važan dio nadolazeće administracije trebao braniti javni interes i Trumpovu politiku carina, a to se kosi s njegovim osobnim interesima.
Recimo, zbog ograničenja koje je već uveo Biden, model Tesle 3 se trenutno ne prodaje u SAD-u jer je u njemu – pojednostavljeno rečeno – kineska baterija na koju su porezi povećani tri pol puta u zadnjoj rundi povećanja carina na kineske proizvode.
S tim opterećenjem, Tesla 3 je postao nekonkurentan na tržištu SAD-a. Ne treba sumnjati da će se to brzo promijeniti – bit će iznimaka u carinskom ratu između SAD-a i Kine jer Trump tako funkcionira, država koju će ponovno voditi u njegovim očima se doimlje kao samo još jedna velika tvrtka.
najnovije
najčitanije
Nogomet
talijanski stručnjak
Ancelotti spreman raskinuti ugovor s Real Madridom
Svijet
PREDSJEDNIK U ODLASKU
Biden preventivno pomilovao petero članova svoje obitelji
Svijet
NOVI-STARI AMERIČKI PREDSJEDNIK
Donald Trump položio prisegu kao 47. američki predsjednik
Zadar
PROJEKT CODES
U veljači započinje regionalni predakceleracijski program za startupe, evo detalja
Zadar
KOMENTIRAO NAJAVLJENI BOJKOT
MANOLO BIRKIĆ O BOJKOTU TRGOVINA: ‘Ovo mi ne ulijeva povjerenje. Preračunajte u kunama to bi bilo…’
Zadar
SVAKODNEVNA BORBA
Obitelj Karla Magaša snašla nova nedaća: ‘Prebolna je situacija, veliki su strahovi…’
Zadar
elvis matešić
Nesreće s plinom sve češće. Vlasnik Zadar plina savjetuje kako izbjeći opasnost
Plodovi zemlje i mora
potencijalni problem
Otkud lososi u Jadranu? Love ih i oko Zadra, evo o čemu je riječ
Zadar
GDJE U KUPOVINU?
Neke trgovine u Zadru ipak rade ove nedjelje, donosimo popis
Županija
NA PODRUČJU BIOGRADA