Foto: INA
Iz Ine su u utorak reagirali na performans Greenpeacea, poručivši da transparentno izvještavaju nadležne institucije i javnost o poduzetim koracima vezano uz potonulu platformu Ivana D u Jadranu, da su s mjesta potonuća uklonjene sve potencijalno onečišćujuće tvari i nema opasnosti.
Nekoliko aktivista Greenpeacea iz Hrvatske, Mađarske i Slovenije ranije danas su ispred sjedišta Ine u Zagrebu postavili 6-metarsku skulptur Umjetnički grebe i izjavili da su nezadovoljni ‘nebrigom i odugovlačenjem s uklanjanjem potonule platforme plinske Ivana D s dna Jadranskog mora’.
Na lokaciji više ne postoji nikakva opasnost
Reagirajući na navode Greenpeacea, iz Ine su večeras priopćili da kao odgovorna kompanija kontinuirano i transparentno izvještaju nadležne institucije i javnost o svim koracima koje poduzima vezano uz potonuće platforme Ivana D.
Ističu da na toj lokaciji više ne postoji nikakva opasnost, ni za ljude, ni za okoliš. Dodaju da su s mjesta potonuća platforme Ivana D uklonjene sve potencijalno onečišćujuće tvari, a krajem lipnja ove godine bušotina je trajno sanirana i stavljena u trajno sigurno stanje u skladu s najvišim standardima struke.
Na lokaciji je preostala samo čelična konstrukcija platforme oko koje je u zadnjih dvadeset godina razvijeno morsko stanište, a izvlačenjem platforme, to stanište u potpunosti bi se uništilo, kažu iz Ine.
“Iskreno nas čudi inzistiranje Greenpeacea upravo na modelu sanacije konstrukcije platforme koji može imati najveći štetan učinak na živi svijet na ovoj lokaciji”, dodaju .
U idućih nekoliko mjeseci nova sveobuhvatna studija utjecaja na okoliš
Podsjećaju da je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja 7. travnja 2023. donijelo Rješenje u kojem se traži provođenje daljnjeg postupka procjene utjecaja na okoliš metalne konstrukcije platforme.
“Tako se u idućih nekoliko mjeseci planira završiti nova sveobuhvatna studija utjecaja na okoliš, koja će u obzir uzeti obje mogućnosti – mogućnost vađenja olupine s biološkim obraštajem na kopno ili prenamjena u umjetni greben na morskom dnu. Navedena studija bit će osnova za provođenje postupka procjene utjecaja zahvata na okoliš u, okvirno, slijedećih godinu dana”, ističu iz Ine.
Bilo kakvo postupanje suprotno navedenom “bilo bi ishitreno i potencijalno bi rezultiralo nenadoknadivom štetom u podmorju Jadrana na ovom području”, dodaje se u priopćenju.
Također, ocjenjuju iz Ine, to bi bilo protivno odredbama Zakona o zaštiti okoliša, vezanim za zahvate koji imaju znanstveno dokazanu ili pretpostavljenu vjerojatnost štetnog i trajno štetnog utjecaja na okoliš, a osobito na sastavnice okoliša – bioraznolikost i krajobraz. Napominju da je “zahvat izvlačenja konstrukcije platforme takav slučaj”.
U priopćenju se zaključno ističe da će Ina “djelovati u skladu sa zakonskim okvirom te će postupiti u skladu s Rješenjem o procjeni utjecaja na okoliš u ovom predmetu”. Plinska platforma Ivana D je bila u pogonu od siječnja 2001., a potonula je u prosincu 2020. u sjevernom Jadranu. Nalazi se na dubini od 41 metra.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Mariann Edgar Budde
Biskupica Trumpu na misi: Pokažite milost imigrantima i LGBT zajednici
Nogomet
LIGA PRVAKA
Gol Pašalića u pobjedi Atalante
Županija
OPERACIJA MASLENICA
SVEČANO OBILJEŽAVANJE Medved uručio zahvalnice postrojbama sudionicama u VRO Maslenica
Nogomet
TRENER ARSENALA
Arteta: Treba nam snažna predstava protiv dobre momčadi
Crna Kronika
KAZNE
Petorici zatvorske kazne zbog ubojstva i pokušaja ubojstva u Kaštelima
Županija
pravoslavni običaj
Srbi u Karinskom moru plivali za časni krst. Mjesni odbor Gornji Karin se ogradio od organizacije
Zadar
neuobičajen parking
Svima se dogodi da nekad zaborave na ručnu
Nogomet
sportski centar
NK Abeceda uskoro seli na vlastiti stadion, nosit će ime po preminulom Miru Suraću
Zadar
HEP JAVLJA
NIZ ULICA BEZ STRUJE! Dio Zadra i okolice u srijedu ostaje bez električne energije, evo popisa ulica
Zadar
prevencija širenja