Foto: A. MAKSIMOVIĆ
Štrajkaši u pravosuđu usuglasili su se da će prestati obavljati hitne poslove te obavljati samo one nužne, o čemu će danas razgovarati s glavnom državnom odvjetnicom, najavila je šefica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) Iva Šušković u ponedjeljak.
“Članstvo i štrajkaši su raspoloženi, s obzirom na to da do dogovora s Vladom o povećanju plaća još uvijek nije došlo, obustaviti i rad na hitnim postupcima, vodeći računa da se nužni poslovi koji dovode u pitanje život, zdravlje i sigurnost pučanstva nastavljaju dalje obavljati”, rekla je Šušković na konferenciji za medije nakon sastanka svih sindikalnih povjerenika u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu.
Na današnjem sastanku razgovarali su o donošenju odluke o obavljanju nužnih poslova, odnosno usuglasili su koji su to nužni poslovi, a o kojima će detaljnije razgovarati danas s glavnom državnom odvjetnicom Zlatom Hrvoj-Šipek u 14 sati, a sutra s predsjednikom Vrhovnog suda Radovanom Dobronićem.
“U pravilu smo dogovorili, odnosno najviše je vremena posvećeno poslovima koji se tiču kaznenih djela, privođenja i tog tipa postupaka, tako da ćemo najviše o tome razgovarati. Obuhvatili smo i poslove Općinskog suda, Prekršajnog suda, Županijskog državnog odvjetništva, Općinskog državnog odvjetništva i ove pomoćne tehničke poslove kao i računovodstvo”, rekla je.
Šušković je također poručila kako daljnje sindikalne akcije idu u smjeru toga da se i dalje ostaje u štrajku do postizanja dogovora s Vladom o povećanju plaća.
Upitana kako će ljudi dobivati plaću s obzirom na odluku Vlade da se od 17. srpnja službenicima i namještenicima u pravosudnim tijelima umanjuje plaća dok su u štrajku, rekla je kako s terena dobivaju pozive u kojima im se predlaže osnivanje solidarnog fonda kojim bi se pomagalo ljudima.
Dodala je kako fond u Sindikatu već postoji oduvijek i koristi se za bespovratnu socijalnu pomoć pa se iz njega izdvajala pomoć u slučaju potresa i sličnih situacija, ali sada moraju izračunati koliko novaca mogu izdvojiti i usuglasiti kako će prikupljati sredstva u vidu donacija ako će biti potrebe s obzirom na trajanje štrajka.
Pri tome je navela kako su im se javili neki ljudi koji nemaju veze sa Sindikatom, a koji su voljni pomoći. Također je navela kako danas nisu dobili poziv za razgovor u Ministarstvu pravosuđa, ali ga očekuju s obzirom na to da su ušli u sedmi tjedan štrajka i da je “alarm već odavno upaljen”.
Dodala je kako je zadnja komunikacija s ministrom bila je kada je članstvo Sindikata odbilo ponudu Vlade da im se plaće povećaju tek početkom iduće godine i odlučilo da ostaju u štrajku po cijenu da im neće biti plaćeni dani provedeni u štrajku.
Također je navela kako nema informaciju da je netko odustao od štrajka. Štrajk službenika i namještenika u pravosudnim tijelima počeo je 5. lipnja i najduži je štrajk do sada u Hrvatskoj.
najnovije
najčitanije
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Nogomet
sp 2026.
Gana je u problemu zbog svojeg veznjaka optuženog za silovanje. No, poraz protiv Hrvatske ih ne bi u potpunosti ‘spasio’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda