Srijeda, 24. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Partizan u lovu na četvrtu titulu, ostali u lovu na Partizan

Autor: Roman Morović

04.10.2009. 22:00
Partizan u lovu na četvrtu titulu, ostali u lovu na Partizan

Foto: Zvonko KUCELIN



Zadar su napustili Todor Gečevski i Juby Johnson, kao i krilni centar Jere Macura. Novaci u momčadi su Amerikanci Trent Plaisted i Micah Downs te Zadranin Jure Škifić koji je došao iz Dubrovnika. Okosnica momčadi ostala je ona od prošle sezone (Stipčević, Rančić, Perić, Car, Boisa, Ružić)


U petak počinje deveto izdanje regionalne košarkaške lige, koja se prvih pet sezona igrala pod imenom Goodyear liga, a od 2006. godine, promjenom sponzora, dobila je ime NLB liga. Četrnaest klubova iz Hrvatske (4), Srbije (5), Slovenije (2), Bosne i Hercegovine (2) i Crne Gore (1) borit će se za titulu najboljeg u regiji, te će skupljati raznorazne bodove, što za Euroligu, što za nacionalni koeficijent. Jasno, već je otprilike poznato koje momčadi spadaju u najuži krug kandidata za naslov, koje mogu biti potencijalna iznenađenja, a koje će se vrlo vjerojatno do posljednjih kola boriti za ostanak u ligi. Iako prijelazni rok još uvijek nije zaključen i moguće je da neke momčadi u idućih nekoliko dana dovedu još poneko pojačanje, donosimo vam pregled stanja u momčadima, nekoliko dana uoči početka lige, u redoslijedu u kojem je završio regularni dio prošle sezone.
Partizan po poker
Trostruki uzastopni pobjednik NLB lige Partizan, predvođen trenerom Duškom Vujoševićem, sasvim sigurno kreće po četvrti uzastopni naslov. Iako su na papiru dosta slabiji nego lani jer su im otišli ponajbolji igrači, Tepić (Panathinaikos), Tripković (Joventut), Veličković (Real Madrid), Lasme (Maccabi) i Vitkovac (Budućnost), Beograđani uvijek u ligu ulaze s najvišim ciljevima. U momčad se trebao vratiti Dejan Milojević, no on se ipak zbog ozljede odlučio za košarkašku mirovinu. Sve je izglednije da se izjalovio i povratak Amerikanaca Milta Palacia koji je prošlu sezonu proveo u ruskom Khimkiju, a na to bi mjesto mogao stići drugi Amerikanac, tridesetpetogodišnji Mateen Cleaves, igrač sa šest godina NBA iskustva. Povratnik u momčad je Dušan Kecman, a iz Granade je doveden 211 cm visoki centar Aleksandar Marić. Od prošle sezone tu su Rašić, Vraneš, Božić i Rakočević, kao i devetnaestogodišnji talentirani češki centar Jan Vesely, a iskusni trener Vujošević će sasvim sigurno u prvi plan gurnuti još nekoga od mladih igrača. Ipak, s obzirom na odlaske svojih najboljih igrača, Partizan neće biti tako dominantan kao proteklih godina.
Cibona nije uspjela zadržati Alana Andersona i od trenutka njegova potpisa za Maccabi postalo je jasno da će ta momčad biti bitno izmijenjena u odnosu na drugi dio prošle sezone, kada se sve vrtjelo uglavnom oko Andersona. Osim njega, klub su napustili i bekovi Calloway i Kus, kao i iskusni reprezentativni centar Nikša Prkačin koji im je bio najjača karika pod košem. U klub su sletjela dva nova američka beka Jamont Gordon i Antonio Graves, zatim centar Dalibor Bagarić, reprezentativno krilo Marko Tomas, te ponajbolji mladi hrvatski reprezentativac Bojan Bogdanović. Od prošle sezone pod Tornjem su Troha, Andrić, Princ, Rozić i Zubčić, a trener Velimir Perasović već tjednima inzistira na dovođenju još jednog centra za kojega, međutim, nema novca. Upravo će ta financijska konstrukcija, s kojom Zagrepčani ovih dana imaju mnogo problema, odrediti tijek Cibonine sezone. Ako novca ne bude, loše im se piše (neki igrači već su se pobunili), no ako se “kesa” ipak otvori te u Zagreb još jednom dođe dominantan igrač tipa Anderson, mogli bi postati glavni favoriti za osvajanje trofeja koji još uvijek nemaju u svojim vitrinama.
