Foto: Arhiva NL
Bivša riječka pročelnica Irena Miličević, koja je uhićena jutros u sklopu istrage Ureda europskog javnog tužitelja zbog sumnje u malverzacije EU novcem i namještanje natječaja za gradnju sortirnice otpada u Mihačevoj Dragi, na čelu Odjela za komunalni sustav provela je preko 20 godina.
Dužnost je preuzela u studenom 2000. godine, a u mirovinu je otišla 1. travnja 2021. godine. Prije toga je također radila u istom Odjelu, ali kao pravna savjetnica tadašnjeg pročelnika Vladimira Bizjaka.
Iako ju se smatralo desnom rukom gradonačelnika Vojka Obersnela, koji je i jučer nakon uhićenja izjavio da “nije uvjeren u krivnju nje i Jasne Kukuljan”, nikad nije bila članica SDP-a.
Politički pritisci
Štoviše, u intervjuu za Novi list, prilikom odlaska u mirovinu, požalila nam se kako nikad nije bila članica nijedne stranke, ali je često bila izložena političkim pritiscima.
“Nisam članica nijedne političke stranke, a znalo je biti političkih pritisaka, a što me najviše sekiralo. I danas se s tim dosta teško nosim. Kada podvučem crtu, mislim da ostavljam iza sebe uređen sustav”, rekla je Miličević.
Prije jučerašnjeg uhićenja Miličević se u nekoliko navrata spominjala u kontekstu spornih poslova. Novi list je 2019. objavio priču kako je tadašnja pročelnica u rodbinskoj vezi s Dragutinom Babićem, jednim od suosnivača tvrtke Euromodul, s kojom su Grad i gradske tvrtke untrag pet godina sklopile niz ugovora, ukupne vrijednosti od gotovo deset milijuna kuna. Euromodul je Gradu Rijeci isporučio raznu robu i usluge vezane upravo uz komunalni sektor, poput autobusnih čekaonica, panoa i kioska na riječkoj Tržnici.
‘Nije dužnosnica’
Babić je ujak Irene Miličević, a iz Grada Rijeke tad su nam odgovorili kako radno mjesto pročelnika nije obuhvaćeno definicijom dužnosnika prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, pa “konkretna rodbinska veza ne predstavlja osnovu za potencijalni sukob interesa u obavljanju pročelničkih poslova niti po kojoj od propisanih osnova”.
Na pisanje našeg lista odgovorili su i iz Euromodula, navodeći da su apsolutno sve poslove s Gradom Rijekom ugovorili putem javnih natječaja.
“Žalosno je da se društvo koje se bori i uspješno egzistira na svjetskom tržištu i koje može dati samo pozitivan primjer drugim tvrtkama i poduzetnicima u svome Gradu Rijeci pokušalo prikazati kao društvo koje navodno zbog rodbinske veze dobiva poslove”, poručili su putem odvjetničkog društva.
Sin zaposlen u ViK-u
Rodbinske veze Irene Miličević došle su pod povećalo javnosti 2015. godine, kada je njezin sin Alen Miličević, diplomirani inženjer građevine, zaposlen u Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija, nakon što je na javnom natječaju odabran kao najbolji kandidat.
Ni u tom slučaju nije bilo zakonskih zapreka za takvo zapošljavanje, a ni njen neposredno nadređeni, gradonačelnik Vojko Obersnel, ni direktor KD ViK-a nisu smatrali da je u tom slučaju bilo sukoba interesa ili nepotizma.
Plaćanje doktorata Jasni Kukuljan
Jasna Kukuljan je na dužnost direktorice Komunalnog društva Čistoća izabrana u travnju 2017. U tvrtki je počela raditi od 2007. i to najprije kao tehnolog za postupanje s otpadom, a potom kao tehnolog zaštite okoliša i gospodarenja otpadom.
Od 2014. obnašala je dužnost pomoćnice direktora KD-a Čistoća, a od prosinca 2016. godine, kada je bivši direktor Bojan Jurdana podnio ostavku nakon što je utvrđeno da je bez znanja skupštine isplatio radnicima »nagrade« za vjernost, bila je vršiteljica dužnosti direktora komunalne tvrtke.
Uz njeno ime nisu se vezale ozbiljnije afere. Javno je problematiziran tek detalj iz 2019. o kojem je također pisao Novi list – da gradska tvrtka “Čistoća” svojoj direktorici plaća troškove poslijediplomskog doktorskog studija “Zdravstveno i ekološko inženjerstvo” na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Odgovoreno nam je kako je “njeno doškolovanje odobreno za vrijeme mandata prethodne uprave, odnosno prije nego što je Jasna Kukuljan postala direktorica”.
“Prethodno je završila sveučilišni poslijediplomski specijalistički studij ekoinženjerstva na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu, te je navedeni doktorski studij nastavak stručne i znanstvene specijalizacije u području ekoinženjerstva.
Ukupni trošak koji je KD Čistoća snosila iznosi 15.000 kuna”, odgovor je koji smo dobili, uz napomenu da je pravo na doškolovanje i obrazovanje u posljednjih pet godina koristilo još 10 zaposlenika tvrtke.
Ni Obersnel nije mislio da u ovoj priči ima išta sporno.
“Direktorici je odobren doktorski studij prije nego što je postala direktorica tvrtke, u mandatu prethodne uprave. Riječ je o trošku od 15 tisuća kuna, a kada joj je odobren, gospoda Kukuljan nije bila nikakva iznimka jer svi radnici Čistoće imaju pravo na doškolovanje, obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje, naravno ako zadovolje određene uvjete odnosno ako se obrazuju iz područja vezanog uz njihova radna mjesta u Čistoći.
Dakle, Jasna Kukuljan nije sama sebi odobrila financiranje doktorata kako to pojedinci sada pokušavaju prikazati, izjavio je Obersnel.
najnovije
najčitanije
Scena
»VAIANA 2«
Mia Negovetić i u dugoočekivanom nastavku utjelovila Vaianu
Nogomet
reakcija na ždrijeb
Deschamps: ‘Hrvatska je jedna od najboljih europskih nacija’
Hrvatska
bivši ministar
Beroš ne želi natrag u bolnicu. Vladi podnio zahtjev za povlasticu “6+6”
Zadar
crvena barka
Siniša Hajdaš Dončić iz Zadra: ‘SDP će biti u svakom dijelu županije’
Gospodarstvo
veliki rast
Bitcoin danas došao na “milimetar” od povijesne vrijednosti
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!