Foto: Vedran SITNICA
Novi Zakon o trgovini, kojim se zabranjuje rad nedjeljom malim i velikim trgovinama, poslodavcima je poslužio kao alibi za otpuštanje radnika. Naime, poslodavci u Hrvatskoj radnike još uvijek doživljavaju kao trošak, a shodno tome ih i tretiraju, pa u svakoj promjeni zakona, u ovom slučaju zabrani rada nedjeljom, vide priliku za njihovo otpuštanje, govori Uranija
Unatoč optimističnim tvrdnjama hrvatskih sindikalista kako zabrana rada trgovina nedjeljom neće uzrokovati veća otpuštanja radnika, kao i ocjenama kako su najave masovnih otkaza samo sredstvo pritiska velikih trgovačkih lanaca za ukidanje iste, primjena novog Zakona o trgovini dovela je do onoga što su poslodavci i najavljivali – viška radne snage i gubitka radnih mjesta.
Tako je prvu neradnu nedjelju Magma dočekala već sa 155, a Getro s 200 radnika manje. Višak radnika najavljuju i u Mercatoru. Kao izravna posljedica početka primjene zabrane rada nedjeljom, u Tvornici kruha Zadar bez posla je ostalo 30 radnika. Njima je zadnjim danom prošle godine istekao ugovor o radu na određeno vrijeme, a Uprava je procijenila da za njima više neće biti potrebe.
Neproduljivanje kratkoročnih ugovora o radu
Iako sindikati osporavaju izračune poslodavaca prema kojima će zbog neradnih nedjelja uslijediti otkazi, do njih će ipak doći. To se osobito odnosi na legalno neproduljivanje kratkoročnih ugovora o radu koji uglavnom traju tri mjeseca. Iako to zakonski gledano neće biti otkazi, veliki broj ljudi će ostati bez posla.
O posljedicama primjene novog Zakona o trgovini razgovarali smo s Vedranom Uranijom, pravnim zastupnikom Saveza samostalnih sindikata, koji ističe kako je zabrana rada nedjeljom poslodavcima samo izlika, svojevrstan alibi za otpuštanje dijela radnika koji su ionako smatrani viškom radne snage.
– Novi Zakon o trgovini, kojim se zabranjuje rad nedjeljom malim i velikim trgovinama, odnosno trgovačkim lancima, hrvatskim poslodavcima poslužio je kao alibi za otpuštanje radnika. Naime, poslodavci u Hrvatskoj radnike još uvijek doživljavaju kao trošak, a shodno tome ih i tretiraju, pa u svakoj promjeni zakona, u ovom slučaju zabrani rada nedjeljom, vide priliku za njihovo otpuštanje. Realno gledajući to je potpuno kriva percepcija jer radnik nije trošak već suprotno, on svojim radom povećava postojeće vrijednosti i doprinosi profitu, što bi poslodavci trebali znati cijeniti. No, nažalost posljednja događanja su pokazala koliko pojedini poslodavci cijene radnike, govori Vedran Uranija pojašnjavajući kako poslodavci za rad nedjeljom nisu zapošljavali dodatne radnike već su radili oni isti kao i preko tjedna, a pritom ih nisu niti pošteno plaćali, stoga zabrana rada nedjeljom nikako ne može biti valjani razlog za masovno otpuštanje radnika.
Hrvatskoj nedostaje pravih trgovaca
Inače, što se tiče samoga novog hrvatskog Zakona o trgovini, Uranija pojašnjava kako je napravljen po uzoru na europsko zakonodavstvo, prije svega zakone koji važe u Austriji i Njemačkoj, gdje trgovine nedjeljom ne rade već godinama, a zbog toga nitko ne prosvjeduje. Štoviše, u Austriji i Njemačkoj, ali i Danskoj i Švicarskoj te brojnim drugim europskim zemljama gdje trgovine nedjeljom ne rade, Uranija ističe kako su zadovoljni radnici, poslodavci i kupci.