Mladi i ambiciozni Zadrani
Hemofarm je zadržao kostur momčadi iz prošle sezone. Nebojšu Joksimoviča (Rostov) zamijenili su Šutalo iz Vojvodine i Amerikanac Stevenson iz Maroussija. Nema više centra Vladana Vukosavljevića (Oostende), koji je propustio veći dio prošle sezone zbog loma noge, kao ni Borisa Savovića (Budućnost) i mađarskog centra Martona Badera. Nositelji igre momčadi iz Vršca i dalje su Pavković, Marjanović, Božović, Krstović te srebrni s Europskog prvenstva u Poljskoj Stefan Marković i Milan Mačvan. Kao pojačanje doveden je i 208 cm visoki centar Raško Katić koji je posljednje četiri sezone proveo u Njemačkom Tubingenu. Trener je ostao Stevan Karadžić, a za očekivati je da Hemofarm i ove sezone u prvi plan izbaci nekog od mladih talentiranih igrača iz svog pogona. Momčad koja je lani došla do polufinala NLB lige i Eurokupa, sasvim sigurno će i ove sezone imati jednako visoke ambicije.
Crvenu zvezdu su napustili Amerikanci Owens i Roberts te Marko Marinović koji je otišao u Pamesu i Mirko Kovač, a došlo je i do promjene na klupi jer je Svetislava Pešića zamijenio Aco Petrović, bivši trener Unicsa iz Kazana. U rubrici dolasci bilježimo povratak beka Vuka Radivojevića, te dolazak bivšeg igrača Olimpije, Amerikanca Mauricea Baileya. Došao je i bugarski reprezentativac Flip Videnov, a Beograđani su u potrazi za još jednim centrom. Od prošle sezone ostali su Dragičević, Štimac, Marković, Kešelj, Kikanović, Bakić i Bjelica. Realno, plasman na završni turnir za ovu bi momčad bio veliki uspjeh.
O Zadru je sve već više-manje poznato. Klub su na koncu prošle sezone napustili kapetan Todor Gečevski i Juby Johnson, kao i krilni centar Jere Macura. Novaci u momčadi su Amerikanci Trent Plaisted i Micah Downs te Zadranin Jure Škifić koji je došao iz Dubrovnika. Okosnica momčadi ostala je ona od prošle sezone (Stipčević, Rančić, Perić, Car, Boisa, Ružić), a trener Zmago Sagadin najavio je da će ove sezone mnogo ulagati i u mlade zadarske snage, Prostrana, Batura, Marčinkovića, Šarliju i Popovića. Nakon prošlosezonske financijske i rezultatske katastrofe, barem kada je riječ o NLB ligi, nova Uprava ove je sezone najavila financijsku konsolidaciju i stvaranje momčadi s kojom će za koju godinu krenuti na sam vrh. Ove sezone to će ipak biti nešto teže, no uz pretpostavku da Dvorana Krešimira Ćosića i dalje bude neosvojiva utvrda kao prošle sezone te da se donese poneka pobjeda s gostovanja, sve je moguće.
Budućnost, Bosna i FMP
Budućnost je mnogo izgubila odlaskom svog najboljeg igrača Vladimira Micova u Caju Laboral (bivšu Tau Ceramicu), kao i odlaskom mladog Vladimira Dašića koji prešao u redove Real Madrida. Klub su napustili i Miloš Bojović te Ivan Maraš, a upitno je koliko će dolasci Čedomira Vitkovca, Gorana Jeretina, Borisa Savovića i Marka Lekića uspjeti nadoknaditi odlaske igrača koji su nekoliko godina nosili igru momčadi iz Podgorice. Na Morači sasvim sigurno nikome neće biti lako, no na gostovanjima će igračima Dejana Radonjića biti mnogo, mnogo teže. Sredina ljestvice je njihova realnost. Za očekivati je da će i ove sezone izbaciti nekog kvalitetnog igrača iz svog omladinskog pogona.
