Foto: NL
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u travnju ove godine porasle su za 6,5 posto u odnosu na isti mjesec 2022., čime su povećane 26. mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nastavile su trend usporavanja, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). Godišnje stope proizvođačkih cijena rastu kontinuirano od ožujka 2021., pri čemu su u lipnju lani porasle za čak 24 posto, što je bila najviša stopa rasta otkad DZS vodi te podatke, to jest od 2011. godine.
Od srpnja lani godišnja stopa rasta proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda kontinuirano usporava te je u siječnju ove godine iznosila 14 posto, u veljači 12,7 posto, a u ožujku za 9,3 posto.
Najviše porasle cijene energije
Na mjesečnoj razini, u travnju ove godine u odnosu na ožujak, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda su niže za 0,9 posto. Ako se usporede proizvođačke cijene industrijskih proizvoda za industriju ukupno, isključujući energiju, tada su u travnju u usporedbi sa ožujkom više za 0,1 posto, a u usporedbi s travnjem 2022. više su za 6,2 posto.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na inozemnom tržištu u travnju su prema ožujku bile više za 0,2 posto, a u odnosu na travanj 2022. za 3,1 posto. Na domaćem tržištu proizvođačke cijene u travnju su pale za 1,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su prema travnju lani više za 9,2 posto.
Na godišnjoj razini, prema glavnim industrijskim grupacijama, na domaćem tržištu najviše su porasle proizvođačke cijene energije, za 12,4 posto. Slijedi rast cijena trajnih proizvoda za široku potrošnju za 11,6 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 11,1 posto, intermedijarnih proizvoda za 4,2 posto i kapitalnih proizvoda za 3,7 posto.
Rast cijena ‘netrajnih proizvoda’
Na mjesečnoj razini, u travnju ove godine, prema ožujku, na domaćem su tržištu porasle cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 0,4 posto.
Istodobno su pale cijene energije za 5,7 posto, intermedijarnih proizvoda za 0,6 posto, kapitalnih proizvoda za 0,5 posto, dok su cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju ostale na istoj razini. Prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, u travnju ove godine prema istom mjesecu lani proizvođačke cijene porasle su u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 30,8 posto, u prerađivačkoj industriji za 4,2 posto i u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 1,3 posto.
Istodobno su proizvođačke cijene u rudarstvu i vađenju pale za 26,6 posto. Na mjesečnoj razini, u travnju u usporedbi s ožujkom proizvođačke cijene pale su u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 8,2 posto, u prerađivačkoj industriji za 0,1 posto, u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,1 posto, dok su u rudarstvu i vađenju ostale na istoj razini.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
NEZAVISNA KANDIDATKINJA
Selak Raspudić: Predsjedniku treba omogućiti pravo veta
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Hrvatska
dzs
Prosječna plaća za rujan iznosila je 1.322 eura
Nogomet
AJMO KVIZAŠI
OMILJENA ŽRTVA! Znate li kojoj je reprezentaciji Luka Modrić postigao najviše golova?
Zadar
PRESSICA
Zadarski SDP opleo po Vladi, Radeta prozvao Šimu Erlića: ‘Ministar bi trebao javnosti dati odgovore’
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Zadar
OBAVIJEST HEP-A