Foto: Pixabay
Danski ministar vanjskih poslova u subotu je odgovorio na kritike američkog vodstva oko upravljanja Grenlandom, kazavši da se tako ne razgovaraju “bliski saveznici” te da SAD može pojačati svoju sigurnost i bez preuzimanja tog teritorija.
„Otvoreni smo za kritike, no, da budemo iskreni, ne cijenimo ton kojim su iznesene”, poručio je danski ministar vanjskih poslova Lars Løkke Rasmussen u videu na engleskom jeziku objavljenom na platformi X.
„Tako se ne obraća bliskim saveznicima, a ja i dalje smatram Dansku i SAD bliskim saveznicima”, dodao je.
Takav danski odgovor stiže nakon tjedna povišenih tenzija između dviju država zbog najave posjeta američkog vodstva autonomnom danskom teritoriju Grenlandu, putovanju koje se na kraju ograničilo na američku vojnu bazu Pituffik u petak.
Američki potpredsjednik J.D. Vance tamo je u svom govoru rekao da Danska nije „napravila dobar posao za stanovnike Grenlanda”, posebno kritizirajući to što Kopenhagen navodno nije dovoljno ulagao u taj ogroman arktički otok kojeg Donald Trump želi u sklopu SAD-a.
„Obrambeni sporazum iz 1951. SAD-u daje brojne mogućnosti snažnije vojne prisutnosti na Grenlandu. Ako je to što želite, razgovarajmo o tome”, rekao je Rasmussen u subotu.
Sjedinjene Države su 1945. imale 17 vojnih baza i položaja na Grenlandu, s tisućama vojnika, rekao je Rasmussen.
„Možemo učiniti više, puno više unutar trenutačnog okvira”, dodao je danski ministar.
Baza Pituffik SAD-u služi za protuzračnu obranu jer najkraća putanja za ruske rakete prolazi upravo preko Grenlanda, piše France Presse.
Danska premijerka Mette Frederiksen u petak navečer je odgovorila na „nepravedne” kritike Amerikanaca, podsjetivši da je Danska uvijek bila na američkoj strani u „teškim situacijama”, referirajući se prvenstveno na pridruživanje vojnim koalicijama u Iraku i Afganistanu.
Donald Trump je u petak ponovio da SAD-u treba Grenland. „To je vrlo važno za međunarodnu sigurnost”, rekao je američki predsjednik. Danska je u siječnju najavila da će izdvojiti gotovo dvije milijarde eura za jačanje svoje prisutnosti na Arktiku i sjevernom Atlantiku.
Usprkos prijetećem tonu Trumpa, njegov potpredsjednik isključio je mogućnost upotrebe sile za zauzimanje autonomnog danskog teritorija, ustvrdivši da će Washington uspjeti uvjeriti Grenlanđane da se pridruže SAD-u i potpišu s njima sporazum.
“Vjerujemo da su građani Grenlanda razboriti i da ćemo uspjeti postići dogovor, u stilu Donalda Trumpa, kako bismo osigurali sigurnost ovog teritorija, ali i Sjedinjenih Američkih Država”, rekao je Vance.
„Mislim da će na kraju ući u partnerstvo sa SAD-om”, nastavio je Vance, pa zaključio da bi to Grenlanđane učinilo puno sigurnijima, ali i bogatijima.
Taj je otok nedavno održao parlamentarne izbore, a rezultati su pokazali da većina Grenlanđana želi neovisnost svog teritorija koji uživa veliku autonomiju unutar Danske, piše agencija France Presse.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Utakmica odluke
HRVATSKA-GANA Dalić prilično iznenadio udarnim sastavom! Vlašić i Petar Sučić kreću kao krilni napadači
Zadar
PET VIJESTI DANA
PREGLED DANA Sve više upozorenja na stanje u zadarskom zdravstvu: ‘Sve je to posljedica političke trgovine’
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda