ponedjeljak, 4. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Istinu će čuvati i monografija o KUD-u Škabrnja

07.08.2011. 22:00
Istinu će čuvati i monografija o KUD-u Škabrnja


Monografija pokazuje da su ljudi u ovom kraju uz mukotrpan rad i obrađivanje zemlje, ipak pronalazili vremena za zabavu u obliku narodnih pjesama i plesova, istaknuo je don Boris Pedić
“Zapivaj mi moje grlo jasno”, naziv je desete po redu smotre folklora održane protekle subote u Škabrnji. Na Trgu dr. Franje Tuđmana nastupilo je uz domaćina, organizatora KUD Škabrnja, još sedam KUD-ova iz cijele Hrvatske. Osim KUD-ova iz naše županije, KUD-a Sv.Kata iz Zemunika Donjeg i KUD-a Zrmanja iz Obrovca, nastupili su još i KUD Ante Zaninović iz Kaštela, KUD Spužvar s Krapnja, KUD Frankopan iz Bosiljeva, KUD Moslavka iz Gornje Gračenice te KUD Stative iz Gornjih Stativa.
Jubilarna deseta smotra folklora u Škabrnji prošla je u znaku predstavljanja monografije “KUD Škabrnja – čuvar i promicatelj tradicijske kulturne baštine”, autora Ante Milkovića. Među brojnim posjetiteljima u Škabrnji su bili i saborska zastupnica Nevenka Marinović, načelnik Općine Škabrnja Luka Škara, te ravnatelj Osnovne škole Vladimir Nazor u Škabrnji Rade Marinović. Nakon uvodnih riječi i minute šute u čast svim poginulim hrvatskim braniteljima, načelnik Luka Škara zaželio je dobrodošlicu gostojućim KUD-ovima, te čestitao KUD-u Škabrnja 10 godina postojanja.
Očuvatelj i promicatelj kulture i tradicije
– KUD Škabrnja od velikog je značaja za našu općinu kao očuvatelj i promicatelj kulture i tradicije ovog kraja, kazao je Škara.
Mještanka Škabrnje, saborska zastupnica Nevenka Marinović kazala je kako bi monografiju KUD-a Škabrnja trebala imati svaka obitelj u Škabrnji, kako bi poštivali i zaštitili od zaborava tradiciju pjesama i plesova koja već dugo postoji u Škabrnji.
– Posebno se razveslim svakom Škabrnjancu kojeg vidim u narodnoj nošnji, ne samo u Škabrnji, već i u drugim krajevima Hrvatske na raznim smotrama. KUD Škabrnja čuva tradiciju i običaje kroz istinu koja je najveći adut i najljepši dio baštine, istaknula je Marinović.
Župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije, don Boris Pedić predstavio je publici monografiju u kojoj je Ante Milković na 152 stranice prenio dio kulture ovog kraja. Don Boris Pedić istaknuo je kako se prošlost ne smije zaboraviti, jer je ona utkana u biće hrvatskog naroda, a ova monografija pomaže da se povijest ne zaboravi.
– Ovo je riječ koja obogaćuje sadašnjost i budućnost, a Ante Milković u nešto više od godinu dana napisao je djelo koje će stoljećima biti zapamćeno. Ova monografija pokazuje da su ljudi u ovom kraju uz mukotrpan rad i obrađivanje zemlje, ipak pronalazili vremena za zabavu u obliku narodnih pjesama i plesova. Najčešće su to činili poslije svete mise ispred crkve. Upravo ti plesovi i pjesme danas su dio kulture. Antina monografija pruža nadu u budućnost, a ova knjiga može biti na ponos svakom Škabrnjancu, kazao je don Boris Pedić.
30 starijih i 13 mlađih članova
Svoje zadovoljstvo zbog desete obljetnice postojanja KUD-a Škabrnja izrazila je i predsjednica KUD-a Škabrnja Blaženka Tadić.
– Zbog nesretnog slučaja u mjestu prošle godine smotra nije održana, te ove godine slavimo 10. obljetnicu, iako je ovo zapravo jedanaesta godina postojanja KUD-a. Kroz ovih 11 godina KUD je rastao, te nikad nije prestajao sa svojim ciljem očuvanja običaja i tradicije ovog kraja. Danas je u KUD-u Škabrnja 30-ak starijih članova, te 13 mladih, koji su jako aktivni u KUD-u.
Na ovogodišnjoj smotri imamo više KUD-ova iz drugih dijelova Hrvatske, od onih iz naše županije, a to je tako iz razloga što želimo da ova smotra bude što raznolikija. Kako KUD-ovi iz ovog kraja imaju dosta sličnosti u pjesmama, plesovima, kao i nošnjama, nastojimo da smotru učinimo zanimljivijom ugošćujući KUD-ove iz ostalih krajeva. Oni dolaze najčešće u bogatijim nošnjama i posve drukčijim pjesmama i plesovima, istaknula je Tadić.