Subota, 18. svibnja 2024

14 C°

“Kup je naš, kup je naš!!!” Krešin trofej nakon 13 godina vraćen kući

15.02.2020. 20:15

"Kup je naš, Kup je naš" odjekivalo je krcatim Krešinim domom po završetku velike finalne bitke s Cibonom. Zadar je uspio ono što nije uspjelo mnogim generacijama prije i nakon 12 godina suše osvojio konačno trofej kojeg je podigao visoko u zrak 35-godišnji kapetan Ive Ivanov. Zaslužio je kapetan tu čast jer je uistinu predvodio svoju momčad u utakmici koja se jednostavno morala dobiti. U suprotnom ne bi bili svjedoci tolikoj sreći i veselju u dvorani gdje se natiskalo preko devet tisuća ljudi. Reklo bi se u Dalmaciji: "Malo mi za sriću triba", a za Zadar i sport kojim ga se prepoznaje u svijetu i domovini nije mala stvar kad se dođe do trofeja. Potvrdit će to prvenstveno povijest, kao i mnogi kibici utakmica na Višnjiku proteklih 12 godina koji bi se često nakon bolnih poraza Zadra sjetili Jazina gdje se i podiglo posljednja dva trofeja, Krešin kup 2007. kao i titula prvaka Hrvatske 2008. godine. Evo, ako ništa drugo bar je razbijen mit o svojevrsnom prokletstvu nove dvorane na Višnjiku koja do jučer nije bila nikad mjesto proslave nekog od trofeja Zadra. I ta neugodna tradicija je konačno srušena, a za to su trebali igrači Danijela Jusupa napraviti veliki podvig, preokrenuti neugodnih 10 minusa sredinom treće četvrtine i svladati momčad koja je do tog trenutka tricu gađala 10-17. Kad su konačno proradili Allen, Mavra i kapetan Ivanov, domaći sastav je nošen fanatičnom publikom napravio seriju 24:5 s kojom su i riješili sve dvojbe oko pobjednika iako je ostalo sedam minuta do kraja utakmice. Jednostavno, košarkaši Zadra toliko su bili gladni trofeja da ni uvijek opasna Cibona nije više mogla doći do nove prilike.

Velike amplitude
Da će finalna utakmica biti u znaku velikih amplituda s jedne i s druge strane naznačilo je uvodnih 10 minuta u kojima smo mogli vidjeti praktički dva lica Zadra. Ono dobro stalo je u početnih pet minuta kad su ekspresno stigli do sedam viška (11:4) zahvaljući Junakoviću. No, onda je uslijedilo ono ružnije lice tj. nastupio je period u kojem je Cibona uspjela povezati svoje redove i razrijediti neizmjenu količinu decibela u Krešinom domu. Serija 13:1 Vukova donijela je mnogo briga za Danijela Jusupa jer Ciboni olako dopušten brzi protok lopte preko kojeg su dolazili do čistih i otvorenih šutova. Rebec i Bilinovac su ubacili stoga tri trice, a nije funkcionirala ni obrana picka Zadra. Vucić je u tri navrata na otvaranju ostao usamljen pod košem na asistencije Rebeca te je Cibona kraj prve četvrtine dočekala s četiri plusa na svojoj strani (20:24). Dobre vijesti za krcati Višnjik stigle su početkom druge četvrtine kad su Vuković, Ivanov i Mavr ubacili osam poena u nizu i vratili Zadar u pozitivu (28:24). No, oscilacije detektirane od samog početka utakmice ponovno su uzele svoj danak. I drugi gostujući centar Bundović pokazao je da može biti vrlo opasan. Zabio je dvicu pa tricu s čime je plus ponovno vraćen na stranu Cibone (28:29). Osjetilo se da Velićeva momčad u tim trenucima hvata pravi ritam, a krucijalni problemi Zadra iz prve dionice ostali su i dalje na snazi. Obrana perimetra gdje je kontrolirao situaciju Rebec kao i pod obručem gdje je Vucić stalno bio u zaleđu. Taj je dvojac uz Bilinovca koji je ubacio svoju treću tricu, naplatio sve obrambene propuste Zadrana s bijegom na do tada najvećih osam viška za Cibose (33:41). Ribarskim rječnikom Jusupova momčad se našla u smiraju prvog poluvremena u klasičnoj vrši. Uvukla se nervoza u napadu, kašljucalo se u skoku tako da je prava sreća što nisu gosti i bolje naplatili svoju dobru igru. Spas pred nastavak donio je Fundić s dvije prave reakcije u napadu te se na odmor otišlo s "tek" četiri viška na strani Cibone (39:43). Rezultat je to koji je s obzirom na prikazano od strane domaćeg sastava u drugoj dionici za njih bio više nego solidan, no jasno je bilo svima u dvorani da se bez bolje obrane picka, zagrađivanja skoka i više hrabrosti u napadu san o trofeju nije imao pravo sanjati u nastavku utakmice.