– Novi Zakon o trgovini, osim što propisuje koji objekti, odnosno radnje mogu raditi nedjeljom i pod kojim uvjetima, donosi i kriterije, odnosno uvjete koje moraju ispunjavati osobe koje rade u trgovini, što je također jedna od zakonskih novina. Shodno tome, treba napomenuti kako u Hrvatskoj i bez najavljenih otpuštanja nedostaje pravih trgovaca, tako da vjerujem kako će novi Zakon o trgovini rezultirati i brojnim prekvalifikacijama, kaže Uranija te dodaje kako je realni nedostatak kvalificiranih trgovaca u Hrvatskoj dodatni pokazatelj da optuštanje radnika ni u jednom segmentu nije utemeljeno.
Otpuštanje radnika, nastavlja Uranija, istovremeno s primjenom novog Zakona o trgovini potpuno je besmisleno jer je njegove učinke moguće vidjeti tek za tri do šest mjeseci. No, kako ističe Uranija, ovakav zakon primjenjuje se u većini europskih zemalja, i to bez negativnih posljedica, odnosno smanjenja profita.
– Ne vidim razloga zašto zakon koji normalno funkcionira u većini europskih zemalja u Hrvatskoj nailazi na takav otpor. Radni tjedan traje 40 sati i posao se normalno može rasporediti od ponedjeljka do subote, a što se tiče kupaca, koji su navodno navikli kupovati nedjeljom, potrebne namirnicu mogu nabaviti dan ranije ili kad god im odgovara, što ne bi trebao biti nekakav veliki problem, navodi Uranija te nastavlja kako poslodavci, koji su vrlo dobro upoznati sa stanjem na terenu, i dalje prijete masovnim otkazima, što osim što je nelogično, nema ni zakonsko uporište.
Radnike je moguće zaštititi
Ako do masovnih otkaza i dođe, Uranija ističe kako bi to značilo kršenje Zakona o trgovini, Zakona o sprečavanju diskriminacije kao i Ustava. Shodno tome, najavljuje Uranija, radnike je moguće zaštititi kroz niz različitih instrumenata pravne države.
– Prije svega, računamo na pojačan inspekcijski nadzor. Naime, potrebno je ispitati poštuju li poslodavci doista odredbe novog Zakona o trgovini. Nakon toga, na raspolaganju su i sva pravna i sindikalna sredstva, prije svega pregovori i razgovori s poslodavcima, kao i mogućnost prekvalifikacije radnika što je direktno vezano na pravilnik koji prati novi Zakon o trgovini, a propisuje uvjete, odnosno kvalifikacije koje moraju ispunjavati radnici koji rade u trgovini, kaže Uranija te nastavlja da ukoliko navedeni instrumenti ne pruže adekvatnu zaštitu radnicima, na raspolaganju su rigoroznije mjere, odnosno pokretanje radnih sporova te sindikalne i industrijske akcije.
Prema Uranijinim riječima, u SSSH imaju spremne odgovore na otkazivanje radničkih ugovora. Iako put neće biti lagan, Uranija govori kako načina ima, jer SSSH raspolaže s arsenalom pravnih i sindikalnih mjera za zaštitu radničkih prava.
– Što se tiče zadarskih radnih sporova, uspješno smo ih riješili čak 95 posto. Stoga, ukoliko do masovnih otkaza dođe, SSSH će učiniti sve da zaštiti radnička prava. Vjerujem kako sadašnje okolnosti nisu teže od onih s početka 90-ih godina prošlog stoljeća, kada je zbog pretvorbe i privatizacije tisuće radnika ostalo bez radnih mjesta. No, kako smo i sporove iz doba privatizacije i pretvorbe uspješno riješili, držim kako će SSSH i ovoga puta uspjeti zaštititi radničke interese, zaključuje Vedran Uranija.
najnovije
najčitanije
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Hrvatska
SUĐENJE
Na ponovljenom suđenju Kalmeti svjedočio vlasnik “Remorkera” Igor Premilovac
Scena
MAKEDONSKI SLAVUJ
DA SE NAJEŽITE! Pogledajte kako je Toše Proeski izveo legendarnu ‘Cesaricu’: ‘Prekrasno za slušanje’
Zadar
OBAVIJEST IZ HEP-A
NIZ ULICA BEZ STRUJE! Dijelovi Zadra i okolice u utorak ostaju bez električne energije, provjerite adrese
Zadar
ANIME KLUB GKZD
Gradska knjižnica Zadar mjesto susreta mladih ljubitelja japanskih animiranih filmova: ‘Uočili smo da je…’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
OBAVIJEST HEP-A