Bosna je lani imala sjajnu sezonu u regionalnoj ligi koju je završila na vrlo dobrom sedmom mjestu, iznad svih očekivanja. Ove sezone to neće biti nimalo lako ponoviti. Otišli su razigravač Dušan Đorđević te Goran Ikonić i centar Elvir Ovčina, a došli bekovi, Mirza Sarajlija iz Olimpije, Zlatko Jovanović iz Slobode Dite i Karlovčanin Matija Češković te centar Vojvodine Goran Bajić. Nositelji igra i dalje će biti iskusni Ivan Ivanović i Nikola Vučurović te mladi talentirani šuter Suad Šehović. S ponavljanjem prošlosezonskog rezultata trener Vlada Vukoičić mogao bi biti i više nego zadovoljan. Bosna će u svojoj dvorani „Mirza Delibašić” biti tvrd orah za sve momčadi, no na gostovanjima je to već drugačija slika.
FMP bilježi samo jedan odlazak, onaj Nikole Ilića koji i nije bio među nositeljima igre momčadi Slobodana Klipe. Njegovim odlaskom, najstariji igrač FMP-a postao je Predrag Samardžiski koji je rođen 11. travnja 1986. godine što će reći da je momčad iz Železnika najmlađa u NLB ligi. Nositelji igre i dalje su Čović, Protić, Labović, Samardžiski, Raduljica (srebro na Eurobasketu) i Jeremić, a znatnu minutažu sigurno će imati i jedan od najboljih mladih centara u Europi, osamnaestogodišnji Dejan Musli koji je ovoga ljeta na EP U-18 sa Srbijom osvojio zlatnu medalju te je izabran u najbolju petorku turnira. Svi ovi igrači sada su godinu dana iskusniji i uigraniji nego lani i sasvim sigurno će pomrsiti račune nekome od favorita. Ipak, teško će se probiti do samoga vrha.
Pojačana Olimpija
Olimpija je momčad koja se najviše pojačala u odnosu na prošlu sezonu. Doveli su Sanija Bečirovića, najkorisnijeg igrača prvog dijela Eurolige prošle sezone, zatim Amerikanca Matta Walsha, najboljeg strijelca belgijskog prvenstva te slovenske reprezentativce Slokara i Vidmara. S posudbe iz Tau Ceramice vratio se makedonski razigravač sa slovenskom putovnicom Vlado Ilievski, a imaju i centra Nemanju Aleksandrova, iznimnog talenta kojemu karijera nije krenula željenim putem zbog ozljede. Momčadi su priključeni i drugi najbolji asistent NLB lige prošle sezone (prvi je bio Stipčević) Dušan Đorđević iz Bosne, centar Edin Bavčić (56. pick drafta 2006. godine) te jedan od najvećih talenata poljske košarke Pawel Kikowski. Pod košem i dalje dominira Vladimir Golubović, a ostali su i bekovi Sašo Ožbolt i Jaka Klobučar. Klub su napustili Begić, Zupan, Rudež, Sarajlija, Hukić, Nešović i Amerikanac Harrington, no imena koja su došla u klub svakako su mnogo zvučnija od ovih koji su otišli. Momčad koju vodi slovenski izbornik Jure Zdovc ove sezone ima vrlo visoke ambicije, a to su prije svega vrh NLB lige, a onda i TOP 16 Eurolige. U Ljubljani se nastavlja košarkaška euforija koja je počela s reprezentacijom Slovenije i bit će vrlo zanimljivo vidjeti sraz Olimpije i Zadra već u prvom kolu ove subote.
Drugi slovenski predstavnik u regionalnoj ligi, Helios, ostao je bez svog ponajboljeg prošlosezonskog igrača. Nicolas Jacobson otišao je u Charleroi, a došli su Dejan Delić i Zadranin Mario Dundović. Ostala su dva stranca, Bjelorus Aliaksei Lashkevich i Amerikanac Alvin Snow, a sve ostalo su domaći igrači. Kao i obično, momčad iz Domžala koju vodi Rado Trifunović borit će se za ostanak u NLB ligi i teško će moći pomrsiti račune nekoj od jakih momčadi, osim ako ne budu u stanju u kakvom je lani bio Zadar.