Allen pokrenuo seriju
Trica Cibone je u prvih 20 minuta bila na 50 posto (7-14), a koliko su bili mentalno u finalu potvrdili su s tri nova ubačaja iza perimetra na samom otvaranju treće četvrtine. Dvije je trice ubacio Novačić jednu Rebec tako da je umjesto očekivanog povratka u egal Zadrane stiglo suočavanje s najvećim zaostatkom, od 10 poena (44:54). Svjetlo na kraju tunela upalio je zatim Bryon Allen koji je u 25 minuta igre ubacio veliko ništa, a onda se sjetio uključiti u finale s košem i dodatnim koji su pokrenuli Jusupovu momčad s mrtve točke. Osjetila je i publika da je tada nastupio trenutak u kojem se može konačno staviti 'soli na rep' Cibosima. Allenu se priključio Mavra, potom je i Gilbert ubacio tricu i ljepše je na semaforu izgledalo minus četiri (52:56). Nije zadarski nalet pokvarila ni nova trica Rebeca (52:59) jer je istom mjerom uzvratio Gilbert dok je novi floater ubacio Mavra i tri minute prije kraja treće dionice Zadar se iskobeljao iz dvoznamenkastog minusa prešavši u vodstvo (60:59). I nisu se zaustavili na tome Jusupovi igrači već su nastavili napadati kao osice Cibonin koš što su Mavra, potom Allen i Ivanov, iskoristili za odlazak na nestvarnih sedam viška (66:59). Ukupno je u pet minuta Zadar napravio seriju 22:5 i potpuno okrenuo situaciju u svoju korist pred odlučujuću četvrtinu. Kapetan Ivanov otvorio je završnih 10 minuta s dva nova ubačaja što je podiglo zadarsku prednost na okruglih 10 koševa (70:60). Medvjeđu uslugu svojoj momčadi sedam minuta prije kraja radi Ivan Velić koji zbog prigovora dobiva tehničku što su Mavra i Ivanov kaznili i Cibonin brod se u tim trenucima ozbiljno nakrivio. Ostalo je gostima tek nešto više od pet minuta da se pokušaju približiti egalu, no sve sumnje da će Zadar do trofeja nakon 12 godina čekanja je uklonio kapetan Ivanov horogom za plus 15 (79:64). Krešinim domom su počele gorjeti baklje, odjekivati detonacije, a navijači su bili u deliriju bez obzira na činjenicu da je bilo još dosta do završetka. Nije bilo ni potrebe strahovati, pokazalo se malo kasnije, jer je Juspova momčad održala prednost, ali to više nije ni bilo bitno. Cijeli Krešin dom je u završnim minutama stavio točku na i prigodnom pjesmom: "Za dobra stara vremena" otvorivši tako proslavu povratka Krešinog kupa nakon 13 dugih godina tamo gdje mu je i mjesto, u grad košarke. A rijeka navijača se nakon proslave u dvorani slila prema Narodnom trgu gdje je tradicija nalagala da se onako kako i spada proslavi toliko željeni trofej. Kao u dobra stara vremena…
ZADAR             89
CIBONA           76

(20:24, 19:19, 27:16, 23:17)
ZADAR – Dvorana "Krešimir Ćosić". Gledatelja: 9000. Suci: Josip Radojković, Tomislav Vovk i Luka Kardum.
ZADAR: Uljarević, Allen 6, Ivanov 18, Siriščević, Ahmed 7, Palokaj, Vuković 7, Junaković 7, Mavra 20, Fundić 7, Planinić, Gilbert 15. Trener: Danijel Jusup.
CIBONA: Bilinovac 15, Rebec 14, Katić, Bundović 11, Vucić 20, Novačić 12, Prkačin, Badžim, Rozić, Ljubičić, Gibson, Ramljak 4. Trener: Ivan Velić.
Šut za dva: Zadar 27-53 (51%); Cibona 18-32 (46%).
Šut za tri: Zadar 6-18 (33%); Cibona 11-31 (36%).
Slobodna bacanja: Zadar 17-25 (68%): Cibona 7-8 (88%).
Skokovi: Zadar 40 (23+17); Cibona 34 (24+10).

Mavra MVP s 20 poena i devet asistencija
Junake velike pobjede vrijedne trofeja uistinu je teško istaknuti. Jusup je u finalnom obračunu koristio usluge devetorice igrača i svaki od njih bez obzira na konačni učinak je dao svoj obol. No, ne izdvojiti recimo Dominika Mavru koji je bio detonator preokreta i koji je bio najefikasniji s 20 poena podijelivši devet asistencija bio bi veliki grijeh. Njegovu ulogu u pobjedi je prepoznala i struka dodijelivši mu epitet MVP-a finala, a ne bi bilo nezasluženo da je to priznanje završilo i u rukama kapetana Ivanova koji je uz Mavru nosio Zadar do pobjede. Velika partija Ivanova je okrunjena s 18 poena i šest skokova. Treći u tom nizu je Gilbert koji je ubacio 15 i uhvatio devet lopti, no u određenim trenucima Zadar su nosili primjerice Vuković (9p), Junaković (7p), Fundić (7p), Ahmed (7p) i Allen (6p) koji je konačno donio dobru odluku posvetivši se više kolektivu nego osobnoj statistici.