Momčad Zagreba napustila su trojica Zadrana, Jakov Vladović, Vedran Morović i Mario Dundović, a otišli su još i mladi Luka Drezga te Ivan Papac. “Mrave” je pojačao bivši igrač Zadra Pankracije Barać, a došao je još jedan krilni igrač Ante Mašić, koji je dvije godine igrao u Zlatorogu. Igrom momčadi i dalje će dirigirati iskusni Mulaomerović i Krstić, prvi šuter ostao je Krunoslav Simon, a pod košem je i dalje centarski par Tomić – Žorić. Posljednjih dana aktualan je dolazak Nikše Prkačina koji bi Zagrebu mogao donijeti novu dimenziju. Maksimalan doseg momčadi Denisa Bajramovića je sredina ljestvice, a osnovni cilj izbjeći grčevitu borbu za ostanak poput one prošle sezone.
Koliko može Cedevita?
Jedini od tri novaka u ligi koji već ima iskustvo igranja u regionalnoj ligi je Široki. Aktualni prvak BiH, kojeg vodi zadarski trener Hrvoje Vlašić, ove će sezone prije svega htjeti zadržati status NLB ligaša, što znači izbjeći posljednje mjesto. U tome bi im trebao pomoći i novopridošli američki bek Aaron Nixon koji je jedino pojačanje Širokog ove sezone. Nositelji igre su Zadrani Jure Ružić i Šime Špralja i još jedan Amerikanac Chester Mason, a tu su i centar Ivan Grgat, krilo Ivan Sirišćević, te bek Hrvoje Puljko. Vlašić ima na raspolaganju i plejadu mladih talentiranih igrača koji će ove sezone sasvim sigurno dobiti svoju priliku kao što su trojica brončanih sa Svjetskog prvenstva do 19 godina na Novom Zelandu Planinić, Bubalo i Bilinovac te Mileković i Ramljak. Ipak, Široki bi za jače momčadi trebao biti lak plijen, dok ostanak u NLB ligi mora tražiti prije svega protiv podjednakih momčadi na domaćem parketu.
Konačno se i Cedevita dokopala NLB lige, doduše, preko pozivnice i preko reda, ali je uspjela. Unatoč tome što je prošlu sezonu u A-1 ligi završila tek na šestom mjestu (ispred su bili i Split i Dubrovnik) momčad iz Podsuseda kupila je pozivnicu te tako prvi put u povijesti ušla u regionalnu ligu. Kako bi tamo i ostala, doveden je trener Slobodan Subotić te zanimljiva igračka pojačanja kao što su centar Andrija Žižić, krilo Damjan Rudež, play Srđan Subotić, zatim Ivan Opačak, Bariša Krasić te Amerikanac Mobley i kanadski reprezentativac Jermaine Anderson. Od ranije u Cedeviti su centri Kaštropil i Kuljanin te nadareni mladi šuter Dino Butorac, brončani sa SP U-19 ove godine. Dati bilo kakvu prognozu kada je u pitanju Cedevita nema nikakvog smisla, budući da već nekoliko godina ambiciozno najavljuju plasman u NLB ligu, a onda u potpunosti podbace u završnici Prvenstva Hrvatske. Moguće je da ove sezone budu jedno od ugodnijih iznenađenja lige, isto kao što je moguće da se zacementiraju na dnu ljestvice.
Swisslion je ušao u NLB ligu jer je Vojvodina izgubila pravo natjecanja na jednu sezonu, budući da je na kraju prošle bila posljednja. Ova je momčad nedavno, zbog odlaska glavnog sponzora, promijenila ime u Radnički, a svoje će utakmice igrati u dvorani u Kragujevcu koja prima 4.000 posjetitelja. Od igrača koji imaju iskustvo igranja u regionalnoj ligi u njihovim su redovima samo Nenad Mišanović, koji je odigrao pet sezona, te mladi Filip Šepa koji je odigrao točno pet minuta. Svi ostali su većinom mladi srpski igrači, a zanimljivo, za razliku od većine momčadi koje za bekovskim pojačanjima posežu na američko tržište, Radnički je doveo dva mlada Rusa Urazmanova i Kotishevskog. Trener je Miroslav Nikolić, a vjerojatno ni on sam još uvijek ne zna kakvi su realni dosezi njegove momčadi u ovom natjecanju.


 FINALA REGIONALNE LIGE




2001./2002. Union Olimpija – Krka 73:59
2002./2003. Zadar – Maccabi Tel Aviv 91:88
2003./2004. Reflex – Cibona 71:70
2004./2005. Hemofarm – Partizan 89:76
2005./2006. FMP – Partizan 73:72
2006./2007. Partizan – FMP (85:83, 94:82)
2007./2008. Partizan – Hemofarm 69:51
2008./2009. Partizan – Cibona 63:49
 


 ZADAR U REGIONALNOJ LIGI


2001./2002. 7. mjesto
2002./2003. Prvak (4. mjesto u regularnom dijelu)
2003./2004. 8. mjesto
2004./2005. Poraz u četvrtfinalu (7. mjesto u reg. dijelu)
2005./2006. Poraz u četvrtfinalu (8. mjesto u reg. dijelu)
2006./2007. 7. mjesto
2007./2008. Poraz u polufinalu (2. mjesto u reg. dijelu)
2008./2009. 5. mjesto
Sezona          Pobjede Porazi
2001./02.          12        10
2002./03.          16        8
2003./04.          13        13
2004./05.          18        13
2005./06.          14        13
2006./07.          14        12
2007./08.          20        10
2008./09.          17        9
Ukupno: 124 pobjede, 88 poraza


 ZADRANI


Ove će sezone u NLB ligi igrati četrnaest Zadrana. Najviše ih, dakako, ima u Zadru (8). Ostali su Tomislav Zubčić koji igra u Ciboni, Mario Dundović (Helios), Toni Dijan i Luka Žorić (Zagreb) te Šime Špralja i Jure Ružić (Široki), a jedini zadarski trener je Hrvoje Vlašić koji vodi momčad Širokog.


 OTVARAJU BOSNA I ZAGREB


Prvu utakmicu NLB lige ove sezone odigrat će Bosna i Zagreb u petak 9. listopada u 20 sati, a svi ostali susreti na rasporedu su u subotu. Najranija utakmica je ona Zadra i Olimpije (16), potom igraju Helios i Cedevita te Hemofarm i Radnički (18), zatim Partizan – FMP i Cibona- Široki (20), a posljednji susret, onaj između Budućnosti i Crvene zvezde, na raporedu je u 21 sat.


 RASPORED


1. kolo (10.10.2009.) Zadar – Olimpija
2. kolo (13.10.2009.) Radnički – Zadar
3. kolo (17.10.2009.) Zadar – Cedevita
4. kolo (24.10.2009.) Široki – Zadar
5. kolo (31.10.2009.) Zadar – Partizan
6. kolo (7.11.2009.) Cibona – Zadar
7. kolo (14.11.2009.) Zadar – Helios
8. kolo (17.11.2009.) Hemofarm – Zadar
9. kolo (21.11.2009.) Zadar – FMP
10. kolo (28.11.2009.) Zadar – Bosna
11. kolo (5.12.2009.) Budućnost – Zadar
12. kolo (12.12.2009.) Zadar – Crvena zvezda
13. kolo (19.12.2009.) Zagreb – Zadar
14. kolo (22.12.2009.) Olimpija – Zadar
15. kolo (09.01.2010.) Zadar – Radnički
16. kolo (16.01.2010.) Cedevita – Zadar
17. kolo (19.01.2010.) Zadar – Široki
18. kolo (23.01.2010.) Partizan – Zadar
19. kolo (30.01.2010.) Zadar – Cibona
20. kolo (06.02.2010.) Helios – Zadar
21. kolo (13.02.2010.) Zadar – Hemofarm
22. kolo (27.02.2010.) FMP – Zadar
23. kolo (06.03.2010.) Bosna – Zadar
24. kolo (13.03.2010.) Zadar – Budućnost
25. kolo (16.03.2010.) Crvena zvezda – Zadar
26. kolo (20.03.2010.) Zadar – Zagreb


 PRIJATELJSKE UTAKMICE


U pripremnom razdoblju NLB ligaši su odigrali preko stotinu prijateljskih utakmica, što međusobnih, što protiv inozemnih ili domaćih klubova koji ne igraju regionalnu ligu. Neki su se odlučili za manji broj utakmica, ali protiv kvalitetnijih protivnika, a neki za veći broj protiv ne toliko snažnih protivnika, a koliko je čija taktika urodila plodom pokazat će vrijeme. Donosimo omjer pobjeda i poraza svih NLB ligaša u prijateljskim utakmicama, uz napomenu da su u zagradama naznačeni samo oni najzanimljiviji susreti. Pritom svakako treba uzeti u obzir da većina momčadi u pripremnom razdoblju nije bila kompletna te da treneri u takvom tipu utakmica u pravilu mnogo rotiraju i mijenjaju sustav igre, tražeći onaj najbolji.
Bosna 7-3 (dobili Budućnost i dvaput Panionios, izgubili od Fenerbahcea i Cibone)
Budućnost 6-3 (osam od devet utakmica protiv NLB ligaša, Širokog, Bosne, FMP-a, Radničkog, Budućnosti i Hemofarma)
Cedevita 4-6 (porazi od Zadra, Hemofarma i Radničkog, pobjeda protiv Unicsa)
Cibona 5-1 (dobili dvaput Olimpiju, jednom Bosnu, poraz od Fenerbahcea)
FMP 4-3 (pobjeda i poraz protiv Budućnosti i Radničkog, poraz od Zadra)
Helios 5-4 (nije igrao protiv NLB ligaša)
Hemofarm 4-4 (porazi od Bugarske, Srbije i Budućnosti, pobjede protiv Cedevite, Širokog i PAOK-a)
Union Olimpija 3-6 (pobjede protiv Galatasaraya i Benettona, porazi od Cibone (2), Nymburka i Efes Pilsena)
Partizan 3-3 (na američkoj turneji poraz od Denvera, a još ih očekuje dvoboj protiv Phoenix Sunsa)
Radnički 7-3 (pobjede protiv Cedevite i FMP-a, porazi od Panathinaikosa i Budućnosti)
Široki 5-9 (pobjeda i poraz protiv Budućnosti i Dinamo Moskve, porazi od Zadra (3), Hemofarma i Liegea)
Zadar 13-2 (pobjede protiv Širokog (3), Cedevite i FMP-a, pobjeda i poraz od Unicsa, poraz od Triumpha)
Zagreb 9-0 (pobjeda protiv Triumpha, ostalo nije vrijedno spomena)
Crvena zvezda 4-4 (pobjeda protiv Lietuvos Rytasa, porazi od Lukoila, Bešiktaša i Panelliniosa).


 OD SLJEDEĆE SEZONE 12 KLUBOVA


Od sezone 2010./2011. regionalna liga ponovno će imati 12 klubova, kao i u svom prvom izdanju, a sudionici će se odrediti na sljedeći način. Po jedno stalno mjesto imat će Slovenija, Hrvatska, Srbija i BiH, a stalna pozivnica i dalje će biti rezervirana za podgoričku Budućnost. Po jedno dodatno mjesto dobit će dvije najuspješnije zemlje iz prethodne sezone, a još jedno federacija koja bude imala najbolji koeficijent u posljednje dvije sezone. Novost je i ta da će po jedno mjesto dobiti federacije koje imaju svog predstavnika u Euroligi. Posljednje mjesto rezervirano je za pozivnicu, a ako ne bude kandidata, ono će se dodijeliti trećeplasiranoj federaciji u protekloj sezoni. Ako do iduće sezone odnos snaga u NLB ligi ostane sličan ovom sadašnjem, Srbija će imati četiri predstavnika, Hrvatska tri, Slovenija dva, BiH i Crna Gora po jednog, a dvanaesti sudionik odredit će se pozivnicom.